Par savu un apkārtējo drošību jādomā arī tirgus placī

Arī ārkārtas situācijā joprojām ir nepieciešama pārtika. Turklāt daudzi pircēji labprātāk izvēlas vietējo preci. Vajadzīgo iegādājas ne vien veikalos, bet arī tirgū. Vairāki lasītāji pauduši neapmierinātību par distances neievērošanu, piemēram, Bauzes tirgū Bauskā.
«Tirgū vispār netiek ievēroti nekādi divi metri, pa koridoru pirmajā stāvā nav iespējams iziet, citam gar citu neberzējoties,» par Bauzes tirgu pauda satraukts lasītājs. «Veikalā viss labi, taču ārā pie teltīm drūzmējas tauta, cits citam grūžas virsū. Tas jau atgādina dzīres mēra laikā,» par piedzīvoto pie «Rimi» stāsta cits pircējs.
Bauzes tirgus direktore Ludmila Stančika atklāj, ka svētdien, 22. martā, arī te bija plānots gadatirgus, bet nolēma to atcelt, lai nepieļautu cilvēku drūzmēšanos ārkārtas situācijā. Savukārt Bauzes tirgus eksperte pārtikas jautājumos Vija Andersone stāsta, ka tirgū trīs reizes dienā tiek dezinficēti durvju rokturi, kāpņu margas, kafejnīcā esot lentes distances ievērošanai. Kur iespējams, produktus cenšas iesaiņot. Savukārt zivis stendos tirgū ir «aiz stikliem». Vienā zivju stendā tirgotājs par saviem līdzekļiem pašu aizsardzībai uzlicis aizslietni. Arī piena produktu pārdevējai tāds ir.
«Divu metru distanci no pārdevēja pircējs var ievērot, var taču pagaidīt, kamēr iepērkas iepriekšējais. Runājot par koridoru, ejot uz aptieku, plānojam likt lentes, lai panāktu distances ievērošanu,» skaidro V. Andersone. Pēc pārtikas cilvēki pašlaik nākot pat vairāk nekā svētkos, gādā zivis, gaļu, dārzeņus. Cits, piemēram, pērkot ap pieciem kilogramiem maltās gaļas, lai nav jānāk tik bieži, ieliekot saldētavā.
Iveta Savicka, dārzeņu tirgotāja, atzīst, ka divus metrus pircēji neievērojot. «Esam cimdos, plēves pāri kāpostiem. Ko daktere saka, to ievērojam. Tomēr drošības nav, jo visi iet garām uz aptieku, staigā.»
Baušķeniece Ļengina Pavlova teic, ka reti ejot uz tirgu, lai arī no koronavīrusa nebaidoties, jo uz ārzemēm un Rīgu nebraucot, neesot arī saskares ar tādiem, kas to dara. «Neiepērkos sastrēgumstundās, un nav man griķu krājumu,» atklāj Ļ. Pavlova. Šoreiz gājusi tikai uz aptieku.
Baušķenieces Vijas Simsones raitais solis tirgū neļauj noticēt, ka kundzei jau 87 gadi. Viņa teic: «Visur jūtos droši, šitiem murgiem neticu, tad jau man arī neskādēs. Redze gan vairs nav tik laba, bet Bauskā esmu dzimusi, varu to no galvas izstaigāt. Vairāk iepērkos «Mini Rimi» un tirgū. Savus paradumus neesmu mainījusi, iepērkos kā parasti.»
Dārzeņu tirgotāja ar gumijas cimdiem rokās Brigita Gulbe rāda dezinfekcijas šķīdumu un stāsta: «Svariņus dezinficēju, cenšos ievērot distanci, cik iespējams. Arī pircējiem ir nolikts gumijas cimdu iepakojums, ja nu kāds grib pats izvēlēties dārzeņus. Visa ir vietējā prece, izņemot sīksīpolus. Būs jau labi, bučoties neejam, roku nedodam,» ar optimismu teic pārdevēja.
Gaļas pārdevējai Marijai Čuzinskai dezinfekcijas līdzeklis turpat pie kases aparāta, viss pa rokai biežai lietošanai. Ir arī cimdi. «Tomēr bailes, visādi cilvēki nāk, gaļu pērk, iespējams, veido krājumus,» teic saimniece.
Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis skaidro, ka sevišķas prasības ir veikaliem un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem. Tomēr arī tirgos šajā ārkārtas situācijā vajadzētu ievērot divu metru distanci pārdevējam no pircēja. Svarīgi mazgāt un dezinficēt rokas, virsmas, izmantot vienreizlietojamos cimdus, turklāt vārdā jau viss ir pateikts – katram jaunam klientam prece jāliek ar citiem cimdiem, tie jāmaina. Tirgos tas būtu jāievēro.
«Pircējam uz to jāskatās. Ja neievēro, tad nevajag pirkt produktus no tāda pārdevēja, kas ignorē higiēnu. Jāskatās arī uz koptēlu, cik tīrs vispār ir tirgotājs, tas arī par daudz ko stāsta. Pircējam jāizvēlas maksimāli drošākā vieta, kur gādāt sev vajadzīgo,» padomus sniedz J. Grosbārdis.
Šajā ārkārtas situācijā nevajadzētu ļaut pircējiem pieskarties augļiem un dārzeņiem. Nefasētu produktu tirdzniecību, ja iespējams, būtu jāierobežo. Tirgus administrācijai svarīgi domāt par tirdzniecības vietu organizēšanu, lai varētu ievērot lielāku distanci. Būtu jāpārbauda arī pārdevēju veselības stāvoklis, ja kāds ir nevesels, uz to dienu arī varētu tirdzniecības atļauju anulēt.
«Tirgotāji un pircēji ir ļoti dažādi, tomēr divu metru distance vienmēr būtu jāievēro, bet te ir arī sociālā atbildība – no katra pircēja paša arī tas atkarīgs. Jādomā par savu un apkārtējo drošību, tā ir pircēja atbildība. Jāmaina iepirkšanās paradumi, jo daudzi vēl joprojām iepērkoties staigā kā «izstādē». Pašlaik tomēr labāk būtu ātrāk iegādāties vajadzīgo. Aicinu būt sociāli atbildīgiem un mainīt iepirkšanās paradumus,» skaidro J. Grosbārdis.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»