Par karantīnas neievērošanu draud kriminālatbildība

Pašizolācija vairs nav tikai ieteikums, bet gan obligāta prasība.
Visvairāk iedzīvotāji informē likumsargus par personām, kuras, viņuprāt, ir atgriezušās no ārvalstīm, taču neievēro pašizolāciju, tāpēc Valsts policija uzsver, ka 14 dienu pašizolēšanās ir obligāta prasība, nevis ieteikums, un Latvijā noteikto ierobežojošo pasākumu mērķis ir visu veselība un drošība, skaidro Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes (VP ZRP) vecākā speciāliste.
Turklāt jāņem vērā, ka no 18. marta īpašie piesardzības pasākumi attiecas uz visām personām, kuras ir atgriezušās no ārvalstīm, vairs neizdalot specifisku valstu grupu.
Neievēro piesardzības pasākumus arī Bauskā
Egīls Gailis, VP ZRP Bauskas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks, uzsver, ka ļoti svarīgi ievērot piesardzības pasākumus saistībā ar situāciju valstī. Bauskas iecirknī no 16. līdz 18. martam sāktas 12 administratīvās lietvedības par karantīnas noteikumu neievērošanu. Par to var būt līdz 350 eiro sods. Ja jau ir inficējies, slims un apdraud citus, tad jau ir kriminālatbildība, brīdina likumsargs.
Mājas karantīnas režīma neievērošana ir Epidemioloģiskā drošības likuma pārkāpums, par ko var tikt piemērots administratīvais sods. Valsts policija par valdības noteikto ārkārtējās situācijas aizliegumu un ierobežojumu neievērošanu līdz šim kopumā ir sākusi 28 administratīvā pārkāpuma lietvedības. Līdz 16. martam tās sāktas pārsvarā par cilvēku pulcēšanās ierobežojumu pārkāpšanu. Savukārt no 16. marta administratīvā pārkāpuma lietvedības sāktas pārsvarā par pašizolēšanās prasību neievērošanu.
Policisti pašlaik strādā paaugstinātas gatavības režīmā un turpina uzraudzīt sabiedriskās vietas, kur varētu pulcēties cilvēki, kā arī reaģē uz informāciju par pašizolācijas neievērošanas pārkāpumiem, tādēļ iedzīvotāji aicināti sniegt viņu rīcībā esošu informāciju par iespējamiem likumpārkāpumiem un tos izdarījušām personām, zvanot pa tālruni 110.
Gadījumos, kad apstiprinās informācija par, piemēram, pulcēšanās aizlieguma pārkāpumiem vai arī pašizolācijas neievērošanu, likumsargi izskaidro, kāpēc ir svarīgi ievērot piesardzības pasākumus un paredzēto atbildību. Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 176.2 pants nosaka, ka par ārkārtējās situācijas vai izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu var tikt piemērots naudas sods līdz 350 eiro.
Novados iedzīvotāji ārkārtas situācijā ziņo
Arī Bauskas pašvaldības policija patrulēšanas laikā pastiprinātu uzmanību pievērš cilvēkiem, kas pārvietojas kopā lielākos pulciņos, un lūdz ievērot norādījumus par nepulcēšanos; patrulēšanas laikā vakara stundās pievērš uzmanību, vai izklaides vietas ievēro valstī noteikto darba laiku; ir gatava sniegt jebkādu atbalstu Valsts policijai un sabiedrībai kopumā, lai savu iespēju robežās uzlabotu situāciju. Ja pašvaldības policija saņems signālus par karantīnas vai pašizolācijas neievērošanu, tad šī informācija noteikti tiks pārbaudīta – no personas tiks paņemti personas dati, tiks noskaidrots, no kurienes un kad cilvēks ir ceļojis, tāpat tiks apzināts to personu loks, ar kuriem cilvēks bijis kontaktā, un publiskās vietas, kuras apmeklējis. Visa šī savāktā informācija tiks nodota Valsts policijai, kas veiks tālākas darbības. Ja pēcāk tiek fiksēts, ka personas neapzinīgas rīcības dēļ kāds ticis inficēts, šai personai var piemērot pat kriminālatbildību. Par soda mēru lemj Valsts policija. Sūdzības pašvaldības policijā pagaidām nav saņemtas, stāsta Ieva Šomina, novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.
Savukārt Iecavas novada Reģionālās pašvaldības policijas Iecavas nodaļas priekšnieks Gundars Dzenis teic, ka Iecavā saņemtas kādas divas sūdzības par cilvēkiem, kas atbraukuši no ārzemēm un neievērojot karantīnu. Pārbaudot pārkāpumi netika konstatēti. «Iecavnieki ir apzinīgi, skatāmies, ka veikalos perfekti ievēro divu metru distanci,» priecājas G. Dzenis.
Arī Andris Caune, Vecumnieku novada sabiedriskās kārtības nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs, stāsta, ka nedēļas laikā saņemti pieci zvani par iespējamiem karantīnas pārkāpumiem. Vecumnieku novada iedzīvotāji esot atbildīgi un vērīgi, jo trijos gadījumos bažas apstiprinājās. Ir lieliska sadarbība ar Valsts policijas Bauskas iecirkni, kas sāk lietvedības administratīvo pārkāpumu lietās. Novadā par drošību tiekot gādāts.
Mārtiņš Brikers, Rundāles novada pašvaldības policijas inspektors, atklāj, ka arī viņa pārraugāmajā novadā ir bijis viens gadījums, uz ko iedzīvotāji vērsuši uzmanību. Notikušas pārrunas, lai turpmāk drošība tiktu ievērota. «Cilvēki ir kļuvuši piesardzīgāki, tomēr kopumā lielu izmaiņu nav. Nevar jau iziet uz «linča tiesu», cilvēks, kas atrodas pašizolācijā, drīkst pastaigāties, piemēram, pie upes,» skaidro inspektors.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»