BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ieteicams cilvēkiem ar nomāktu imūnsistēmu

Ieteicams cilvēkiem ar nomāktu imūnsistēmu

Pneimokoku vakcīna – no «Covid-19» nepasargās, bet kādam saslimušajam var palīdzēt.

Paplašinoties jaunā koronavīrusa izplatībai, izskan aicinājumi gados vecākiem cilvēkiem tagad vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu. Infektologi norāda – pneimokoku vakcīna tāpat kā gripas vakcīna ir iesakāma, un kādai daļai pacientu arī «Covid-19» gadījumā varētu palīdzēt pārvarēt bakteriālas komplikācijas, ja tādas rodas. Taču izšķirošas nozīmes, cilvēkam saslimstot ar jauno koronavīrusu jeb «Covid-19», tai nebūs.

Iesaka vakcinēties
Padomāt «cilvēkiem ar hroniskām slimībām un gados veciem pacientiem» vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu ieteicis bijušais Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis. «To plaušu karsoni, ar ko var nomirt, izraisa pneimokoki, kas jau atrodas mūsu elpceļos, bet var inficēt vīrusu skartās šūnas. Samazinot pneimokoka iespējas, samazinās iespējas vīrusa pneimonijai pārvērsties jauktā pneimonijā un sepsē. Lēmumam – veciem un hroniskiem pacientiem vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu vai ne, jāpaliek jūsu ģimenes ārsta ziņā,» rakstīja P. Apinis.

Savukārt bijusī veselības ministre Ingrīda Circene aicinājusi daļu no valdības papildu piešķirtās naudas atvēlēt pneimokoku vakcīnu iegādei to cilvēku vakcinēšanai, kuri ir riska grupās, tostarp diabēta, hronisko plaušu slimību un onkoloģijas slimniekiem. «Šis iemesls, kāpēc slimie cilvēki mirst, jau nav pats vīruss, bet komplikācijas, kas pievienojas,» sacīja ministre. Vakcīna, pēc viņas teiktā, novērstu komplikācijas.

Atgādinām, ka Ministru kabinets 3. martā lēma piešķirt papildu 2,6 miljonus eiro veselības nozarei, lai nodrošinātu nepieciešamos pasākumus saslimstības ierobežošanai un ārstēšanai ar «Covid-19» infekciju. No minētās summas 1,7 miljoni eiro piešķirti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Pacientus nogalina tieši primāra vīrusa pneimonija
«Re:Check» jautāja valsts galvenajam infektologam Ugam Dumpim, vai un kā pneimokoku vakcīna, ja ar to vakcinējas tagad, var kaut kādā veidā palīdzēt «Covid-19» gadījumā. Ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas preses pārstāves starpniecību Uga Dumpis rakstiski atbildēja, ka šī vakcīna ir absolūti ieteicama imūnsupresētiem pacientiem jeb cilvēkiem ar nomāktu imūnsistēmu – viņiem  risks saslimt ar pnei-mokoku izraisītu sepsi esot līdz pat 100 reizēm augstāks kā populācijā. «Ir zināms pierādījumu līmenis, ka tā varētu būt noderīga cilvēkiem vecākiem par 65 gadiem. Loģika to lietot pie «Covid-19» varētu būt tāda, ka uz vīrusu infekciju fona pievienojas bakteriāla pneimokoku infekcija. Tāda iespēja pastāv, tomēr publikācijās pārsvarā raksta, ka pacientus nogalina tieši primāra vīrusa pneimonija, nevis bakteriālas komplikācijas. Turklāt –  vakcīna pasargā tikai no 13 pneimokoku serotipiem. Mūsu pētījumi rāda, ka tikai pusei Latvijas pacientu ar pneimokoku sepsi to izraisa šie serotipi. Vakcīna ir dārga, un gados veci cilvēki to diez vai var atļauties,» skaidro U. Dumpis.

Infektologs norāda, ka vakcīna varētu būt ieteicama pacientiem, kuriem draud smaga «Covid-19» slimības forma, un tas pats attiektos uz gripas vakcīnu. Bet teikt, ka tai varētu būt izšķiroša nozīme cīņā ar «Covid-19», tiešām nevarētu, skaidro U. Dumpis. Viņš arī nepiekrīt, ka valstij būtu jāiepērk pneimokoku vakcīnas, jo pat veciem cilvēkiem netiek simtprocentīgi kompensēta gripas vakcīna.

Jauns un atšķirīgs
Rīgas Austrumu slimnīcas infektoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes profesore Angelika Krūmiņa iesaka vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu arī tagad. Viņa «Re:Check» skaidro, ka praksē pārbaudīts – tā labi palīdz cilvēkiem virs 65 gadiem un pasargā no smagām plaušu saslimšanām un smagiem bronhītiem. «Taču, ka šī pote būtu izšķiroša cīņā pret smago «Covid-19», – to pateikt nevar,» saka A.Krūmiņa.

Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) aicina potēties pret elpceļu slimībām. Taču pieņēmumu, ka pneimokoku vakcīna un gripas vakcīna pasargā pret koronavīrusu, tā ierindo mītu sarak-stā. PVO norāda – «Covid-19» ir tik jauns un atšķirīgs, ka pret to nepieciešama cita, tieši šim vīrusam atbilstoša vakcīna. Tādas patlaban nav.


SKAIDROJUMS

Pneimokoku infekciju izraisa baktērija («Streptococcus pneumoniae» jeb pneimokoks), kas organismā iekļūst caur elpceļiem. Pneimokoki var izraisīt gan salīdzinoši vieglas saslimšanas, gan ļoti smagas saslimšanas, kuru rezultātā var iestāties nāve.

Ar pneimokoku infekciju var saslimt jebkurā vecumā, bet visaugstākajam riskam saslimt ir pakļauti bērni līdz 2 gadu vecumam un pieaugušie pēc 65 gadu vecuma. Cilvēks var būt uzņēmīgāks pret pneimokoku infekciju, ja slimo ar gripu, hronisku plaušu slimību, ir smēķētājs vai slimo ar kādu hronisku saslimšanu, piemēram, leikēmiju, HIV vai multiplo mielomu.

Vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu īpaši ieteicams bērniem līdz 2 gadu vecumam; cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 65 gadu vecumu; pieaugušajiem un bērniem, kuri pieder riska grupai (slimo ar hroniskām elpceļu un sirds-asinsvadu slimībām, nieru un asins slimībām, vielmaiņas traucējumiem, kuriem ir novājināta imunitāte, centrālās nervu sistēmas saslimšanas); cilvēkiem, kuriem ir cieša saskare ar pneimokoku infekcijas izraisītu saslimšanu slimniekiem (piemēram, medicīnas darbiniekiem, sociālās aprūpes centru darbiniekiem utt.); smēķētājiem; ja iepriekš ir pārslimota kāda pneimokoku izraisīta saslimšana, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Cena pneimokoku vakcīnai («PREVENAR») varētu būt ap 70 eiro.