Sākušās attālinātās mācības; pilsētā pagaidām labi tiek galā

«Neskatoties uz izaicinājumiem», Valsts izglītības satura centrs (VISC)
pirmo attālināto mācību dienu uzskata par kopumā izdevušos.No 23. marta līdz 14. aprīlim ārkārtas situācijas dēļ Latvijas skolās mācības notiek attālināti. Tā ir jauna pieredze un izaicinājums, tālab «Bauskas Dzīve» skaidroja, kā veicas iesaistītajām pusēm.
Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare paskaidroja, ka skolas ir gatavas attālinātajam mācību procesam. Visām novada izglītības iestādēm ir e-klase un pieejamas citas mācību materiālu platformas, kā arī vēl joprojām izmantojamas ir mācību grāmatas, darba burtnīcas, u.c. mācību līdzekļi. «Saziņa ar skolēniem notiek ļoti dažādi, katrai klasei tā tiek organizēta pēc konkrētām skolēniem un skolotājiem pieejamām iespējām, par ko informēti ir arī vecāki,» portālam norādīja M. Bauvare.
Bauskas pilsētas pamatskolas skolotāja, 2. klases audzinātāja Līga Purena teic, ka pirmajā attālinātās mācīšanās dienā vairums pedagogu bijuši skolā, izvērtējuši attālinātās mācīšanās nianses, arī procesa gaita visu laiku tikšot analizēta. Plāns esot visai nedēļai.
Mājas datorā nav pieejamas digitālās lapas, programma «ActiveInspire». Skolēnu un vecāku iesaiste procesā esot lieliski redzama, aktīvāk e-klasi pagaidām izmantojot vecāki, bet arī otrās klases bērniem jāmācās ieiet un izmantot savu e-klasi, arī viņiem tikšot rakstītas vēstulītes, ne tikai vecākiem. Izmantos uzdevumi.lv, youtube.com, soma.lv, arī darba burtnīcas. «Tas ir izaicinājums, bet mazajiem nav tik traki. Pildīsim mapītes ar uzdevumiem, pildīsim internetā. Bērni šādi arī iemācīsies lietot datoru,» teic skolotāja.
No 15 klases audzēkņiem trijiem mājās nebija pieejas internetam, datoram, viņi pildīs uzdevumus burtnīcās, darba lapās. Klasei ir kopīga «WhatsApp» grupa, kurā operatīvi tiek paziņotas jaunākās norādes vai noskaidrotas atbildes par neskaidro jaunajā situācijā.
Baušķeniece Inta Jansone ir četru bērnu māmiņa. Mājās esot divi datori, kas nu draudzīgi tiekot sadalīti, neesot «jākaro». Dēli mācās 12. un 9. klasē, ar jauno mācīšanos tiekot galā paši, pieraduši būt patstāvīgi, mamma var uz viņiem paļauties, tomēr savureiz arī paskatīšoties, kā sokas. Puiši gan sūdzoties, ka e-klase «uzkaras».
Dēlu tehniskie padomi palīdzējuši mammai saprast attālinātā mācību procesa nianses, jo mazās māsas prasot vairāk uzmanības. Abi ar vīru ir pakārtojuši darba grafikus – kad mamma mājās, tētis strādā un otrādi. Mājās palikušais nu «piestrādā par skolotāju».
Sešus gadus vecajai bērnudārza audzēknei nekādi uzdevumi no pirmsskolas izglītības iestādes neesot doti, pašlaik mājās mamma sarūpējusi un nokopējusi kādas darba lapas, lai mazā gatavotos skolai. Savukārt otra māsa mācās 2. klasē, arī viņai jāpalīdz jaunajā situācijā. «Meita priecīga, grib darīt, ir kaut kas citādāk. Bet vispār ir emociju sajaukums un nedrošības izjūta, nav skaidrs arī par vērtēšanu, kā tā notiks, nezināju, kā e-klasē nosūtīt darbu, labi, ka dēli paskaidroja. Situācija nebijusi. Labi, ka ir mācību gada beigas, tomēr nebūs viegli ne bērniem, ne vecākiem, lai gan gūsim jaunu pieredzi,» vērtē māmiņa.
Otrās klases audzēknis Rihards vērtē, ka nav pierasts uzdevumus veikt datorā, bez mammas palīdzības sākumā nekādi. Puika priecīgs būt mājās, skatīties video youtube.com dabasmācībā. Tomēr skolā esot interesantāk, jo var satikt bērnus, un «tur viss kaut kas notiek».
VISC vadītājs Guntars Catlaks aģentūrai LETA pauda, ka kopumā pirmā
attālināto mācību diena ir izdevusies, lai arī dienas gaitā nācies
saskarties ar dažādiem izaicinājumiem.
Dienas gaitā vairākas e-platformas saskārās ar pārslodzi, visiem cenšoties vienlaikus reģistrēties un ievietot apjomīgus materiālus. Catlaks akcentēja, ka attālinātas mācības nav klātienes stundu pārnešana digitālā formātā, tāpēc nepieciešams plānot laiku, lai visi skolotāji vienas klases skolēniem neuzdotu darbus plkst.9 no rīta un neprasītu atbildes tajā pašā dienā līdz plānoto mācību stundu beigām.
Viena no platformām, kas šodien regulāri bija pārslogota, bija «E-klase», kas pamatā tiek izmantota saziņai, bet stundu tiešsaistes risinājumus nepiedāvā. Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) portāla «E-klase» pārstāvji skaidroja, ka pirmdien noticis tieši tas, par ko ticis runāts iepriekš - pilnīgi visi un uzreiz gribējuši strādāt ar «E-klasi». Portālā uzsvēra, ka sistēma kopumā darbojas, bet no konkrēta lietotāja viedokļa - nestabili.
Tāpat portālā secināts, ka komunikāciju tiek mēģināts organizēt e-pastos un ar pievienotiem dokumentiem (failiem), tāpēc skolotājiem šāda darba organizācija būšot liels izaicinājums.
Portāla ieskatā, kopumā radusies situācija ir ārkārtīgi labs stresa tests ne tikai «E-klasei», bet visai izglītības sistēmai, no kura "mēs iznāksim daudz zinošāki un ar daudz labām idejām".
Kā ziņots, no šodienas mācības Latvijas skolās tiek organizētas tikai attālinātā režīmā, nosaka valdības izsludinātais ārkārtējās situācijas regulējums.
Valdība nolēma sākot ar 13.martu mācības skolās un augstskolās organizēt attālināti. Pagājušajā nedēļā bija pavasara brīvlaiks un mācības skolās atsāksies šodien.
Lai spētu nodrošināt attālinātās mācības visu klašu skolēniem, IZM apzināja skolas un centās noskaidrot skolēnu viedierīču un interneta pieejamību. Atklājās, ka valstī ir nedaudz vairāk nekā 5000 skolēnu, kuriem šādu rīku nav, tāpēc valsts un mobilo pakalpojumu operatori vienojās sagādāt 5000 viedierīces, kuras pie skolēniem varētu nonākt šīs nedēļas beigās.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»