BauskasDzive.lv ARHĪVS

Gadā «pazūd» 16 miljoni litru ūdens

Žanna Zālīte

2020. gada 20. marts 00:00

606
Gadā «pazūd» 16 miljoni litru ūdens

SIA «Mūsu saimnieks» plānotā tarifu maiņa ietekmēs klientus Vecumniekos, Piebalgās un Klīvos.

Vecumnieku novada pašvaldības kapitālsabiedrība SIA «Mūsu saimnieks» izstrādājusi jaunu tarifu plānu, kas daļai klientu sadārdzinās maksu par ūdenssaimniecības pakalpojumu izmantošanu. Uzņēmuma apkalpes teritorija ir Vecumnieku, Piebalgu un Klīvu ciems.
Žanna Zālīte

Lai informētu iedzīvotājus par tarifu projektu, novada dome pagājušajā nedēļā Vecumnieku tautas namā rīkoja uzklausīšanas sanāksmi. To apmeklēja 13 interesentu; novada pašvaldību pārstāvēja domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš un izpilddirektores vietnieks Guntars Veismanis, piedalījās SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis Ivars Staškevičs.

Pakalpojuma lietotājiem jau iepriekš bija iespēja iepazīties ar domei iesniegtajiem jaunajiem aprēķiniem, kas liecina – ūdens patērētājiem Vecumniekos un Klīvos maksa pieaugs, bet Piebalgās samazināsies, tāpēc tikšanās reizē bija interese uzklausīt skaidrojumu par ūdensapgādes un kanalizācijas tarifā ietvertajām izmaksām un nepieciešamību izcenojumus mainīt.

Vienāds visā apkalpes teritorijā

Ivars Staškevičs pieteikumā domei bija paudis un sanāksmē atkārtoja, ka vajadzība paaugstināt tarifu saistāma gan ar pakalpojumu nodrošināšanai paredzēto izmaksu pieaugumu, gan vēlmi pāriet uz vienādu tarifu visiem patērētājiem uzņēmuma apkalpes teritorijā. «Pēdējais ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifs Vecumnieku ciemā apstiprināts 2015. gadā, bet Piebalgās – 2018. gadā. Kopš tā laika izmaksas ir augušas: palielinājusies maksa par elektroenerģiju, ūdens analīzēm, ūdenstorņu dezinfekciju un ūdens atdzelžošanas staciju uzturēšanu, pieaugusi valstī noteiktā minimālā atlīdzība strādājošajiem un ar to saistītās sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Mainījusies arī metodika, kas ieviesusi korekcijas, jo nācies pārkārtot uzņēmuma grāmatvedības sistēmu,» viņš uzsvēra. «No iedzīvotāju pleciem būs nost arī ūdensskaitītāji, ko savā bilancē jau pērn pārņēma «Mūsu saimnieks». Tas saistīts ar Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā noteikto pienākumu pakalpojuma sniedzējam par saviem līdzekļiem nodrošināt komercuzskaites mēr-aparātu uzstādīšanu vai nomaiņu.» Tarifu projekts veidots saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmumu Nr. 1/2 «Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika».

Vecumnieku un Klīvu ciemā plānotais sadārdzinājums par 1 m3 aukstā ūdens ražošanu un piegādi ir 0,16 eiro ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) jeb 15,38%, savukārt Piebalgu ciemā, kur ir ap 100 patērētāju, maksa saruks par 1,01 eiro ar PVN jeb 45,7%. Plānotais cenas pieaugums par 1 m3 kanalizācijas pakalpojumu gan Vecumniekos, gan Piebalgās ir vie-nāds – 0,10 eiro ar PVN jeb 5,99%.

Mērierīču nomaiņa jāuztic speciālistiem
Daudz jautājumu bija sagatavojis Vecumnieku ciema iedzīvotājs Juris Ģiedris. Viņš vēlējās saņemt skaidrojumu par līdz šim veiktajiem un nākotnē plānotajiem efektivitātes pasākumiem, uzzināt, cik šogad paredzēts veikt jaunu pieslēgumu ūdensapgādes sistēmai, cik lietotāju izmanto pakalpojumu bez uzskaites, kāpēc ir tik ievērojami ūdens zudumi u. c. Diskusijā iesaistījās gan SIA «Mūsu saimnieks» un domes pārstāvji, gan pakalpojumu lietotāji.

«Lai nodrošinātu efektivitāti, šogad plānots nomainīt programmatūru, pielāgojot to esošajam ūdens patēriņam. Ūdens sagatavošanas un notekūdeņu attīrīšanas stacijas ir daudz jaudīgākas nekā pašreizējā slodze, tās tika būvētas ar perspektīvu, ka Vecumnieki attīstīsies,» skaidroja Ivars Staškevičs. Saistībā ar interesi par jaunu pieslēgumu nodrošināšanu, uzņēmuma pārstāvis atzina – «cik pieslēgumu būs, tik būs», jo SIA «Mūsu saimnieks» to nevarot ietekmēt. Pašlaik Vecumniekos ir ap 1500 pieslēgumu, pērn klāt nākuši 20 – 25 jauni klienti, taču neko prognozēt nav iespējams. «Diemžēl jauni pieslēgumi neveidojas. Privātmāju būvētājiem nav aizliegts ierīkot savu urbumu un, saprotams, ka cilvēki izvēlēsies ekonomiski izdevīgāko variantu, ja vien īpašums nav tiešā esošā ūdensvada tuvumā. Šogad paredzēti daži jauni pieslēgumi tā dēvētajā Tupiņu galā,» pauda uzņēmuma pārstāvis.

Pakalpojumu lietotāji vēlējās zināt, kā viņus ietekmēs «ūdensskaitītāju jautājums», ko tagad savā ziņā pārņēmis uzņēmums. Ivars Staškevičs skaidroja, ka «Mūsu saimnieks» nodrošinās C klases precizitātes ierīces iegādi, verifikāciju, plombēšanu, taču uzstādīšana jāveic klientam pašam vai jāpieaicina kāds no piedāvātajiem speciālistiem; tas ir maksas pakalpojums. Mērierīces verifikācija jāveic reizi četros gados. Izskanēja viedoklis, ka nevajadzētu ļaut skaitītāju nomaiņu veikt iedzīvotājiem pašiem, sanākušie bija vienisprātis, ka tas jāuztic pilnvarotām personām, kas šādu pakalpojumu drīkst nodrošināt.

«Pazūd seši olimpiskie baseini»
Karstas diskusijas raisīja temats par «kreisajiem» pieslēgumiem, kur ūdens uzskaiti neveic mērierīces. Lai gan uzņēmuma vadītājs apgalvoja, ka tādu objektu neesot, klātesošie pauda pārliecību, ka ir virkne privātmāju, kas ūdeni saņem centralizēti, taču patēriņš netiek fiksēts. «Ja mainītos uzskaite, nebūtu tik daudz zudumu,» apgalvoja iedzīvotāji.

Gadā izlietotā ūdens apjoms ir 66 504 m3, t. sk. Vecumniekos – 61 780 m3, bet pie lietotājiem nonāk 50 542 m3. Zudumi – ap 16 000 m3 jeb teju ceturtā daļa no patērētā, kas tarifā iezīmē 5847 eiro bez PVN. Kā izrēķinājis Juris Ģiedris, «no izejas skaitītāja līdz pienākošajam pazūd 6,4 olimpiskie baseini vai 4,5 vilciena sastāvi, vai 238 vilciena cisternas ar ūdeni». Sanāksmes dalībnieki vēlējās dzirdēt skaidrojumu, kā šāda situācija iespējama.

Guntars Veismanis «daļu vainas uzvēla» savu laiku nokalpojušiem ūdens tīkliem. Ivars Staškevičs piebilda, ka no vecajiem mezgliem, kas būvēti pirms 40 gadiem, apmēram divi kilometri «aiziet nezin kur», un, ja kaimiņš kaimiņu nenodod, negodprātīgus ūdens lietotājus pieķert grūti. Daļa zudumu jānoraksta uz avāriju rēķina, taču visvairāk tos rada nedisciplinētie iedzīvotāji, kuri laikus nenolasa skaitītājus vai sniedz neprecīzas ziņas, ir pārliecināts uzņēmuma vadītājs.

Bija arī jautājumi, kas skar decentralizēto kanalizāciju, uzņēmuma rīcībā esošā transporta izmaksas, tāpat tika lūgts sīkāk komentēt sagatavotā ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu projekta aprēķinā iekļautās pozīcijas, lai saprastu, kas veido izcenojumu pieaugumu. Sapulcē pārrunātais, visticamāk, izstrādāto tarifu neietekmēs, taču pakalpojuma lietotāji atzina, ka raduši atbildes uz vairākiem nezināmajiem un guvuši pārliecību, ka izmaksu samazināšanā vairāk iniciatīvas jāuzņemas pašiem.


KOMENTĀRS

Juris Ģiedris, SIA «Mūsu saimnieks» pakalpojumu lietotājs Vecumniekos:

– Esmu patīkami pārsteigts, ka uzlabojies tarifa apstiprināšanas process un kvalitāte. Šoreiz iedzīvotāji laikus tika papildus informēti par uzklausīšanas sanāksmi, izvietojot paziņojumus daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās. Būtu bijis vērtīgi šo informāciju izsūtīt klientiem arī uz e-pasta adresi.

Ļoti liela problēma joprojām ir ar jau ieviestajiem un plānotajiem efektivitātes pasākumiem, pareizāk teikt, neieviestajiem, jo uzskatu, ka 16 miljoni litru ūdens zudumi gadā posmā no ūdens sagatavošanas punktiem līdz patērētājiem ir nepieļaujams apmērs. Centralizētās ūdensapgādes pakalpojuma izmaksās nebūtu jāiekļauj ugunsdzēsības hidrantu vērtības nolietojuma un apkopju izmaksas, jo pakalpojums – ugunsgrēka dzēšana – nepieciešamības gadījumā tiek nodrošināts visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no tā, vai īpašums ir pieslēgts pie centralizētā ūdensvada vai ne. Šos izdevumus būtu jāsedz pašvaldībai.

Pēc detalizētas iepazīšanās ar tarifu projektu secināju, ka līdz šim SIA «Mūsu saimnieks», iespējams, nodrošināja ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus par pašizmaksu vai pat vēl zemāku summu, kas nav pieļaujami, lai kapitālsabiedrība varētu normāli pastāvēt.

Uzklausīšanas sanāksmē biju gaidījis vairāk sagatavotas analītiskās informācijas konkrēti par tarifu projektu, piemēram, procentuālo izmaksu sadalījumu, izmaksu pozīciju pieaugumu vai samazinājumu salīdzinājumā ar jau esošo tarifu, izmaiņu pamatotību. Ceru, ka tas tiks ņemts vērā turpmāk, un tad tarifu apstiprināšanas process Vecumnieku novadā būs paraugs citām pašvaldībām, kuru pakalpojumus neregulē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

20200319-1834-tabula.jpg