Darbu turpina uzmanīgi

Novada uzņēmējus vīrusa dēļ izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē dažādi.
Saistībā ar vīrusa izraisīto slimību «Covid-19» izsludinātais ārkārtas stāvoklis un karantīna pagaidām salīdzinoši minimāli ietekmējusi ražošanas uzņēmumu darbību mūsu novados. Tomēr visi atzīst – zināms satraukums ir; ja karantīnas periods ieilgs un pieņems jaunus ierobežojumus, sekas var būt ļoti sāpīgas.
Uzņēmēji, atšķirībā no daudziem kritiķiem internetā, ir ļoti nopietni uztvēruši karantīnu. Iemesls patiesībā ir ļoti vienkāršs – tas ir izdzīvošanas jautājums. Jo ātrāk ārkārtas situācija beigsies, jo labāk būs visiem. Galvenais uztraukums – lai neiznāk tā, kā savā twitter.com kontā uzrakstījis tehnoloģiju speciālists un režisors Reinis Traidās: «Pats bēdīgākais būs tas, ka cilvēki būs zaudējuši darbu, aizvēruši biznesu, zaudējuši algu, atcēluši pasākumus, nesot upuri sabiedrības dēļ, un tad kāds «lumpenis» aizies apslimis uz darbu vai baznīcu, un viss vienkārši būs vējā un velti.»
Kontrolē klientu plūsmu
Jau 13. martā paziņojumu par to, ka pārtrauc klātienes klientu apkalpošanu, izplatīja Bauskas novada Īslīces pagasta kokapstrādes uzņēmums SIA «Lamela». «Paredzam pasūtījumus organizēt attālināti, izmantojot e-pastu. Izsniedzam tikai iepriekš sagatavotu preci. Aicinām klientus būt atbildīgiem un rūpēties par savu un apkārtējo veselību!» pausts paziņojumā.
Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Ardis Upenieks pastāstīja, ka uzņēmums darbu nav pārtraucis, bet saziņa ar klientiem notiek pa tālruni, vai, ja ir jau zināmi precīzi skaitļi, pasūtījumu atsūta e-pastā. «Esam jau atraduši dažus plusus, piemēram, šādi var ļoti labi kontrolēt klientu plūsmu, nevis kā tad, ja ierodas uzreiz pieci pasūtītāji. Varam tagad jau no rīta saplānot dienu,» stāsta A. Upenieks.
Ar vietējiem klientiem problēmu nav, turpretī eksporta jomā ir grūtāk. Lietuvā tagad viss apstājies. Arī viens no Vācijas lielākajiem klientiem atsūtījis informāciju, ka no 30. marta pārtrauks savu darbību vismaz uz divām nedēļām. «Savs iespaids uz uzņēmējdarbību tam visam būs. Liela daļa piegādātāju gan ir saprotoši. Ar visiem godīgi jārunā, jāapzinās situācija,» saka A. Upenieks.
Pagaidām ir labi
Būvniekiem pašlaik lielākās problēmas ir ar piegādātājiem, bet citādi, cik iespējams, darbi visur turpinās. «Pagaidām viss kārtībā. Uzņēmumā dezinficējam virsmas, mazāk ar klientiem tiekamies klātienē. Ir uztraukums par to, kas notiks tālāk ar objektiem, bet visur darbi turpinās. Ja kādā vietā būs saslimušais, objektu slēgs, tāpēc paši cenšamies būt uzmanīgi,» stāsta Īslīces pagasta logu ražošanas uzņēmuma SIA «A.V.U.» valdes loceklis Rolands Lejnieks.
«Mums galvenais ir investīciju objekti. Nevaram apstāties. Mēnesi varbūt varam izturēt, bet vairāk – viss, esi nogrimis. Algas ir jāmaksā, visas izmaksas iet, nevar neko apturēt. Var apturēt divu trīs cilvēku firmas darbu, bet ne 146,» saka Bauskas uzņēmuma SIA «Kvēle» valdes loceklis Ģirts Karpovičs. Uzņēmums nodarbojas ar dažādu veidu elektriskās infrastruktūras ierīkošanu.
Darbinieki ir instruēti par to, kā jāuzvedas. «Visi turas pa gabalu, ar rokām nesveicinās. Ir apliecinājumi no katra, ka nav kontaktējies ar kādu, kas bijis ārzemēs vai slimo. Veicam dezinfekciju. Labi, ka mums objekti pārsvarā ir ārpus telpām – mazāk iespēju saslimt,» pauž Ģ. Karpovičs. Viņš atzīst, ka arī privātajā saskarsmē bijis patīkami vērot, ka benzīntankā visi turas pa gabalu cits no cita – tas nozīmē, ka situāciju izprot. «Ja epidēmija izplatīsies lielākā mērogā, tad pašiem vien būs ar to jātiek galā. Neviena cita valsts mums nepalīdzēs,» teic uzņēmējs.
Pircēju nav
Tomēr SIA «Kvēle» veikals vecpilsētā ir slēgts. «Aizvērām tirgotavu pārdevēju drošības dēļ. Arī uzņēmuma kancelejā – cik varējām, tik darbiniekus aizsūtījām strādāt no mājām,» informē Ģ. Karpovičs.
Datorpreču tirgotava SIA «Iveta» darbojas. «Veikals strādā, bet apmeklētāju nav. Strādāsim, jo rīkojuma par to, ka veikali jāslēdz, nav,» teic SIA «Iveta» valdes loceklis Indulis Pētersons. Viņš atzīst, ka visgrūtāk ir uzņēmumiem, kas saistīti ar tūrisma nozari, bet arī pārējiem nebūs viegli. «Algas tāpat jāmaksā, bet nekas nenotiek. Ir kaut kā jāizvelk līdz brīdim, kad beigsies karantīna. Jācer, ka būs nodokļu brīvdienas, bet tas laiks, kad visi nodokļi jānomaksā, tuvojas. Ceram uz valsts palīdzību – tās valsts, kurai līdz šim nodokļus esam maksājuši,» saka uzņēmējs.
Karantīna ietekmējusi arī uzņēmēju kluba «Bauska ‘97» darbību, kur I. Pētersons ir prezidents. Visas kluba sanāksmes ir atceltas, katrs izolējas un sevi sargā. Kluba gada sapulce ir pārcelta un notiks tad, kad atkal varēs pulcēties.
Mēra temperatūru
Viens no lielākajiem Bauskas novada nodokļu maksātājiem «Bauskas alus» turpina darbu. «Strādājam un ražojam alu un bezalkoholiskos dzērienus ierastajā režīmā. Tomēr pie mums sakarā ar karantīnu ieviesti drošības pasākumi,» informē uzņēmuma personāla vadītāja Rita Strode.
Pieejamās vietās izlikti roku dezinfekcijas līdzekļi. No rīta apsargs ar digitālo termometru, pieliekot pie pieres, darbiniekiem mēra temperatūru. Ar dezinfekcijas līdzekļiem pastiprināti veic uzkopšanas darbus. Administrācija, izņemot R. Strodi, un grāmatvedība strādā no mājām attālināti. Ekskursijas atceltas un atteiktas. «Pats galvenais – uzņēmumā nav panikas, jo neviens nebrauc un neatgriežas no ārvalstīm,» informē R. Strode.
Pieprasījums svārstās
Tikmēr pārtikas ražotājai SIA «Kronis» jātiek galā ar lielām pieprasījuma svārstībām. «Pirmais bums bija milzīgs, tagad mazliet ir noplacis. Darba tomēr ir daudz. Problēmas ir ar piegādātājiem, bet ar to jārēķinās. Daži klienti uz laiku ir pārtraukuši darbību, piemēram, «Lido». Ēdināšanā, restorānu servisā, viesnīcās – visur ir milzīgs kritums. Problēmas ir visām pusēm – gan piegādātājiem, gan mums un klientiem. Visur kaut kā ir par daudz, kaut kā trūkst. Tomēr apstāties nedrīkst – tad būs milzīgi zaudējumi. Kamēr vīruss mūs nav skāris, strādāsim,» stāsta uzņēmuma direktors Aivars Svarenieks.
Uzņēmumā ieviesti savi karantīnas nosacījumi – nevienu svešu iekšā nelaiž, tikai darbiniekus un piegādātājus. No uzņēmuma vadības puses ir rekomendācijas par to, kā jāuzvedas ārpus darba laika.
Negaidītas sekas šajā situācijā ir bijušā baušķenieka Andra Bites uzņēmumā SIA «Karavela», kas ražo konservus ar preču zīmolu «Kaija». «Meklējam čaklas rokas! Saistībā ar situāciju strauji aug pieprasījums pēc produkcijas. Tāpēc steidzami meklējam ceha darbiniekus, kas ir gatavi mums palīdzēt uz noteiktu laiku,» pausts uzņēmuma paziņojumā. A. Bite atzīmē, ka situācijā, kad vietām uzņēmēji masveidā atlaiž darbiniekus, viņi meklē jaunus.
Ziedo pašražotu dezinfekcijas līdzekli
Vairāki uzņēmumi iesaistījušies dezinfekcijas līdzekļu pieejamības nodrošināšanā. Olu un olu produktu ražošanas uzņēmums «Baltic-
ovo» Iecavā pašražotos dezinfekcijas līdzekļus ziedos valsts un pašvaldības iestādēm. Ik dienu tiek saražotas trīs tonnas dezinfekcijas līdzekļa uzņēmuma vajadzībām, lai pasargātu vistu ganāmpulku no putnu gripas un citiem bioriskiem, noskaidrojusi aģentūra LETA.
«Pagājušajā gadā Latvijas uzņēmums «ECO Forte» mums uzstādīja specializētu sistēmu, ar kuru ražojam efektīvu un sertificētu dezinfekcijas līdzekli – hopohlorskābi. Tā ir nekaitīga cilvēkam, taču ļoti efektīva mikrobu apkarošanai,» skaidro kompānijas valdes loceklis Toms Auškāps.
Apzinoties situāciju valstī un pasaulē, «Balticovo» vēlas palīdzēt Latvijai apkarot vīrusa izplatību, ņemot vērā kritiski zemo dezinfekcijas līdzekļu pieejamību, un aptuveni vienu tonnu šī līdzekļa dienā ziedot valsts labā, to solidāri sadalot medicīnas un izglītības iestādēm, sociālajiem dienestiem, policijai, ugunsdzēsējiem. Pieprasījums ir teju no visas Latvijas.
Eksperts mierina
Bankas «Luminor» galvenais eksperts Pēteris Strautiņš norāda, ka Latvijas ekonomika problēmām pašlaik ir vairāk sagatavota nekā iepriekš, turklāt pēc tam sekošot spēcīga atgūšanās.
«Līdz ar «Covid-19» izplatību strauji mainās arī ekonomika. Mūsdienu ekonomika ir atkarīga no ceļošanas un cilvēku savstarpējās mijiedarbības, kas pašlaik tiek ierobežota. Tomēr jāuzsver, ka tagad Latvija ir daudz gatavāka nekā iepriekšējos ekonomikas satricinājuma periodos,» tā P. Strautiņš.
Viņš vērtē, ka jau gada trešajā ceturksnī ekonomika izies no recesijas un sāks strauji atkopties gada beigās. «Savukārt 2021. gadā notiks strauja atgūšanās, taču ekonomikai vēl neizdosies sasniegt līmeni, kāds būtu bijis bez šīs krīzes. Šī pandēmija ir nozīmīgs, tomēr laikā ierobežots satricinājums. Ņemot vērā līdz šim nepiedzīvoto situāciju pasaules ekonomikā, recesija šogad ir neizbēgama. Tomēr tā būs īslaicīga,» prognozē eksperts.
Viņš uzsver, ka liela nozīme būs cilvēku noskaņojumam un valdības darbībai. «Tāpat ir svarīgi, lai cilvēki nezaudētu pārliecību par nākotni un turpinātu tērēt naudu. Latvijas valdībai būs jādara viss nepieciešamais, lai saglabātu patērētāju noskaņojumu ar aktīviem darba tirgus pasākumiem un atbalstu uzņēmumiem,» tā P. Strautiņš.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»