BauskasDzive.lv ARHĪVS

Kad labestības sēkla dod augļus

Sandra Giptere-Ivanova

2020. gada 3. janvāris 00:00

819
Kad labestības sēkla dod augļus

Saruna par dzīves vērtībām ar baušķenieku Berlinsku ģimeni.

Vecā gada izskaņā «Bauskas Dzīve» tikās ar baušķenieku Berlinsku ģimeni, lai pārdomātu dzīves vērtības.

Aivars dzimis Bauskā, viņa vecāki gan ir no Lietuvas. Savukārt dzīvesbiedre Nadežda ir no Ukrainas, pagājušā gadsimta 80. gados atbraukusi uz Latviju uz Aivara māsas kāzām, tā abi iepazinušies. Nu laimīgā laulībā aizvadīti 24 gadi, Aivars un Nadežda Berlinski ir vecāki piecām atvasēm – trīs ir pašu, savukārt divi ir audžubērni, bērnu klasesbiedri, kam pirms vairāk nekā septiņiem gadiem bijusi ļoti smaga situācija. «Tā Dievs pakārtoja,» teic Aivars. «Mēs visus mīlam vienādi, viņi ir mūsējie,» laulātie vienprātīgi uzsver. «Pēc mēneša jau par mammu sauca,» atminas Nadežda. Renāram jau 23 gadi, Stīvenam Lesteram – 22, Kevinam Markam – 20, Dāvim – 18 gadu, bet vienīgajai meitai Elānijai Annai – 17 gadu. Dāvis un Elānija mācās Bauskas 2. vidusskolas 11. klasē. Renārs jau dzīvo savu dzīvi, savukārt Kevins apgūst biznesa menedžmentu Rīgas Biznesa skolā. Ģimenes galva Aivars darbojas celtniecībā Zviedrijā, tāpēc īpašs ir mirklis, kad izdodas sastapt viņu kopā ar ģimeni Latvijā. Prom esot aptuveni mēnesi, tad kādu laiku dzīvojot mājās. Citreiz pārbraucot tikai pēc četriem mēnešiem, ir bijis visādi. Savukārt Nadežda ir mājsaimniece.

Kāds bijis 2019. gads jūsu ģimenei?
– Kopumā labs. 24 gadu laulības jubilejā pirmoreiz divatā atpūtāmies – astoņas dienas bijām Turcijā. «Pietrūka bērnu!» atzīst Nadežda. Dāvim gan šogad bija operācija traumas dēļ, ko guva brīvajā cīņā, bet tas netraucēs turpināt nodarboties ar šo sporta veidu. Turklāt šī nav pirmā operācija… Dāvis astoņus gadus nodarbojas ar brīvo cīņu, viņa treneris ir Andrejs Vasiļjevs. Nopietnā nodošanās sportam dāvājusi Latvijas čempiona titulu dažādās vecuma grupās un svara kategorijās sešus gadus pēc kārtas, sākot no 2014. gada. Par to «stāsta» bagātīgs klāsts kausu viesistabas plauktā.
Katram ģimenē ir sava aizraušanās. Aivars nav absolvējis mūzikas skolu, bet pēc dzirdes apguvis klavierspēli un ģitārspēli, izpilda dziesmas Dieva godam draudzes «Jaunā dzīve» dievkalpojumos. Pat armijā klausījies kasetes ar kristīgām dziesmām krievu valodā, dungojis līdzi. Stīvens spēlē klavieres un bungas, Kevins – trompeti, Elānija – saksofonu, bet Dāvis – klavieres. Sanāk savs orķestris.
Stīvens kopā ar draugu Artūru šogad divarpus dienās kājām mēroja 115 kilometrus – gāja no Jūrmalas uz Kolku, pirmo nakti gulējuši mežā, jauniešiem tīk ekstrēmas izklaides. Pagājušajā gadā gāja no Tukuma uz Liepāju, piedalījās «Stipro skrējienā», peldēja pa dubļiem.
Savukārt Elānija kopā ar klasesbiedriem Katrīnu Veltu Ūdri, Unu Filipoviču un Ingmāru Ritvaru Kļavu pilsētas 2. vidusskolā rīkoja labdarības pasākumu «Sirsniņām cerību sniedzot». Sarīkojums saliedēja un iepriecināja visu klasi.

Kas saimniecei vislabāk padodas?
– Aivars nekavējoties pārliecināti un ar lepnumu saka: «Mīlēt bērnus un gatavot ēst.» Nadežda prot cept lieliskas tortes. Mamma viņai bija konditore, un, kad atvests miltu maiss un mamma cepusi kārumus kāzām, arī meitai nācās palīdzēt. Tādējādi jau bērnībā Nadeždai radusies izpratne par šiem darbiem, tie izdevušies un patikuši. Tālab tuvākas esot senās, no mammas mantotās receptes. Ģimenei īpaši garšo kūka «Pavlova», jogurta un medus kūka. Receptes ir noslēpums.

«Facebook» lapā, jūsu kopējā profilā, ar «patīk» atzīmēts šāds domugrauds: «Ja ar bērnu līdz 14 gadiem nerunāsit par Dievu, tad pēc tam par viņu ar Dievu būs jārunā visu mūžu.» Kas ir galvenais, ko bērniem cenšaties iemācīt?
– Vispirms jau pašiem vecākiem jāiepazīst Dievs, lai būtu stabila vērtību izpratne un sistēma. Mums ir bijusi tā laime piedzimt kristiešu ģimenē. Cilvēki ir radīti mūžībai, ar šo dzīvi viss nebeidzas. Dievs devis cilvēkiem brīvu gribu – pieņemt Viņa mīlestību, ticēt. Dzīve ar Dievu nenozīmē, ka viss automātiski būs viegli, tomēr Viņš palīdz iziet cauri grūtībām, dod mieru. Svarīga ir vērtību izpratne, paši nedarām sliktu. 85% bērni mācās no piemēra, 15% – no tā, ko saka. Ja pašam nav skaidrības, kas labs, kas slikts, to nevar arī iedot bērniem. Arī ticību nevar nodot mantojumā. Var bērnus paņemt līdzi mazotnē uz dievkalpojumiem, bet attiecības ar Dievu veidot, ticēt vēlāk bērniem ir jāizlemj pašiem. Svarīgi, lai bērni mācās nedomāt tikai par sevi.

Kāda, jūsuprāt, ir mūsdienu jaunatne?
– Citādāka nekā savulaik mēs. Tehnoloģijas ļoti ietekmē, pat sadraudzēšanās stils atšķiras – viss notiek lielākoties ar telefona starpniecību, mazāk runā, vairāk raksta. Ja grib kontaktēties ar jauniešiem, tad tas arī jāizmanto. Mums arī ir ģimenes grupa aplikācijā «WhatsApp» – tā ieguvām vairāk tuvības un kontaktu savā ģimenē. (smaida) Secinājām, ka tā daudz vieglāk un ātrāk par daudz ko varam vienoties.
Daudzi jaunieši diemžēl nespēj atpūsties bez alkohola. Dāvim bija dzimšanas diena, atbrauca draugi, sākumā jautāja, vai tiešām nebūs nekas «stiprāks»… Bet vakars līdz pat trijiem naktī viņiem pagāja dažādās aktivitātēs, viesību spēlēs, ciemiņi bija izbrīnīti, ka var arī tā un ir interesanti. Jaunieši atzina, ka dzimšanas diena bija izdevusies.

Ar kādām grūtībām saskaraties bērnu audzināšanā? Kā tās pārvarat?
– Mums nebija pusaudžu gadu grūtību. Bērni ir ļoti paklausīgi. Neko neuzspiežam, cenšamies analizēt, pārrunāt situācijas, kas un kāpēc jādara. Tā izdodas nonākt pie «kopsaucēja», svarīgākā ir savstarpēja uzticēšanās.
Autoritāra attieksme neder, vairāk sarunu sanāk ar mammu. Un tad mamma pastāsta tētim! (piebilde ar smaidu).

Kas jums dod spēku ikdienā?
– Dievs dod spēku. Neskaties uz sevi, saproti, ka to dari ģimenei! Jo vairāk bērnos ieliksi, jo vēlāk pašiem vieglāk būs.
Aivars ik dienas velta laiku Bībeles lasīšanai, lai gūtu spēku un gudrību. Viņš izmanto telefona aplikāciju «YouVersion», tajā var lasīt Svētos Rakstus vai arī tos klausīties, kas ir ērti, kaut ko darot vai braucot mašīnā; arī valodu var izvēlēties. Nadežda gan atzīst – katru dienu Bībelei pievērsties nesanāk.

Tik bēdīga ir šķiršanās statistika. Kā jums izdodas uzturēt «dzirkstelīti» attiecībās?
– Šķiras, jo cilvēki ir kļuvuši ļoti egocentriski un patmīlīgi, Bībelē jau teikts, ka «pēdējos laikos» tā būs. Neviens negrib piekāpties, pastāv tikai uz savu taisnību. Senāk šķīrās lielu lietu, piemēram, neuzticības, dēļ, tagad daudzi šķiras sīkumu dēļ, tas ir iekšējs lēmums, ka mēs nešķirsimies.
Tas notiek arī filmu, seriālu rādītā un pieņemtā modeļa dēļ, kur ir pieņemami veidot «vieglas» attiecības. Arī skaistuma kults traucē. Arī šajā jautājumā ticība palīdz, saproti, ka katram cilvēkam ir trūkumi, arī pašam. Apzinies, ka esi kopā ar dzīvu cilvēku, nevis robotu, katram var būt savs viedoklis. Saliedē kopēja atpūta.
Aivars darbā esot ātrāks, mājās – sieva. Vīrs mājās vairāk paklusējot. Tad Nadežda sakot: «Ko tu klusē, runā!» Abi nevar būt akseleratori, vienam jābūt bremzei.
Ikdienas prieka brīži ir, kad bērni atbrauc no Rīgas, kad visi kopā. Nereti divas trīs stundas sēžam pie galda un runājam. Noliekam telefonus un runājam, tiek pārcilātas bērnības atmiņas, daudz kas. Tas ir superīgi! Tie ir skaisti mirkļi. Nesen bērniem atklājām, ka 90. gadu beigās ģimenē bija finansiālas grūtības, bet tomēr bērniem katru dienu centāmies sagādāt sieriņu «Kārums». Viņi bija izbrīnīti, jo mazāku rocību nemaz nebija manījuši.
Finanšu grūtības ar bērniem neapspriežam, lai vieglāka bērnība. Svarīgi, kādu piemēru rādām, piemēram, attieksmē pret saviem vecākiem. Tā arī bērni vecumā izturēsies pret pašiem. Arī tā ir sēkla, ko iesēj nākotnei. Par attieksmi pret vecākiem cilvēkiem jārunā. Elāniju veikalā nav atstājis vienaldzīgu skats ar vecmāmuļu, kas pirka divas šokolādes konfektes un maizi… Mamma sacīja – ja citreiz būs vairāk naudas, samaksā par veco māmiņu!

Ko jaunajā gadā jūs novēlētu «Bauskas Dzīves» lasītājiem, mūspuses cilvēkiem?
– Nadežda: «Lai laba veselība, miers, lai sapratne mājās, lai labklājība visās izpausmēs!»
– Aivars: «Lai ģimenē labāka saprašanās, lai izdodas piekāpties, lai bērni mācās labu attiecību piemēru!»
Nadežda ļoti gribētu, lai vīram labs darbs būtu Latvijā, lai situācija mūsu valstī dažādās jomās sakārtotos.