BauskasDzive.lv ARHĪVS

Meklē jaunus ceļus un neieslīgst rutīnā

Aina Ušča

2019. gada 27. decembris 00:00

634
Meklē jaunus ceļus un neieslīgst rutīnā

Lokālās kultūras ainavā novados jūtama izaugsme.

Latviešiem par sevi esot glaimojoši priekšstati – tā apgalvo filozofs un identitātes pētnieks Ilmārs Šlāpins. Mums ļoti patīkot stereotipi par dziedošo tautu un čaklumu. Valsts simtgades diženie Dziesmu svētki bija pērn, bet vai tādēļ mūsu novados rosība kultūrā mazinājusies? Nepavisam!

Inovatīva pieeja
Publikas un sarīkojumu organizatoru viedokļi atšķiras, mūsu dialoga sākumā brīdina Bauskas kultūras centra (BKC) direktors Jānis Dūmiņš. Taču sarunas turpinājumā redzam, ka tā vis nav.

Jānis pārstāv kultūras norišu rīkotājus, bet es – skatītājus. BKC direktors nešaubīgi nosauc gada svarīgākos notikumus. Vispirms min Bauskas pilsētas svētkus, kas 2019. gadā noslēdzās ar iepriekš neredzētu uzvedumu Bauskas pilskalna estrādē «Starp divām upēm un debesīm». Direktors uzsver: «Uzvedumu veidoja tikai jaunie baušķenieki. Libreta autore bija mana kolēģe Līga Stankeviča, horeogrāfe – Sabīne Neilande, mūzikas autors – Pēteris Upelnieks, video autors – Mārcis Pļaviņš.»

Es piedalījos gan gājienā, kas šoreiz šķita daudz jēdzīgāks, nekā ierasts, gan noskatījos uzvedumu. Tas bija inovatīvs, neparasts un ļoti, ļoti atšķīrās no jau rutinētā pilsētas svētku noslēguma. Skaists, dinamisks, jauniešu vijīgo ķermeņu plastikas apstarots. Neviena viesrežisora, aktiera, horeogrāfa, bet labi, pat ļoti!
Arī par pilsētas svētku gājiena jauno konceptu man ir prieks. Beidzot nebija visai muļķīgā karnevālisma, kas ir labs tikai privātās ballītēs.

Trešais nozīmīgākais
Jānis Dūmiņš min arī gada otru nozīmīgāko norisi – BKC inspirēto mūzikas un aktīvās atpūtas festivālu «Bauska TASTE».

Viņš stāsta: «Festivālu rīkojām trešo reizi. Ar mums tagad rēķinās, mūziķi paši piedāvā ierasties. Šogad aptaujā «Bauska TASTE» bija trešais populārākais festivāls pēc «Summer Sound» Liepājā un «Positivus» Salacgrīvā. «Bauska TASTE» ir mūsu kultūras centra komandas ideja. Ļoti daudz strādājām, bet mums atliek tikai mācīties un mācīties, nevis būt mierā ar sasniegto.»

«Bauska TASTE» programma, manā uztverē, šķiet universāla. Ļoti gaumīga. Nekādu popmūzikas hitu. Līdzsvarots, jēdzīgs repertuārs visiem, kas mīl nedaudz atšķirīgu, sensitīvu mūziku. Un, protams, vide, ko divu upju ielokā sevišķi romantisku un glezniecisku veido BKC komanda.
 
Bauskā ir operas izrādes
Savas iestādes nelielo veiksmju stāstā, kā viņš tās dēvē, Jānis Dūmiņš nosauc arī Kurzemes un Zemgales hercogu laika mūzikas un mākslas festivāla «Vivat Curlandia!» baroka operas nu jau trešo izrādi BKC. Neparastas izrādes sveču gaismā, kas ir festivāla producenta Māra Kupča ideja, Jānis un viņa kolēģi pirms trim gadiem azartiski uztvēra un novērtēja.

Jānis Dūmiņš spriež, ka baroka viencēliena izrādes BKC ir unikāls notikums. Netveramo gaisotni izjust brauc cilvēki no malu malām – arī pierobežas pilsētu lietuvieši. BKC direktors uzsver: «Gribētos, lai nākamajā gadā arī vairāk baušķenieku novērtētu iespēju! Šogad vienu no Bauskā demonstrētajiem iestudējumiem trupa rādīja Sanktpēterburgā. Sveču gaismas, cik zinu, nebija, bet metropoles izlutinātā publika ļoti atzinīgi novērtēja izrādi. Sadarbību ar Māri Kupču BKC turpinās arī nākamajā gadā. Jau zināms, ka «Vivat Curlandia!» risināsies trīs dienas un noteikti būs arī kulminācija – jauna operas iestudējuma izrāde sveču gaismā mūsu kultūras centrā.»

Katram savi iespaidi
Gada spilgtākais kultūras iespaids Jānim Dūmiņam saistīts ar festivālu «Positivus», ko viņš apmeklēja pirmo reizi. «Vērtēju kā skatītājs un arī kultūras menedžeris. Apbrīnojama skola, kur gūt idejas arī mūsu iestādes izaugsmei!» spriež BKC direktors.

Savukārt Rundāles novada kultūras speciāliste Lilita Lauskiniece par saviem īpašajiem kultūras notikumiem uzskata Latvijas dejas balvas pasniegšanas pirmo ceremoniju Rīgas Krievu teātrī un Rēzeknes kamerteātra «Joriks» izrādi Baložu kultūras centrā Pierīgā.

Īpašs stāsts par radošuma izpausmēm ikdienā vērojams Bauskas Centrālajā bibliotēkā (CB). Lasītāju apkalpošanas zāles skatlogi, grāmatu kopas, kuru dekors sezonāli mainās, oriģināli noformējuma risinājumi svētkos – tas viss ir gada pārsteidzošākais jaunums. Neviens dizainers netiek algots. Ar lielisku stila izjūtu un aizrautību iestādes interjeru pilnveido bibliotēkas speciāliste Kristīne Čakāne. Apsveikuma kartītes kolēģiem ir uzdrīkstējies uzzīmēt arī CB datortīklu administrators Jānis Balodis.



GINTA ZAUMANE un GITA KRAVALA, Iecavas mākslas, kultūras un veselīga dzīvesveida biedrības «RaDam» valdes locekles:
– Biedrības rīkotais nozīmīgākais gada notikums bija mākslas un vides projekts «Krauķis nav vienīgais Iecavas putns». Nebijām prognozējuši, ka būs tik liela iedzīvotāju atsaucība. Vispirms iekārtojām Rolanda Lineja fotogrāfiju un Iecavas amatiergleznotāju darbu izstādi vietējā luterāņu baznīcā, pēc tam – Iecavas bibliotēkā. Interese izrādījās tik liela, ka nācās organizēt vēl vienu fotoizstādi, ko bija veidojuši iedzīvotāji. Gita Kravala uzaicināja vieslektoru ornitologu Viesturu Ķerus. Tas bija neizsakāmi vērtīgi. Sabiedrība ieklausījās. Sapratām – ja cilvēks nevar grozīt norises dabā, tad beidzot jāliekas mierā un jādomā par mierīgu līdzāspastāvēšanu ar putniem.


LILITA LAUSKINIECE, Rundāles novada kultūras darba speciāliste:
– Desmitiem gadu gaidītā un visbeidzot sagaidītā Rundāles kultūras zāle ir pats svarīgākais notikums mūsu novadā. Vislabākais risinājums, kas varēja notikt! Paldies Rundāles novada domei, ka tagad ir kultūras telpa, ar ko beidzot varam lepoties. Katru nedēļu varam rīkot pasākumus visdažādākajām auditorijām. Vietējie novērtē jaunās iespējas un ir aktīvi apmeklētāji. Ieklausos rundāliešu pārdomās par sarīkojumiem un vēlmēs. Ilgus gadus, darbojoties vienistabas dzīvoklim līdzīgā telpā, sevišķi novērtēju jaunās kultūras zāles jaunās priekšrocības.


2019. gada svarīgākie notikumi kultūrā


Rundāles pils muzejā – direktoru maiņa. No 2019. gada 1. janvāra par pils muzeja direktori kļūst jaunā mākslas zinātniece Laura Lūse.

Rundāles novadā atklāj jaunu multifunkcionālo centru ar labi aprīkotu kultūras zāli.

Turpinās Bauskas pils skatu torņa rekonstrukcija.

Bauskas muzejā – nozīmīga tematiska izstāde «Bauska bildēs». Fotostāsti par vecpilsētas ēkām no 20. gs. sākuma līdz mūsdienām.

Paplašinās Rundāles un Bauskas novada mākslinieku radošā sadarbība ar Lietuvas kolēģiem.

Bauskas mūzikas un mākslas skolas mākslas nodaļa svin 30. jubileju un pilsētas muzejā sarīko absolventu darbu plašu izstādi.

Latvijā demonstrē filmu «Dvēseļu putenis», ko apmeklē līdz šim vislielākais latviešu kino skatītāju skaits.
Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Mūzikas akadēmija un Latvijas Nacionālā bibliotēka svin simtgadi.
Jaunās komponistes Annas Ķirses «Koku operas» izrāde notiek Somijas mežā un kļūst par laikmetīgās mūzikas īpašu notikumu Eiropā.

Latvijas un Čehijas restauratori atvadās no mūžībā aizgājušā Bauskas pils restaurācijas darbu vadītāja (pilī darbojās no 1997. līdz 2014. gadam) Miloša Gavendas – restaurācijas firmas «Miloš Gavenda» šefa.