BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ja strādā ar datoru, brilles jāapmaksā

Liene Andersone-Kolosova

2019. gada 10. decembris 00:00

4
Ja strādā ar datoru, brilles jāapmaksā

Vai un kādos gadījumos darba devējam pilnībā vai daļēji jāapmaksā briļļu iegāde? Kas tieši darba devējam ir jāapmaksā, un vai ir kāda minimālā summa?

Atbild Valsts darba inspekcijas konsultanti:
– Valsts darba inspekcijas (VDI) kompetenci reglamentē Valsts darba inspekcijas likums, kurā noteikts, ka VDI uzrauga un kontrolē darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošanu. Vēršam uzmanību, ka minētais likums neparedz VDI tiesības veikt tiesību normu oficiālu interpretāciju, līdz ar to sniegtais skaidrojums vērtējams vienīgi kā juridiski nesaistošs VDI viedoklis.

2002. gada 6. augustā pieņemto Ministru kabineta noteikumu Nr. 343 «Darba aizsardzības prasības, strādājot ar displeju» (MK 343) 2. punkts vēsta, ka šajos noteikumos minētās darba aizsardzības prasības attiecas uz nodarbinātajiem, kuri, veicot darba pienākumus, katru darba dienu vismaz divas stundas strādā ar displeju. Savukārt 12. punkts paredz: ja veselības pārbaudē konstatēts, ka nodarbinātajam nepieciešami darba pienākumu veikšanai piemēroti speciāli medicīniski optiski redzes korekcijas līdzekļi (brilles), darba devējs nodrošina ar tiem attiecīgo nodarbināto.

Tādējādi saskaņā ar minētajiem normatīvajiem aktiem darba devējam, nosūtot darbinieku uz obligāto veselības pārbaudi (OVP), OVP kartē jānorāda, ka nodarbinātais veic darbu ar datoru (MK noteikumi Nr. 219 «Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude» 1. pielikuma 4.11. punkts), ja nodarbinātais ar datoru strādā vismaz divas stundas.

Ja OVP kartē aroda ārsts veic atzīmi, ka nodarbinātajam ir nepieciešami redzes korekcijas līdzekļi darba veikšanai, tad darba devējam jāsedz izdevumi, kas saistīti ar briļļu iegādi (MK 343 14. punkts.) atbilstoši kārtībai un atrunātajai briļļu apmaksas summai, kāda ir noteikta konkrētā uzņēmuma kārtības noteikumos vai koplīgumā.