Džentlmeņu sports

Regbijā par Latvijas čempioniem kļūst mūsu novadnieki.
Šogad atkal par Latvijas čempioniem klasiskajā regbijā kļuva vienība «Garkalne/Livonia». Komandas sastāvā jau vairākus gadus spēlē un Latvijas čempionu titulus izcīna arī divu mūsu novadu sportisti – iecavnieks Kaspars Briedis un Andis Vangals no Bauskas novada Gailīšu pagasta.
Regbija vienībā abi ir spēka pārstāvji – grupu cīņās viņi stāv pirmajā rindā abās malās. Attiecīgi lielu skaitu punktu vīri negūst, bet tomēr ir starp svarīgākajiem komandas spēlētājiem.
No paša sākuma
«Jaunībā saistības ar regbiju nebija. Trenējos cīņas sporta veidos. Par regbiju dzirdēju jau 2005. gadā, kad strādāju praksē Bauskas policijā. Tur bija leģendārais Latvijas regbija pārstāvis Jānis Skuja. Tomēr regbijs nelikās saistošs,» atmiņās dalās Kaspars Briedis. Tad 2015. gadā darbā saticis bobsleja kamanu stūmēju, 2010. gada Olimpisko spēļu dalībnieku Pāvelu Tulubjevu. Viņš uzaicināja uz «Livonia» klubu, un iecavnieks piekrita.
Trīs sezonas komandā aizvadījis Andis Vangals, un šogad viņš spēlē pamatsastāvā. «Paziņa stāstīja, ka draugs spēlē regbiju, un teica: «Tev, tādam «gaļas blāķim», vajadzētu pamēģināt!»,» atceras A. Vangals.
Iesācējiem sākumā ļoti liela nozīme ir trenerim Nikolajam Petjuņinam – viņš savulaik spēlēja Latvijas izlasē, kas 1992. gadā ieguva tiesības piedalīties Pasaules kausa finālturnīrā regbijā 7. «Nikolajs ļoti daudz parāda pirmajos treniņos, kas jādara pareizi, lai negūtu traumas vai nepārkāptu noteikumus,» skaidro A. Vangals.
Labākie Baltijā
Laukumā abiem ir, ko rauties. Grupas cīņā piedalās astoņi – trīs pirmajā līnijā, trīs otrajā un divi trešajā. Spiež cits citu, lai izcīnītu pa vidu iemesto bumbu. «Grupu cīņas paņem ļoti daudz spēka. Jānoturas pirmajā līnijā, pretim spiež pretinieks, aizmugurē uz priekšu spiež savējie. Vēl jāskatās, kā pa vidu bumbu ķeksē. Tomēr regbijs ir džentlmeņu sporta veids. Kas notiek laukumā, tas paliek laukumā. Spēlei beidzoties, visi esam labākie draugi,» atklāj K. Briedis.
Cīņās spēlētājiem reizēm iznāk noskriet vairāk nekā ātrajiem skrējējiem. Daudz darba gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. «Tas nav vienkārši. Visu spēli jādomā līdzi, cik vari izskriet, kad var atpūsties, kad mainīties. Tas ir liels komandas darbs, viens nav spēlētājs,» saka A. Vangals. Regbijā ļoti nozīmīga ir komunikācija uz laukuma. Visu laiku notiek informācijas apmaiņa – sauc kombinācijas, pozīcijas, saskaņo darbību ar komandas biedriem.
«Kad eju ar bumbu, mani ķer trīs spēlētāji. Maz tādu, kas var vienatnē mani noturēt. Mums, spēcīgajiem, jauda ir eksplozīva – 20 – 30 metrus veicam ātri, bet tad ātrums zūd un parasti noķer. Tomēr ar spēku var aizraut vēl uz priekšu,» situācijas raksturo K. Briedis. «Mums ir labākā grupu cīņas komanda Baltijā. Arī Baltijas spēlēs grupu cīņās nezaudējām nevienu reizi. Šogad esam uz viļņa – zelta sezona,» smaida A. Vangals.
Spēlēt var ikviens
Vīri teic, ka regbijā atrod vietu jebkuram, – tikai jāvēlas spēlēt. «Uzreiz laukumā nemetīs – vispirms palīdzēs emocionāli un fiziski mačiem sagatavoties,» saka K. Briedis. Viņš vērtē, ka regbija spēlētājam jābūt stiprām kājām, mugurai, stipriem pleciem. Tie jo īpaši svarīgi, jo kontakts ar pretspēlētāju parasti notiek ar pleciem. A. Vangals atzīst, ka ir pateicīgs futbola trenerim Raimondam Aleksandrovam, pie kura savulaik Bauskā trenējies, – savs ieguvums no tā ir arī regbijā.
Komandas biedri savā starpā ir ļoti draudzīgi. «Kurš gan labāk var palīdzēt dīvānu kaut kur uznest, ja ne regbija spēlētājs?!» smaidot retoriski vaicā A. Vangals. Toties laukumā viss ir nopietni. «Regbiju nevar tā vienkārši uz pusjaudu uzspēlēt. Pat ja vēlies tā izdarīt, nesanāk – kā sākas spēle, tā izliec visu sevi,» teic A. Vangals.
Izlases spēlētājs
Starptautiskā līmenī komanda pirmo reizi startēja «Baltic Top League» sacensībās. Līgā spēlē četri Lietuvas klubi un divi Latvijas. «Lietuvieši ir galvas tiesu pārāki – viņiem ir regbija skolas, regbija akadēmija,» stāsta K. Briedis. Viņš atklāj, ka grūtākais mačs ir tas, kur saproti, ka varēji uzvarēt. Lietuvas čempioniem piekāpušies tikai par diviem punktiem, bet varējuši uzvarēt. «Latvijā sīvākie pretinieki ir «Miesnieki», kā arī «Eži» – tie vienmēr var «iedurt»,» atzīst
K. Briedis.
Iecavnieks ir Latvijas izlases spēlētājs. Šogad nespēlēja ģimenes apstākļu dēļ. Latvijā regbijs tomēr ir amatieru sporta veids. «Ģimene cieš – bieži vien mēnesī visas nedēļas nogales ir aizņemtas,» teic K. Briedis. Viņš kopā ar izlasi pabijis Čehijā, Norvēģijā, Austrijā, Ungārijā un citās valstīs. «Tās ir labas izjūtas, kad vari pārstāvēt savu valsti, nodziedāt himnu, aizstāvēt Latvijas krāsas,» saka iecavnieks.
Klubs «Livonia»
Bijušais Latvijas valstsvienības spēlētājs Vigo Valdavs 2003. gadā nolēma izmēģināt radīt klubu no «baltas lapas» – tā radās «Laima» regbija 7 komanda. Trīs gadus pēc kārtas vienība uzvarēja Latvijas Amatieru regbija klubu asociācijas čempionātā.
Par pamatu ņemot «Laimu», Vigo Valdavs un Jānis Zuments 2007. gadā dibināja RFC «Livonia», kas debijas gadā Latvijas čempionātā regbijā 7 finišēja septītajā vietā. 2013. gadā pirmo reizi «Garkalne/Livonia» kļuva par Latvijas čempioni regbijā, bet «Autowelt/Livonia» tādu pašu panākumu sasniedza regbijā 7.
Turpinājumā komanda regulāri vai nu izcīna, vai cīnās par čempionu tituliem, un jau vairākus gadus pēc kārtas labākās Latvijā ir dāmas – vienība «LSPA/Livonia». Vīriem šogad «Garkalne/Livonia» guva čempionu titulu klasiskajā regbijā un trešo vietu Baltijas turnīrā «Baltic Top League». Klubam ir arī jauniešu komandas – U12 un U14 šogad kļūst par Latvijas čempioniem.
Avots: livonia-rugby.lv.
Divi no Vecumniekiem
Pirms desmit gadiem Vecumnieku novadā aktivizējās regbija kustība. Diemžēl pašlaik jauniešus regbijā vairs netrenē, lai arī vairākus gadus novada vienība startēja Regbija attīstības asociācijas turnīros, gūstot godalgotas vietas. Divi regbija spēlētāji jau vairākus gadus darbojas vienībā «Ķekava/Miesnieks».
Hārdijs Nungurs pie «Miesniekiem» spēlē kopš 2015. gada. «Esmu trīskārtējs Latvijas čempions klasiskajā regbijā, divkārtējs Latvijas kausa ieguvējs klasiskajā regbijā, divkārtējs Latvijas čempions regbijā 7, trīskārtējs Latvijas kausa ieguvējs regbijā 7. Divreiz piedalījos Eiropas čempionu kausa izcīņā Sanktpēterburgā, divreiz spēlēju Eiropas lielākajā klubu turnīrā Amsterdamā. Šogad ieguvām augsto 12. vietu 50 komandu konkurencē, kas ir pagaidām labākais vienības sasniegums,» stāsta H. Nungurs.
Kristers Spalva pie «Miesniekiem» sāka spēlēt 2016. gadā. «Vasarā pēc viena gada pārtraukuma atgriezos regbijā. Palīdzēju komandai izcīnīt pirmo vietu Latvijas regbija čempionātā regbijā 7. Līgosvētkos devāmies uz Bosniju un Hercegovinu ar Latvijas izlasi regbijā 7, uz Eiropas čempionātu, kur saglabājām vietu «Trophy» divīzijā,» stāsta K. Spalva. Arī viņš bija ar vienību kopā Amsterdamā. Puiši teic, ka plāno regbija gaitas turpināt šajā klubā, jo, viņu vērtējumā, tas ir labākais Latvijā.
UZZIŅAI
Kas ir regbijs?
Regbijs ir komandu sporta veidu grupa. Regbija spēlē galvenais mērķis ir piezemēt ovālo bumbu aiz galalīnijas. Regbijā nedrīkst dot piespēles uz priekšu. Parasti laukumā ir 15 spēlētāji, bet notiek arī sacensības regbijā 7, kas ir regbija paveids ar septiņiem laukuma spēlētājiem. Vasaras olimpiskajās spēlēs notiek sacensības regbijā 7.
Avots: rugby-latvia.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»