Konferencē aktualizē ANO vērtības

Bauskas Valsts ģimnāzijā norisinās Apvienoto Nāciju Organizācijas Jauniešu delegātu programmas pirmā konference.
Pagājušās nedēļas nogalē, 23. novembrī, Bauskas Valsts ģimnāzijā jaunieši tikās konferencē, lai diskutētu par jautājumiem, kas tiek aktualizēti Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dienaskārtībā, un gūtu izpratni, kā tie ietekmē dzīvi Latvijā.
ANO Jauniešu delegātu programma izveidota, lai veicinātu jauniešu līdzdalību savas valsts pārvaldē. Tā ir ANO iniciatīva veicināt jauniešu līdzdalību dažādos pasākumos, sekmēt veiksmīgāku paaudžu maiņu, lai savus lēmumus ANO var pieņemt, konsultējoties ar lielāku cilvēku skaitu, iekļaujot delegācijā arī jauniešus. Latvijā šī programma tiek īstenota pirmo reizi.
Diskusijās – arī aprites ekonomika
Konferencē jaunieši strādāja sešās darba grupās, kurās runāja par drošību, medijpratību, moderno izglītību, dzimumu līdztiesību, aprites ekonomiku un multilaterālismu. Diskusijas vadīja ministriju pārstāvji – no Ārlietu ministrijas, Labklājības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) –, kā arī projekta «Skola 2030» un kustības «Medijpratējs» dalībnieki.
Par aprites ekonomiku ar jauniešiem runāja VARAM parlamentārais sekretārs novadnieks Artūrs Toms Plešs, kurš akcentēja, ka esam pieredzējuši vēl nebijušu dabas resursu un materiālu izmantošanas pieaugumu. Izejvielu patēriņš pasaulē pieaudzis gandrīz divas reizes, salīdzinot ar iedzīvotāju skaita pieauguma tempu. Resursu efektivitātes uzlabošana ir viena no galvenajām prioritātēm mūsdienu pasaulē, jo valdības, uzņēmumi un sabiedrība arvien vairāk uztraucas par dabas resursu izmantošanu, ietekmi uz vidi, materiālu cenām un piegādes drošību. Viņš arī skaidroja, kas ir aprites ekonomika, – process, kura ietvaros preces izgatavo, patērē un pēc izmantošanas atgriež atpakaļ saimnieciskajā apritē. Produktu un materiālu vērtība tiek uzturēta iespējami ilgi, atkritumu radīšana un resursu izmantošana pēc iespējas tiek samazināta. Kad produkts ir sasniedzis aprites cikla beigas, tas paliek ekonomikā, kur to izmanto atkal, lai radītu jaunu pievienoto vērtību.
Taps vēstule ANO Ģenerālsekretāra īpašajai sūtnei
ANO jauniešu delegāte, kluba «Māja» biedre Kristiāna Plāte, pastāstīja, ka ministrijas vēlas sadarboties ar jauniešiem, jo viņiem ir daudz enerģijas un daļa domā «ārpus rāmjiem».
«Pēc šīs konferences mēs rakstīsim vēstuli ANO Ģenerālsekretāra īpašajai sūtnei jauniešu lietās par idejām, kas te izskanēja. No rīta bija «Ekspertu domnīcas» – jaunieši uzdeva jautājumu kādas nozares ekspertam, bet pēc tam viņi strādāja darba grupās, ko vadīja jaunie profesionāļi. Beigās bija plenārsesija, kur katra grupa prezentēja savus rezultātus, bet eksperti uzdeva jautājumus, lai radītu atgriezenisko saiti. Jūnijā mums bija tikšanās par programmu, sanāksmē piedalījās arī Bauskas Valsts ģimnāzijas skolotāja Sarmīte Ābelniece, viņa mūs uzaicināja atbraukt uz Bausku un te sarīkot konferenci,» stāsta K. Plāte.
Konferences laikā jaunieši apskatīja Bausku – iepazina rātsnamu un pili. K. Plāte jauniešiem novēl aktīvi iesaistīties sev tīkamās nodarbēs: «Ir jāsāk darīt, jāaicina draugi, un tā jauniešus var iesaistīt dažādās aktivitātēs.»
«Grūdiens» jauniešiem
Latvijas Universitātes studente iecavniece Eva Ķeruže pastāstīja, ka viņai aktuālākās šķitušas tēmas «Jaunieši un valsts drošība» un «Aprites ekonomika». «Klubā «Māja» iesaistījos tāpēc, ka vēlējos darboties ANO Jauniešu delegātu programmā. Man likās ļoti interesanti, gribēju sevi pilnveidot un attīstīt programmu, dodot savu pienesumu,» teic E. Ķeruže. Viņa jauniešiem novēl izraudzīties konkrētu mērķi un uz to tiekties.
Aleksandra Aleksejeva bija atbraukusi no Olaines, viņa klubā «Māja» pilda ārlietu viceprezidentes pienākumus. «Šī ir pirmā konference Latvijas jauniešiem, tas ir «grūdiens», lai viņi saprot, ka ikviens var iesaistīties un tikt sadzirdēts,» informē A. Aleksejeva, kas Rīgas Juridiskajā augstskolā studē tiesības un diplomātiju. Meitene uzskata, ka svarīgi atrast nozari, kurā jūties noderīgs.
Krista Baranova mācās Bauskas Valsts ģimnāzijas 12. klasē. Viņa ieradusies, lai uzzinātu vairāk, kas ir multilaterālisms un satiktu jauniešus, kuri interesējas par politiku. Noskaidrots arī par multilaterālismu – vairāku valstu aliansi, kas pastāv un īsteno vienotus mērķus. «Labi, ka pasākums tiek rīkots sestdienā, jo tad ir vairāk brīvā laika. Man ir svarīgi apmeklēt šādas konferences, te iegūstu vērtīgu pieredzi,» atklāj K. Baranova.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»