BauskasDzive.lv ARHĪVS

Izmēģinājums ar nākotni

Uldis Varnevičs

2019. gada 22. novembris 00:00

449
Izmēģinājums ar nākotni

Bauskas novada sociālajā dienestā apkopo rezultātus projektam par atbalsta nodrošināšanu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

Lai meklētu iespējas, kā pilnveidot atbalsta nodrošināšanu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, Latvijā īstenots izmēģinājuma projekts par individuālo budžetu sabiedrībā balstītiem sociāliem pakalpojumiem. Bauskas novada sociālajā dienestā gūts atzinums, ka šāds individuālā budžeta modelis ir ļoti efektīvs.

Labklājības ministrija 2018. un 2019. gadā desmit pašvaldībās Latvijā īstenoja projektu «Individuālā budžeta modelis sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu nodrošināšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem». Tajā piekrita piedalīties arī Bauskas novada sociālais dienests.

Pateicas baušķeniekiem

Gada laikā ļoti lielu darbu ieguldījušas gan ģimenes, gan Bauskas novada sociālā dienesta darbiniece Daiga Supe, kas šajā projektā bija individuālā budžeta modeļa izmēģinājumprojekta sociālā darbiniece. Atbalsta nodrošināšana izmēģinājumprojektā noslēdzās septembrī, un oktobrī iesaistītās puses tikās kopējā pasākumā. Tajā Labklājības ministrija pateicās pašvaldībai, sociālajam dienestam un sociālajai darbiniecei Daigai Supei.

Projekta vadītāja Ārija Baltiņa un vecākā eksperte Lilita Cīrule tikās ar iesaistītajām desmit ģimenēm, lai pateiktos par ieguldīto darbu, pacietību un paveikto. Katra ģimene saņēma apliecību un medaļu kā pateicību par piedalīšanos projektā. Iesaistītās ģimenes atzina, ka lielākais ieguvums ir viņu atvasēs ieguldītais, jo speciālistu izstrādātās programmas, nodarbībās iemācītais un gūtie atzinumi bija ļoti vērtīgi.

Konkrēti ieguvumi
Sociālā darbiniece Daiga Supe minēja konkrētus ieguvumus. Viens no iesaistītajiem bērniem sāka runāt, ģimenē veidojās normāla saskarsme. Kāds sāka mācības speciālajā izglītības iestādē, cits sācis apmeklēt bērnudārzu.

Daudz slavēja ergoterapeita paveikto. Meitenei ar labās rokas problēmām bijušas ieteiktas golfa nodarbības, tagad viņa brauc trenēties uz golfa laukumu. Citai meitenei pielāgoja kvadraciklu, lai var pārvietoties pa lauku teritoriju. Turklāt šo iespēju darboties attīstīja – aizveda pie treneriem uz Zorģu motokrosa trasi, un tur atzina, ka meitene var trenēties sacensībām, tāpēc vecāki mājās veido trasi. Bērnam, kas nevar kustēties, meklē iespējas, kā datorā nodot ziņas ar acu palīdzību.

Vecāki bija pateicīgi arī par citu speciālistu atbalstu un asistentu ieguldījumu. Viena māmiņa projekta laikā sākusi strādāt, cita radusi iespējas palielināt darba noslogojumu. Kopējais vērtējums – ieguvumu ir ļoti daudz.

Fantastiski speciālisti
«Projekts parādīja, ka jau tagad ir iespējas valsts un pašvaldību līmenī sniegt bērniem ar funkcionāliem traucējumiem nepieciešamos pakalpojumus. Bez šī projekta par lielu daļu speciālistu mēs nebūtu uzzinājuši. Izrādījās, ka mums ir daudz fantastisku speciālistu,» priecājas D. Supe. Viņa stāsta, ka projekta sākumā nav bijis zināms, ka bijušā Bauskas rajona teritorijā ir pieejami daudzi speciālisti, kas var sniegt pakalpojumus, – mūzikas un mākslas terapiju, ABA terapiju, dažādus psiholoģiskos pakalpojumus.

Izmēģinātas iespējas gūt atbalstu Rīgā un citās pilsētās. Ļoti augstu novērtēts rehabilitācijas centrs «Poga» Rīgā. Projektā ieguldītais finansējums veicinājis bērnu fizisko attīstību, viņi kļuvuši patstāvīgāki. Visi projektā iesaistītie ļoti augstu novērtēja Rīgas ergoterapeita paveikto un ieteikto.

«Jārēķinās gan ar to, ka labs pakalpojumu sniedzējs attiecīgi maksā,» teic D. Supe. Viņa gaida, kad deinstitucionalizācijas procesā izbūvēs dienas centru Bauskā – tur varēs iekļaut jaunus pakalpojumus un esošos koncentrēt, lai tie būtu vieglāk pieejami.

UZZIŅAI


Eiropas Savienības finansiāli atbalstītā projektā «Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide» Labklājības ministrija 2018. un 2019. gadā īstenoja individuālā budžeta modeļa bērniem ar funkcionāliem traucējumiem izmēģinājumprojektu.

Bauskas novada pašvaldībā pilotprojektā iesaistījās desmit ģimenes, kurām bija iespēja saņemt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus, un vienlaikus tās izmantoja individuālā budžeta modeļa pieeju pakalpojumu nodrošināšanā. Tas nozīmē: katram bērnam individuāls finansējums sabiedrībā balstītu pakalpojumu – rehabilitācija, īpašas nodarbības un mācības – nodrošināšanai. Individuāls budžets katram bērnam.

Pilotprojekta rezultāti būs izmantojami, lai nākotnē veidotu jaunu pieeju sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu saņemšanai.