Nezaudēt modrību un palīdzēt

Ar rundāliešiem runā par skarbu tēmu – kā nekļūt par cilvēktirdzniecības upuri.
Piektdien, drēgnā 8. novembra vakarā, Rundāles novada multifunkcionālajā centrā (MFC) uz izstādes atklāšanu un sarunu pulcējās apmeklētāji. Tematika skarba – cilvēktirdzniecība un varmācība.
Ik dienu atklātībā nonāk ziņas par kādu pazudušu cilvēku vai lūgums palīdzēt ārpus Latvijas nelaimē nonākušajiem. Mēs uzzinām par tiem gadījumiem, kad tuvinieki uzrunā sabiedrību, taču, iespējams, ļoti daudzi par šādām traģēdijām un sāpēm klusē.
«.. kā dzīva zem zemes»
Uz sarunu ar rundāliešiem bija uzaicināta biedrības «Patvērums «Droša māja»» juriste Gita Miruškina, dzejniece Eva Mārtuža un režisore, producente Aiga Dzendoletto. Pasākumā tika izvietota izstāde – biedrības «Patvērums «Droša māja»» projekts cilvēku tirdzniecības novēršanai un cietušo atbalstam «Kāpnes augšup». Tā būs aplūkojama MFC zālē vēl nedēļu. 12 mākslinieciski fotoattēli (kanvas) apvienoti ar to cilvēku pārdomām, spilgtiem citātiem, kuru dzīvi sagrāvusi iegūtā pieredze un pārdzīvotās šausmas: «(..) jūtos kā dzīva zem zemes.», «(..) vai man izdosies SEV piedot?», «(..) par savām kļūdām esmu pienācīgi samaksājusi.», «(..) biju jauns un ticēju, ka cilvēki ir godīgi.», «(..) palīdziet aizmirst iegūto pieredzi.»
Emocionālai noskaņai sarīkojuma ievadā demonstrēja videoklipu «Meitene sapni zīmē», teksta autore Eva Mārtuža, mūziku komponējis Uldis Timma. Režisore un klipa līdzautore Aiga Dzendoletto atzina: «Ja dziesma spēs izglābt kaut vai viena līdzcilvēka likteni, mēs uzskatīsim, ka mūsu darbs bijis tā vērts. Cerams, ka videoklips nevienu neatstās vienaldzīgu. Ne velti tas beidzas ar vārdiem: «Palīdzi. Pamani. Zvani.».» To var noklausīties arī internetā, un autori būs gandarīti, ja to izmantos pedagogi vai vecāki, lai sāktu sarunu par šo tēmu; vietnes adrese: https://www.youtube.com/watch?v=WDRlMhdqHR4
Nav nozīmes ne vecumam, ne dzimumam
Eva Mārtuža klātesošajiem pastāstīja, ka iesaistījusies projektā, jo kontakti ar biedrību nodibināti jau agrāk. Viesojoties dažādos Latvijas novados, nācies uzklausīt sāpju pilnus stāstus gan no upuriem, gan viņu ģimenes locekļiem un kaimiņiem. Cietušajiem pašiem runāt par savu pieredzi esot ļoti grūti, tāpēc jārunā mums, sabiedrībai, pārliecināta E. Mārtuža. Jārunā par vajātajiem, upuriem, daudz cietušajiem, par viņu centieniem un alkām to visu aizmirst. Trauma saglabājas uz mūžu, un daudzus gadus pēc rehabilitācijas tā turpina būt par daļu no cilvēka dzīves.
Gita Miruškina, juriste, atgādināja, ka svarīgi nezaudēt modrību un vismazāko aizdomu gadījumā vērsties pēc palīdzības un padoma. Taču ikdienā nākas pārliecināties, ka lielākās kļūdas izdara tie jaunieši, kas kaut kādu iemeslu dēļ nav spējuši uzticēties savējiem – ne vecākiem, ne vienaudžiem. Tad ar meliem un viltu ievilināt lamatās vairs nav grūti. G. Miruškina strādā biedrībā desmit gadus, bet palīdzību nelaimē nonākušiem sniedz jau kopš 2007. gada. Viņa minēja, ka biedrība sniegusi atbalstu 164 klientēm. Bet pieredzējusī juriste atgādināja, ka par upuri var kļūt jebkurš, nav nozīmes ne vecumam, ne dzimumam.
Ieklausās sociālie darbinieki un pedagogi
Jaunā multifunkcionālā centra gaišajās un mājīgajās telpās šis bija jau ceturtais sarīkojums. Lilita Lauskiniece, Rundāles novada kultūras darba organizatore, apliecināja: «Par apmeklētāju trūkumu sūdzēties nevar. Katram sarīkojumam sava, atšķirīga publika, protams, arī tematika bijusi dažāda. Šī pasākuma tēma ir sāpīga. Ne visi gatavi par to runāt vai klausīties drūmus stāstus. Taču atnākušie nebija gadījuma publika, iespējams, katram kāda individuāla motivācija. Svarīgi, lai cilvēki saņemtu gaidīto informāciju un zinātu ieteikt līdzcilvēkiem, kur meklējama palīdzība, ja tāds brīdis pienāk.»
Uz pasākumu «Meitene sapni zīmē» bija ieradušies vairāki sociālie darbinieki un pedagogi, kuru ikdiena visciešāk saistīta ar skolu jauniešiem, tiem, kas tikai vēl meklē savai dzīvei veiksmes «zelta atslēdziņu». Pēc tam tika demonstrēta filma «Oļegs», kur galvenās lomas prototips ir arī viens no upuriem, kas savulaik vērsies biedrībā pēc palīdzības.
UZZIŅAI
Biedrību «Patvērums «Drošā māja»» izveidoja 2007. gadā, lai attīstītu un sniegtu praktisku palīdzību cilvēku tirdzniecībā cietušām personām un legālajiem imigrantiem. 12 gadu laikā biedrība kļuvusi par vienu no diviem nacionālajiem palīdzības servisiem, kas nodrošina valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus cilvēku tirdzniecības upuriem.
Dažādos projektos līdz šim organizācija klātienē sniegusi palīdzību vairāk nekā 5000 imigrantiem, tai skaitā bēgļiem. Kopš 2016. gada biedrība nodrošina un attīsta vienas pieturas aģentūru – Informācijas centru iebraucējiem.
Organizācijas darbs šo gadu laikā novērtēts ar nozīmīgiem apbalvojumiem Latvijā, kā arī saņemta augsta starptautiskā atzinība.
vots: biedrības «Patvērums «Drošā māja»» mājaslapa.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»