Potēt vai tomēr ne?

Šai sezonai vakcīnas sastāvā ir divi A gripas vīrusa tipi un divi B gripas vīrusa tipi.
Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Larisa Savrasova saka: «Mēs parasti neiesaistāmies diskusijās ar tiem, kas iestājas pret vakcināciju.» Tomēr kustības, kas neatbalsta bērnu vakcināciju, turpina aktīvi darboties, un ir situācijas, kad arī mediķi apšauba pošu vajadzību pret atsevišķām slimībām. Kuru viedokli pieņemt un kā rīkoties, ir katra vecāka ziņā.
Pēdējos gados dažādas kustības aktīvi iestājas pret vakcināciju. Ja cilvēkam ir šāda pārliecība, diez vai to izdosies mainīt.
– Mēs cenšamies informēt, stāstīt par to, cik vakcinācija tomēr ir nozīmīga. Lai pārliecinātu tos, kas šaubās, svarīga ir komunikācija ar ģimenes ārstiem.
Te prātā nāk bilde ar parakstu, kas liek domāt: «You don’t need to vaccinate all your kids. Only the one you want to keep.» («Jums nevajag obligāti vakcinēt katru savu bērnu. Tikai to, kuru vēlaties nosargāt» – no angļu val.)
Pašlaik aktuāla ir saslimšana ar gripu. Nesen televīzijas sižetā vēstīja, ka jau fiksēti pirmie gadījumi un simptomi ir smagāki nekā citus gadus.
– Gripa šogad tiešām laboratoriski reģistrēta agri. Iepriekš sezona sākās ar A tipa gripu, kas var radīt pandēmijas, bet šogad – ar B. Tas nozīmē, ka iespējams otrais saslimstības vilnis ar A tipa gripu.
Visaugstākā saslimstība ar gripu un pneimoniju pērn bija bērniem vecumā līdz četriem gadiem, kā arī no pieciem līdz četrpadsmit gadiem. Arī ar akūtām augšējo elpceļu slimībām sezonas laikā visvairāk slimoja bērni līdz četriem gadiem.
Vai šajās vecuma grupās svarīgi vakcinēties pret gripu?
– Arī Pasaules Veselības organizācija atzīmē, ka viena no galvenajām riska grupām ir bērni līdz divu gadu vecumam. Viņi parasti slimo smagāk, un pēc tam bērniem ir smagākas komplikācijas. Tāpēc vecuma grupa no sešiem līdz 23 mēnešiem (ieskaitot) kopš 1. oktobra iekļauta imunizācijas valsts programmā, tāpat kā grūtnieces.
Vai bērnu līdz divu gadu vecumam un grūtnieču vakcinācija pret gripu ir bez maksas?
– Arī līdz šim bērniem šajā vecuma grupā bija nodrošināta bezmaksas vakcinācija, bet, lai to saņemtu, tika realizēts Nacionālā veselības dienesta kompensācijas mehānisms. Tas nozīmē, ka vispirms pie ģimenes ārsta vajadzēja saņemt recepti, ar to doties uz aptieku, nezinot, vai tur vakcīna pret gripu būs. Ja nebija, vajadzēja gaidīt, kad to piegādās. Tad cilvēkam par to paziņoja, un viņš atkal devās uz aptieku pēc vakcīnas un vēlreiz vērsās pie ģimenes ārsta, lai to ievadītu.
Imunizācijas valsts programma nozīmē, ka ceļš līdz vakcīnai ir daudz īsāks. Pacients vakcināciju saņem uzreiz ārsta kabinetā. Aizvien daļēji saglabāts arī kompensācijas mehānisms. Vakcīnu, ko valsts apmaksā 50% apmērā, var saņemt pacienti vecumā no 65 gadiem un pieaugušie, kuri pieder atsevišķām riska grupām. 100% kompensāciju vakcīnai var saņemt arī pacienti no diviem līdz 18 gadiem, ja pieder noteiktām riska grupām, kas minētas Ministru kabineta noteikumos.
Cik aktīvi cilvēki vakcinējas pret gripu?
– Līdz šim, darbojoties kompensācijas mehānismam, iespēja saņemt vakcināciju bez maksas netika ļoti aktīvi izmantota. Gripas sezonas laikā tika vakcinēti mazāk nekā divi procenti iedzīvotāju. Tagad, kad šī kārtība ir vienkāršāka un cilvēki saprot, ka nevajadzēs staigāt no vienas iestādes uz citu, atsaucība ir ļoti liela.
Esmu sastapusi ģimenes ārstus, kas uzskata, ka vakcinācija pret gripu nav nepieciešama, jo tai ir daudz tipu un nav garantijas, ka saņem poti pret īsto.
– Katru gadu Pasaules Veselības organizācija apstiprina vakcīnas sastāvu nākamajai sezonai, kas balstās uz speciāliem pētījumiem. Vakcīna 2019./2020. gada sezonai Latvijā tika ievesta oktobrī. Tās sastāvā ir divi A gripas vīrusa tipi un divi B gripas vīrusa tipi.
Vai ir termiņš, līdz kuram vēlams vakcinēties?
– To var darīt jebkurā sezonas laikā. Vērojumi rāda, ka biežāk to dara septembrī, oktobrī un novembrī. Pēc tam aktivitāte nedaudz norimst, un janvārī, kad Slimību profilakses un kontroles centrs paziņo, ka gripas aktivitāte pieaug, veidojas vēl viens vilnis.
Publiskajā telpā aktīvi diskutē par 12 gadu vecumu sasniegušu meiteņu vakcināciju pret papilomas vīrusu (CPV).
– Ir vairāk nekā 200 CPV veidu. Vairums no tiem ir tā saucamie zema riska vīrusu tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādas veidojumus, piemēram, kārpas.
Tomēr daži CPV tipi var veicināt izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, kā arī mutes un rīkles gļotādas šūnās un izraisīt priekšvēža un vēža attīstību. 70% no visiem dzemdes kakla vēža gadījumiem ļaundabīgo audzēju izraisījis 16. un 18. tips. Tieši tie ir iekļauti vakcīnā, kuru imunizācijas valsts programmas laikā var saņemt meitenes no 12 gadu vecuma.
Ko tas dod – ir lielāka iespēja nesaslimt?
– Kā jau visas vakcīnas, pirmkārt, tā aktivizē imūnsistēmas atbildi, ja organismam nākas sastapties ar CPV 16. un 18. tipu. Otrkārt, zinātnieki pierādījuši – pat ja sievietei kāds no tiem jau ir identificēts, ir vērts vakcinēties, jo imūnsistēmas atbildes reakcija tik un tā būs stiprāka nekā bez vakcīnas.
Parasti šis vīruss tiek nodots dzimumkontaktā. Tā kā tā nēsātāji ir vīrieši, vairākās Eiropas valstīs arī zēnu vakcinācija ir iekļauta imunizācijas programmā. Latvijā tā ir rekomendētā vakcīna – pieaugušas sievietes, tāpat kā zēni un vīrieši, to var saņemt par maksu.
Dažās valsts teritorijās konkrētām iedzīvotāju grupām tiek nodrošināta vakcinācija pret ērču encefalītu.
– Ērču encefalīts ir vīrusu infekcija, ko pārnēsā ērces, un tai nav specifiskas ārstēšanas. Tā var izraisīt smagas neiroloģiskas sekas. Vislabākais veids, kā izsargāties, ir vakcinēties. Mūsu valstī bezmaksas vakcinācija visiem bērniem tiek nodrošināta teritorijās, kur ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu.
Valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu saņem arī visi Latvijā dzīvojošie bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni. Pamatkurss sastāv no trim devām, balstvakcinācija jāatkārto pēc pieciem gadiem.
Cik aktīvi cilvēki izmanto šo iespēju?
– Dati par 2019. gada pirmo pusgadu rāda, ka vienu vakcīnas devu saņēmuši 1596 bērni, divas – 1497, trīs – 2597 bērni. Balstvakcināciju saņēmuši vairāk nekā 3000 bērni.
Cenšamies monitorēt arī maksas vakcīnas, bet dati nav precīzi, jo ne visas ārstniecības iestādes atskaitās. Par maksu šī gada pirmajā pusē ar pirmo devu vakcinēti 5000 bērnu, ar otro – vairāk nekā 4000, ar trešo – vairāk nekā 3,5 tūkstoši, balstvakcināciju saņēmuši vairāk nekā 5000.
Cik tas efektīvi – vai endēmiskajās teritorijās samazinās saslimstība ar encefalītu?
– Šādas paralēles nevar vilkt. Teritorijas ir tās pašas, jo bērni ir vakcinēti, bet pieaugušie – ne visi.
VIEDOKLIS
Sistēmai neuzticos
KRISTĪNA DUŅECA, divu bērnu mamma:
«Es pilnībā esmu atteikusies no savu bērnu vakcinēšanas un sociālajā tīklā «Facebook» veidoju blogu «Vakcīnrealitāte Latvijā». Uzskatu, ka to efektivitāte ir zema, un neuzticos vakcinācijas sistēmai. Mārketinga sauklis, ka vakcinējoties konkrētā slimība noritēs vieglākā formā, nepārliecina. Pēc loģikas, nav iespējams salīdzināt, kā slimotu nevakcinētais, ja būtu vakcinējies, un otrādi. Ikviens organisms ir unikāls.
Manuprāt, vakcīnas nodara lielāku ļaunumu nekā sniedz iespējamo labumu. Bažas rada autisma straujā izplatīšanās, bērnu biežā slimošana un novājinātās organisma aizsargspējas, ar vēzi saslimušo skaita palielināšanās kopš iedzīvotāju masveida vakcinēšanas sākuma.
Atšķirībā no citām valstīm, kur vakcīnu nodarīto kaitējumu atzīst un pierāda, cietušajiem izmaksājot naudas kompensācijas, Latvijā blakņu gadījumā jāpatērē milzum daudz paša resursu, lai panāktu taisnību un no ražotāja pieprasītu kompensāciju. Šeit ir pārāk liels farmācijas kompāniju lobijs un vakcīnu jautājums ir teju neaizskarams. Publiskās diskusijas trūkums un cietušo bērnu vecāku pasivitāte vai pat neapzināšanās, ka veselības problēmas palaidējmehānisms bija vakcīna, rada ilūziju, ka vakcinēties ir labi un atbildīgi.
Es savus bērnus nevēlos pakļaut blakņu riskam un šajā netaisnīgajā spēlē neiesaistos. Stiprinām imunitāti citos veidos un ievērojam profilakses pasākumus.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»