Lai nams dzīvotu ar pilnu elpu

Kurmenes skolas ēkā plāno izveidot sociālo pakalpojumu centru.
Latvijas, arī mūsu novadu laukos pēdējos gados slēgtas vairākas skolas un to ēkas stāv tukšas. Joprojām maz runājam par to, kas notiek ar būvēm pēc mācību iestāžu likvidēšanas. Risinājums rasts Bārbeles bijušās pamatskolas nama pielietojumam – tur darbojas zēnu skola; vairākus gadus pamesta agrākās Mežotnes profesionālās vidusskolas ēka, nu tur varētu sākt saimniekot biedrība «Latvijas Sarkanais krusts»; nav vēl izdomāts, ko iesākt ar bijušās Mežgaļu pamatskolas namu... Tāpat ilgus gadus pielietojums nav rasts bijušās Kurmenes skolas ēkai, taču šeit situācija tagad varētu mainīties.
Rekonstruējot bijušo Kurmenes skolas ēku, tajā varētu izveidot institucionālajai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu centru personām ar invaliditāti. Ar šādu savu ieceri Vecumnieku novada domes deputātus sociālo jautājumu komitejas sēdē oktobrī iepazīstināja Salaspils iedzīvotāja Inta Gerharde.
Kurmenes pamatskola tika slēgta 2011. gadā, un visu šo laiku ēkai, kas ir pašvaldības īpašums, nav rasts pielietojums. Telpas iznomātas biedrībai «Kurmenes viļņi», taču aktivitātes nenotiek tik bieži, lai varētu apgalvot, ka nams dzīvo ar pilnu elpu. Inta Gerharde kopā ar dzīvesbiedru Māri, apskatot kādreizējās skolas ēku, secinājusi, ka tā būtu piemērota pansijas ierīkošanai, lai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām sniegtu ģimenei pietuvinātus pakalpojumus.
Mājvieta un individuāls atbalsts
«Strādājot brīvprātīgo darbu slimnīcās un pansionātos vairāku gadu garumā, esmu novērojusi, ka jauni cilvēki ar invaliditāti tiek ievietoti ilglaicīgas sociālās aprūpes iestādēs jeb pansionātos kopā ar senioriem, kas tur vada savas dzīves pēdējos gadus. Sociālās atstumtības un neatbilstīgas vides dēļ jaunie jūtas izmisuši un vientuļi, bieži vien ieslīgst dziļā depresijā, jo neredz cerības uz nākotni. Tā ir smaga un valstī vēl neapzināta situācija. Mana ģimene ar vairākiem šādiem jauniem cilvēkiem uztur kontaktus – ņemam viņus brīvdienās pie sevis uz mājām, vedam uz izstādēm, koncertiem, mēģinām atbalstīt. Esam sākuši to darīt, tāpēc nevaram pārtraukt un nelikties par viņiem zinis, tas kļuvis par mūsu dzīvesveidu. Tas arī pamudināja apsvērt domu rast pielietojumu Kurmenes skolas ēkai un ierīkot tur sociālo pakalpojumu centru,» ideju pamato Inta Gerharde.
Sākotnējā vīzija paredz cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem radīt ģimeniskai videi pietuvinātu sociālo pakalpojumu, kas balstīts uz individuālu pieeju katram personīgi. Tas ietver rehabilitācijas pasākumus, nodrošina līdzdalību ikdienas dzīves aktivitātēs, lai persona, iespējams, pēc kāda laika varētu atgriezties sabiedrībā un dzīvot pilnvērtīgi. Idejas autoru sagatavotais piedāvājums sākotnēji paredz pēc ēkas rekonstrukcijas izveidot pansiju, lai nodrošinātu mājokli, uzraudzību, atbalstu pašaprūpē un sociālo problēmu risināšanu cilvēkiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Tie klienti, kuru situācija nav tik smaga, varētu apgūt un nostiprināt pašaprūpes iemaņas un dzīves prasmes. Paredzēts dot pajumti un sniegt individuālu atbalstu sociālo problēmu risināšanā personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī izveidot krīzes centru ar nakšņošanas iespējām.
Visiem vienlīdzīgas iespējas
Inta Gerharde uzsver, ka šajā ēkā viņi plāno dzīvot arī paši, lai radītu māju sajūtu un ģimenisku vidi, būtu kopā ar šiem ļaudīm un pieejami jebkurā brīdī. «Ir svarīgi, lai šie cilvēki mācītos sadarboties, redzēt cits cita problēmas un atbalstīt. Šādā kopienā to īstenot būtu iespējams,» pauž ieceres virzītāja. Viņa atklāj, ka centrā plānots sniegt sociālo atbalstu tādā līmenī, lai persona atbilstīgi savām iespējām varētu iekļauties sabiedrības dzīvē arī ārpus kopienas, tostarp strādāt algotu darbu, piemēram, pagastā esošajā zirgaudzētavā.
Sociālos pakalpojumus sniegtu nodibinājums vai biedrība, ko Inta un Māris Gerhardi plāno reģistrēt. Tas atvieglotu finanšu resursu piesaisti, jo iecerēts sadarboties ar pašvaldību un valsts institūcijām, iegūt dažādu fondu atbalstu. Idejas autori Kurmenes skolu vēlētos iegādāties savā īpašumā, jo nepieciešams ieguldīt prāvus līdzekļus ēkas rekonstrukcijā, bet nomnieka statuss rīcības brīvību ierobežo. «Jāizbūvē sanitārie mezgli, lifts vai pacēlājs, jāierīko koplietošanas virtuve, autonomā apkure, lai varētu nodrošināt nepieciešamo komforta līmeni, jāiegādājas inventārs un jāveic vēl citas darbības, ko šādām sociālās aprūpes iestādēm paredz Ministru kabineta noteikumi,» teic Inta Gerharde, piebilstot, ka precīza izdevumu tāme vēl nav izstrādāta.
Iegūtu klienti un sabiedrība
Ieceres autori atzīmē, ka šāda centra izveide būtu ieguvums gan klientiem, gan sabiedrībai. Kurmenes pagastā tiktu sniegti jauni sociālie pakalpojumi, radītas darba vietas, pašvaldība ieekonomētu līdzekļus uz ēkas apsaimniekošanas un komunālo pakalpojumu izmaksu rēķina, tiktu sakopta un uzturēta teritorija. Veicinot kopienas locekļu iesaistīšanos sabiedriskajā dzīvē, mazinātos sabiedrības aizspriedumi un stereotipi par cilvēkiem ar garīga un funkcionāla rakstura traucējumiem, vairotos tolerance un lielāka izpratne par līdzcilvēku dažādām vajadzībām, turklāt, attīstot šo personu prasmes sevi aprūpēt un uzsākt pastāvīgu dzīvi, saruktu izdevumi šo cilvēku aprūpes nodrošināšanai. Tā būtu arī iespēja apjaust brīvprātīgā darba nozīmi, ieinteresēt iedzīvotājus, kuri tajā vēlētos iesaistīties.
Deputāte Dagmāra Venclova, vērtējot ideju, atzīst, ka šī plāna īstenošana ļautu rast reālu pielietojumu tukšās ēkas izmantošanai, un tas, ko ieplānojusi Gerhardu ģimene, ir svētīgs un atbalstāms darbs. Mārtiņš Mediņš nenoliedz, ka iecere ir apsvēršanas vērta, taču, viņaprāt, pašvaldība varēja ēku jau sen apdzīvot, ierīkojot tajā veco ļaužu un invalīdu pansionāta «Atvasara» filiāli, jo pieprasījums pēc šādiem pakalpojumiem arvien palielinās. Šis domē ievēlēto Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK deputātu priekšlikums tomēr nav guvis pārējo lēmējvaras pārstāvju atbalstu.
Pašlaik īpašums tiek gatavots atsavināšanai, novērtēšanas komisija veic nosacītās cenas noteikšanu. Kad tas būs izdarīts, dome lems par atsavināšanas veidu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»