Dieva apsolītajā zemē

Ceļosim! Izraēla sniedz mieru un laiku sevis un patiesības meklējumiem.
Pagāja krietns laiks, lai sapnis – nokļūt Izraēlā – piepildītos. Tā ir zeme, kas katram kristietim būtu jāredz, un laimīgas satikšanās un sarunu rezultātā mēs, septiņas ceļotgribētājas no Bauskas 2. vidusskolas, piepildījām šo vēlmi.
Sirdsapziņas izmeklēšanas diena
Pirmajā ierašanās dienā Netānijā peldējāmies Vidusjūras zilajos viļņos, zvilnējām smilšainā, zeltainā pludmalē un koķetējām ar karstajiem saules stariem.
Nākamā, varētu teikt, bija sirdsapziņas izmeklēšanas diena. Apmeklējām svēto pilsētu Jeruzalemi, kur ir Kristus kaps. Aplūkojām Jeruzalemes panorāmu no skatu torņa – Eļļas kalnu, Ģetzemanes dārzu, kur Jēzus Kristus ar saviem mācekļiem lūdzies. Jeruzaleme ir viena no noslēpumainākajām vietām uz planētas. Tā ir 5000 gadus veca pilsēta – svētnīca kristiešiem, ebrejiem, musulmaņiem. Jeruzalemi dēvē par miera un triju reliģiju pilsētu. Centrā Dievmātes Aizmigšanas baznīca, kur apglabāta Dievmāte. Lielu iespaidu atstāja Kristus kapa vieta, viena no lielākajām svētvietām kristietībā. Ciešanu vieta līdz viņa augšāmcelšanās dienai Lieldienās. Cilvēki tur svētī krustiņus, sveces, paši sevi, aizlūdz par savām vainām, slimībām, ticot, zemu noliecoties, pieliekot roku. Viss pāries, aizies, notiks. Izejot sāpju ceļu jeb «Via Dolorosa», kuru Kristus veica ceļā uz Golgātu, šķīstījām savas dvēseles.
Kā ekskursantei man bija patīkami vērot ebreju vīriešus, kas devās uz sinagogu vai vienkārši savās gaitās, tērpušies melnās drānās, baltos kreklos, cepurēm, peisakiem, pie jostas šūpojošām baltām auklām, kas simbolizē Dieva baušļu skaitu. Ebreji – piederīgi savai zemei, ticībai un patiesi uzticīgi tai.
Raudu mūris Jeruzalemē izvietots ebreju kvartālā. Tā ir pati svētākā vieta jūdaismā. Tas ir kādreizējo mūru, kas nostiprināja Dievnama kalnu, fragments. Vīrieši ieņem vietas sienas kreisajā, sievietes – labajā pusē. Ikviens lūdzas, atstāj zīmītes mūra iedobumos. Redzams, ka to ir daudz, mētājas pa zemi, bet galvenais – pielikt roku, atstāt savas lūgšanas. Emocijas lielas, un mūra spēks ir milzīgs. Asaras plūst pār vaigiem visiem.
Nāves jūra – dabas dotais SPA
Bija iespēja ar funikulieri uzbraukt un izstaigāt Masadas kalna cietokšņa paliekas pie Nāves jūras krastiem. Masadas cietoksnis ir nacionālais arhitektūras parks, kur ebreju bēgļi veica masveida pašnāvību pēc ilgstoša romiešu karaspēka ielenkuma. Varēja vērot bijušās sinagogas, kancelejas, noliktavas, pirts u. c. paliekas un atjaunoto mūru daļu virs novilktas melnas svītras gar sienām un kāpnēm.
Nāves jūra – Izraēlas simbols. Sāļais ūdens notur cilvēkus virs ūdens, ārstē no visdažādākajām slimībām. Kā saka, gulies uz muguras, sargi acis, muti un 20 minūtes atpūties. Grūti gan pašam piecelties. Jūras dibens, krastmala nolieta ar lieliem noapaļotiem sāls gabaliem. Ķermenis pēc tādas peldes kļūst padevīgs, āda mīksta. Tad bija iespēja noziest sevi ar Nāves jūras dubļiem. Dabas dotais SPA. Sajūta dauzonīga, saule nokaltē, jānomazgājas, jāiegremdējas sērūdens vannā, un, iesēstoties vagonā, ko velk traktors, var doties atpakaļ. Veldzēta gan dvēsele, gan ķermenis.
Bahai dārzi Haifā
Ceļojums uz Nācareti, Jaunavas Marijas dzimšanas vietu, vienu no svētajām kristiešu pilsētām. Nācaretē erceņģelis Gabriēls Jaunavai Marijai pasludinājis, ka Dievs viņu ir izredzējis par Pestītāja māti. Par atmiņu šim notikumam uzceltas divas baznīcas – katoļu un pareizticīgo. Labās Vēsts pasludināšanas katedrāles ārpusē izvietotas daudzas svētbildes, katrai valstij sava. Latvijas vārdu neatradu, tikai Lietuvas. Svētajai Marijas skulptūrai visi centās pieskarties un noskaitīt lūgšanu.
Netālu no Nācaretes atrodas apdzīvota vieta Kanna Galileja, dievnams, kas slavens ar Jēzus Kristus paveikto brīnumu – maizes un zivju pavairošanu.
Jordānas upe – vieta, kur kristījās Jēzus. Ūdens zaļganā krāsā, dūmakains, pilns ar zivīm. Ļāva arī mums iegremdēties un izdzīvot kristīšanās rituālu. Balts krekls mugurā, trīs reizes iegremdēšanās, tas bija patiesi.
Bahai dārzi Haifā iekļauti UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, tā ir svētceļojuma vieta tiem, kas seko bahai ticībai. Dārzi izvietoti kalna 19 terasēs, augi atvesti no visas pasaules. Bahai dārzus uzskata par astoto pasaules brīnumu, jo tur izveidotais skaistums ir apbrīnas vērts. Bahai ticība ir visjaunākā no pasaules neatkarīgajām reliģijām, tās sākumi rodami 19. gadsimta vidū Irānā. Tā ir pasaules reliģija, kuras mērķis – apvienot visas rases, tautas zem vienas kopējas mācības un ticības. Šajā dārzā iekļūšana visai sarežģīta un nopietna. Pārbaudītas somas, apsegti pleci, aizliegts lietot košļājamo gumiju. Stāvas kāpnes ved lejup no kalna, visapkārt augi, koki, ziedi, viss sakopts, notīrīts, nopļauts. Strūklakas, sarkanā krāsā celiņi, skats uz Haifu, Vidusjūru, Galilejas kalnu. Karmelas kalns saistās ar pasaules centru.
Ceļojums noslēdzas ar braucienu uz Roš Hanikru – balta akmens veidotām pazemes alām, caur kurām tek zils jūras ūdens. Pilsēta atrodas pie pašas Libānas robežas.
Sajūtas, ko paņēmu sev, ir neizsakāmas. Dieva apsolītā zeme dzēsa sāpes, deva mieru. Šeit pavadītais laiks likās tikai pašas laiks, esot vistuvāk patiesības meklējumiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»