Ar pieredzē uzkrātām zināšanām un intuīciju

Rundāles novada domes priekšsēdētājs – darba un dzīves jubileju krustpunktā.
Aivars Okmanis jau desmit gadus ir Rundāles novada domes priekšsēdētājs – kopš novada izveides, bet pašvaldību vadītāja amatā pavisam ir 25 gadus. Tas ir laiks, kurā pēc neatkarības atgūšanas vajadzēja veidot jaunus politiskos un saimnieciskos pamatus un Latvijas dzīpars arvien grodāk ieaudās visdažādākajās Eiropas institūcijās. Starp citu, kopā ar šiem gadskaitļiem ir vēl kāds pieminēšanas vērts cipars – tieši šodien, 1. novembrī, A. Okmanim ir 60. dzimšanas diena.
Šajos gados uzkrāta liela pieredze pašvaldību darbā, kur saplūst valstiskie mērķi un uzdevumi ar iedzīvotāju interesēm un gaidām par to, kāda reālajā dzīvē būs valsts un tās pilsoņu mijiedarbība un dzīves kvalitāte. «Bauskas Dzīves» redakcijā uz sarunu par šajā laikā gūtajām atziņām Rundāles novada domes priekšsēdētājs atnāca vēlā vakara stundā pēc tikšanos un sanāksmju pilnas dienas Rīgā.
No Aknīstes Dienvidsusējas senlejā
Aivara Okmaņa dzimtā puse ir Aknīste, tur pabeidzis vidusskolu un, tā kā interesējusi tehnika, devies studēt uz toreizējā Rīgas Politehniskā institūta Mehānikas un mašīnbūves fakultāti. Praksē nokļuvis «Rigaseļmaš» – lauksaimniecības tehnikas ražošanas rūpnīcā. Tur drīz vien nonācis pie atziņas, ka tik kolorītā valodas vidē un pie mēslu ārdītājiem nepaliks... Lai pabeigtu studijas, iestājies Lauksaimniecības akadēmijā un apguvis automehānikas specialitāti. A. Okmanis teic: «Atmiņas par šo laiku un studiju biedriem saglabājušās lieliskas, grupai joprojām labi kontakti, ik pa laikam satiekamies.»
Valsts sadalē jaunais speciālists nonācis Saulaines lauksaimniecības tehnikumā un 1983. gadā sācis strādāt par tehnisko priekšmetu skolotāju. A. Okmanis, atceroties šo laiku, sevi raksturo kā mazrunīgu un klusu cilvēku, un darbs jauniešu auditorijā bijis pārbaudījums, taču tas devis rūdījumu, kas vēlāk lieti noderējis. Pirmie pieci gadi Saulainē aizritēja speciālo mācību priekšmetu pasniedzēja darbā. 90. gados viņu apstiprināja par tehnikuma direktora vietnieku.
1989. gadā notika Bauskas rajona tautas deputātu padomes vēlēšanas. Sapulcē viens no jautājumiem bijis – vai kompartijai ir jābūt vienīgajai partijai, un nākamais deputāts pārliecinoši atbildējis: «Nē!» Pēc ievēlēšanas Bauskas rajona padomē sācies nopietns darbs pašvaldībā, tolaik vadītājs bija Alfrēds Greiselis. Aivars Okmanis atceras: «Toreiz pastāvēja rajona padomes cieša saikne ar pagastu valdēm un problēmas bija viegli apzināt un arī risināt. Daudz ko arī varēja izlemt un izdarīt «uz vietām». 1994. gadā piekritu ierosinājumam piedalīties vietējās vēlēšanās un kļuvu par Rundāles pagasta padomes deputātu.»
Izšķirīgi lēmumi īstajā brīdī
Mainoties valsts politiskajai iekārtai, daudzus vadītājus pārņēma neziņa un apjukums un novārtā palika saimnieciskie, praktiskie jautājumi. Bet ar dziedāšanu un mītiņošanu krāsni neizkurināsi. Pārprastas brīvības apstākļos pāreja no kopīpašuma uz privāto saimniekošanu nesa daudz lielāku postu, nekā varēja gaidīt. Aivars Okmanis atceras, ka pluss bija liela brīvība pašiem lemt un rīkoties atbilstoši apstākļiem. Vecā birokrātija atkāpās, bet jaunā sistēma vēl nebija izveidojusies. Vadītājs ar gandarījumu runā par to, ka izdevies saglabāt ciematu daudzdzīvokļu mājās centralizēto apkures sistēmu, ieguldot līdzekļus katlumāju sakārtošanā. Vajadzīgie speciālisti, skolotāji, pagasta cilvēki palika tajās dzīvot. Kurš gan neatceras tā laika individuālos «brīnumdarbus Godmaņa krāsniņu un skurstenīšu» izskatā, Pilsrundālē tā nebija. A. Okmanis atzīst: «Viegli negāja, bet, lietišķi un mērķtiecīgi rīkojoties, ar Finanšu ministrijas starpniecību 90. gadu vidū mums izdevās iegūt Pasaules Bankas kredītu, mēs to saņēmām īstajā brīdī, arī noteikumi bija izcili labvēlīgi.»
2001. gadā Aivaru Okmani ievēlēja par Bauskas rajona padomes priekšsēdētāju, un šajā amatā viņš bija līdz 2009. gada reformai, kad par jauno darbavietu kļuva Rundāles novada dome.
Cilvēkam vadošā amatā sabiedrība pievērš daudz lielāku uzmanību un pamana «katru puteklīti pie mundiera». Kā ir sadzīvot ar sev pastāvīgi pievērstu saasinātu sabiedrības uzmanību, vērtējumiem? Aivars Okmanis teic: «Iespējams, pie tā nemaz īsti nevar pierast, vienīgi samierināties. Dažkārt cilvēks sveicina, bet tu neesi pamanījis. Varbūt nodomā – re, lepns kļuvis! Nav jau tā, ka būtu gluži vienalga, ko citi par mani domā.»
Dzīvi piepilda darbs un pienākumi
Līdzās Rundāles novada pašvaldības vadītāja pienākumiem Aivars Okmanis ir Zemgales plānošanas reģiona Attīstības padomes vadītājs, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) valdes loceklis, Tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs un darbojas arī Eiropas reģionu komitejā.
Atzīmējot aktuālāko «Rīgas dienā», pašvaldības vadītājs atklāj tur apspriestos jautājumus LPS: «Gaidāmās reformas gaismā spriedām gan par vienotajiem klientu apkalpošanas centriem, plānoto bāriņtiesu reformu un funkciju pārskatīšanu, arī novadu apvienības turpmāko darbu. Daudzos jautājumos arvien vairāk izkristalizējas nevis reformas ģeogrāfiskie aspekti, bet gan nepieciešamība pareizi sadalīt funkcijas un atbildības līmeņus, uzsvaru liekot uz reģionu attīstību. Tas nozīmē, ka jāmainās arī ministriju funkciju sarakstam, bet tas nebūs vienkārši. Pārejas periodā labs risinājums būtu reģiona vadības un ministrijas pārstāvja sadarbība. Neskaidru jautājumu visās jomās ir ļoti daudz.»
Rundālietis atgādina, ka nepareizas reformas faktiski sākās jau 1997. gadā, kad likvidēja vēlētās rajona deputātu padomes, samazināja funkciju skaitu, un vēlāk 2009. gada reformas rezultātā lēmējvara sāka attālināties no iedzīvotājiem un viņu vajadzībām, tas kopā veicināja pagastu tukšošanos. Diemžēl arī lauksaimniecības politika neatbalstīja jaunos, nelielu zemesgabalu īpašniekus, un tukša jau ne tikai pierobeža. Vai šajā situācijā ir redzams kāds risinājums no valsts vai pašvaldības puses? «Ja vien valstij būtu vēlēšanās kaut ko mainīt, arī risinājumi rastos. Piemēram, mazapdzīvotu teritoriju iedzīvotājiem varētu piešķirt atlaides sabiedriskajā transportā – braukšanu par brīvu. Igaunijā ir šāda pieeja. Mūsu novadā deklarētajiem nekustamā īpašuma nodokļa atlaides jau darbojas. Protams, lai lauku situāciju uzlabotu vai vismaz apturētu negatīvo procesu, vajadzīgi plaši un kompleksi risinājumi, ar vienu akciju ir par maz,» spriež A. Okmanis.
Pieredzējušais pašvaldību vadītājs savā mūžā nav bijis saistīts ne ar vienu partiju. Tas ir pluss vai mīnuss? «Neitralitāte dod zināmas priekšrocības, ir lielākas manevrēšanas iespējas un lielāka neatkarība lēmumu pieņemšanā. Vieglāk objektīvi izskatīt kādu jautājumu. Bet ne tikai tas. Visoptimālākos lēmumus var pieņemt, ja esi pienācīgi iedziļinājies problēmā. Taču tas iespējams mazā, pārskatāmā novadā, kurā vai katrai lietai zini «galu un sākumu». Un arī tad ir iespēja kļūdīties. Bieži vien izšķirošā ir intuīcija, bet tā man balstās pieredzē. Pašvaldībā strādā kompetenti speciālisti, uz kuriem var paļauties. Bet lielākā vērtība ir mūsu cilvēki, dedzīgi sava novada patrioti, par kādiem šajos desmit gados auguši un veidojušies. Mums ir savas gan materiālās, gan kultūras vērtības, un mums ir svarīgi arī pārmaiņu laikā tās saglabāt,» teic A. Okmanis.
VIEDOKĻI
Rihards Melgailis, Vecumnieku pagasta padomes priekšsēdētājs no 1994. gada un no 2009. līdz 2016. gadam – Vecumnieku novada pašvaldības vadītājs:
«Ar Aivaru Okmani sākām kopā strādāt, kad izveidojās rajona padome no sešpadsmit pagastu pārstāvjiem. 2001. gadā viņu ievēlēja par padomes priekšsēdētāju. Šāds modelis, manuprāt, bija ļoti labs, jo bijām vienādi kompetenti lēmēji gan par pagastos darāmo, gan pieejamo līdzekļu sadali. Tā bija atklāta un pārskatāma. A. Okmanim piemita plašāks skatījums gan uz pagasta, gan rajona attīstības perspektīvām. Viņam bija drosmīgas idejas, kas citiem varēja likties utopiskas. Pēc viņa iniciatīvas rajona padomē sāka veidot interneta tīklu, kas būtu arī pašvaldības īpašums. Jau toreiz viņa vadītāja darbā izpaudās maza pagasta (novada) priekšrocības. Viņam bija iespējams visur būt klāt, iedziļināties katrā jautājumā, pats varēja būt gan vadītājs, gan izpilddirektors. A. Okmaņa stiprā puse ir prasme sabalansēt vajadzības un iespējas. Viņš ir reāls darītājs, kam piemīt pamatīgums un prasme visu apsvērt pirms lēmuma pieņemšanas. Viņš nekautrējās jautāt padomu, ja ko nezināja, un arī citiem savu padomu neliedza. Vēlētāju uzticība ir vislabākais apliecinājums Aivara Okmaņa vadītāja talantam.»
Aino Salmiņš, Latvijas Pašvaldību savienības Tautsaimniecības komitejas padomnieks:
«Strādājam kopā jau 15 gadus. Komitejas darbs balstās uz diviem raksturiem – «trako», tas varētu būt es, un nosvērto, kāds ir Aivars Okmanis. Par horoskopu zīmi runājot, viņš ir mierīgākais no Skorpioniem, kādu nācies redzēt. Viņu grūti izsist no līdzsvara. Ļoti simpātiska ir viņa runas maniere – izsvērta un korekta, ar gaišu skatījumu uz cilvēkiem un lietām. Aivaram piemīt vadītāju vidū reti sastopama iedzimta inteliģence. Pat tad, ja viņam ir pamats uz kādu noskaisties, viņš otru cilvēku neaizvaino. Klusinātais runas stils ir liela priekšrocība arī nokaitētās diskusijās. Viņš labi orientējas ne tikai Rundāles novadā un cilvēkos, bet ir zinošs gan par Zemgales reģiona, gan valsts un pašvaldību problēmām kopumā. Prasmīgs sava darba un laika organizators, lietišķs. Gaiša personība.»
Inta Klīve, Rundāles novada domes priekšsēdētāja vietniece:
«Ar Aivaru Okmani kopā strādājam jau no 90. gadiem, kad sāku darbu Rundāles pagasta zemes komisijā. Tātad esam kolēģi vismaz gadus divdesmit.
Aivaru var raksturot kā mērķtiecīgu, daudzpusīgu, zinošu un zinātkāru vadītāju, kuram ir svarīgs rezultāts, vienalga, kādā veidā tas būtu panākams. Viņš spēj atrisināt ļoti sarežģītas problēmas, kad apkārtējiem liekas – viss, šajā lietā neko vairs nevar vērst par labu. Lielāko daļu savas dzīves un laika viņš atdod darbam.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»