BauskasDzive.lv ARHĪVS

Svin 20 un 25 gadus kolēģu pulkā

Ligita Asare

2019. gada 1. novembris 00:00

911
Svin 20 un 25 gadus kolēģu pulkā

Bauskā tūrisma nozares speciālisti analizē paveikto un spriež par jauniem izaicinājumiem.

Bauskas Rātsnamā trešdien, 30. oktobrī, Bauskas tūrisma informācijas centrs (TIC) un Latvijas tūrisma informācijas organizāciju asociācija «Lattūrinfo» pulcēja Latvijas TIC profesionāļus un šī darba veterānus uz tūrisma informatīvo dienu.

No tuvākām un attālākām vietām Latvijā bija ieradušies 35 tagadējie un bijušie tūrisma speciālisti.

Īpašu šo pasākumu padarīja ieskats TIC vēsturē un jubilāru sumināšana 20. un 25. pastāvēšanas gadskārtā. Pirmie TIC izveidoti: Nīcā 1993. gada septembrī un Salacgrīvā, Limbažos, Tukumā – 1994. gadā. Bet 20 darba gadu jubileju atzīmē vēl septiņi TIC, tostarp arī Bauskas, kas pirmo reizi apmeklētājiem vērts 1999. gada 5. novembrī. Saieta sākumā klāt bija arī Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks. Uzrunājot dalībniekus, viņš uzsvēra TIC būtisko nozīmi teritoriju attīstībā un pateicās ar ziediem Bauskas TIC darbiniecēm par veikumu tūrisma veicināšanas darbā.

Ar rakstāmmašīnu trīs eksemplāros

Pasākuma saimniece Inese Turkupole-Zilpure, Bauskas TIC vadītāja kopš tā pirmsākumiem, ievada uzrunā atklāja, kāpēc jubilejas svinēšanai par piemērotāko izvēlējušies kolēģu profesionālas satikšanās dienu. Viņa sacīja, ka šajā darbā ir ļoti svarīgi satikties, mainīties ar vērtīgiem pieredzes stāstiem, diskutēt vai vienkārši gūt apstiprinājumu savām idejām un iedvesmoties. Tāpēc nolēmuši svinēt kopā «nevis ar mammām un tētiem», bet aicinot ciemos savus draugus un kolēģus, parādīt viņiem mūspuses tūrisma piedāvājumu.

Tādu kā eksprespieredzes stāstu kolāžu veidoja katra dalībnieka iepazīšanās uzruna, kas atklāja bagāto dalībnieku auditorijas sastāvu – par kopīgām lietām dalīties bija sanākuši tūrisma speciālisti gan ar vairāk nekā 25 gadu pieredzi, gan – dažu mēnešu. Tukuma TIC un «Lattūrinfo» vadītāja Ingrīda Smuškova, kura tūrisma nozarē strādā jau 27 gadus, atcerējās, kāds izskatījies pirmais Tukuma tūrisma piedāvājums: «Tas bija rakstīts ar rakstāmmašīnu trīs eksemplāros, ilustrēts ar uzlīmētām melnbaltām fotogrāfijām, ko varēja tūrisma tirgus izstādē apskatīt, bet ne paņemt...»

«Lai liek kaut «zem baseina»!»
Inese Turkupole-Zilpure, prezentējot Bauskas TIC attīstības vēsturi, izrādīja, kā 20 gadu laikā mainījies tā vizuālais veidols un iekārtojums, izstāstīja par struktūrvienības pakļautības maiņām dažādos laikos. Sākotnēji tas izveidots kā Bauskas pils muzeja struktūrvienība; kādu laiku «ieguvis neatkarību»; bijis arī Bauskas muzeja un pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas pārziņā; tagad ir Bauskas novada administrācijas struktūrvienība. Atskatoties dažādu reformu pieredzē, vadītāja atzina, ka radošam darbam galvenais nav administratīvā pakļautība, bet interese nozares attīstībā; viņa ar smaidu sejā sacīja: «Lai liek kaut «zem baseina»!» Pārmaiņas ne vienmēr ir ērtas, bet tās ir noderīgas kaut vai ar to, ka ik reizi nākas pārskatīt un pārdomāt, kas jaunajā situācijā noderīgs no vecā un kas jādara citādi.  Sakot vārdus «viss būs labi!», I. Turkupole-Zilpure iedrošināja kolēģus arī pašlaik nebaidīties no pārmaiņām saistībā ar gaidāmo pašvaldību administratīvo reformu Latvijā, jo tā nes līdzi arī jaunas iespējas un idejas. 

Lai gan tūrisma informācijas centru misija lielākoties ir līdzīga visā Latvijā, katram ir kāda īpaša darba specifika, pieredze un tradicionālie pasākumi, ko nosaka gan atrašanās vieta, gan tūrisma infrastruktūra un galamērķi. Bauskas TIC šoreiz dalījās pieredzes stāstā par īpašiem pasākumiem un notikumiem, kuri saistīti tieši ar Bauskas TIC aktivitātēm un ierosmēm. 2003. gada 30. decembrī pēc Bauskas TIC iniciatīvas dibināta biedrība «Zemgales tūrisma asociācija». Nu jau tradicionāli pavasaros Bauskas novadā tiek atzīmēti Tūrisma sezonas atklāšanas svētki, kas 2007. gada 4. maijā notika pirmo reizi.  Arī ideja par Latvijas tūrisma informācijas tirgu izlolota un pirmo reizi īstenota Bauskā 2014. gadā. Bet kopš 2016. gada –  sadarbībā ar kaimiņu pašvaldībām Latvijā un Lietuvā ik gadu tiek īstenota akcija «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!». Latvijas valsts svētku laikā novembrī, kā arī Lietuvas un Igaunijas valstu dibināšanas jubileju periodā februārī par tradīciju kļuvusi «Bauskas patriotiskā kafejnīcu nedēļa», kas ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju un apmeklētāju atsaucību guvusi jau iepriekšējos četrus gadus.

Cilvēciskajam kontaktam – liela nozīme

«Lattūrinfo» valdes priekšsēdētāja I. Smuškova savu prezentāciju kolēģiem bija nosaukusi «Jaunie izaicinājumi nākamajiem 25 gadiem». Tajā izklāstīja gan TIC speciālistu atziņas par sasniegto 25 gados, gan to, kas paredzams tuvākā un tālākā nākotnē. Domājot par nākotni, viņa aktualizēja – «pēc pieciem gadiem joprojām strādāsim kā līdz šim – gan virtuāli, gan klātienē; arī cilvēciskajam kontaktam būs pietiekami liela nozīme». I. Smuškova uzsvēra – lai tūrisms Latvijā attīstītos, nepieciešams: valstī veicināt reģionālo un galamērķu attīstību ar īpašām atbalsta programmām; vienotas tūrisma informācijas sistēmas izveide; valstiski plānota un argumentēta tūrisma attīstība.

Semināra daļas noslēgumā 20 un 25 gadu jubilāri saņēma kolēģu uzslavas, pateicības vārdus un piemiņas balvas. Balvās – mākslinieciski stiklā un akmenī izstrādātais putniņš – «čivinātājs» simboliski apzīmē tūrisma informācijas speciālistu misiju. Īpašu klātesošo novērtējumu un slavinājumu vārdus saņēma Andris Maisiņš, kurš veidoja pirmo informācijas punktu Nīcā, un Daina Vinklere – pirmo informācijas centru Salacgrīvā. D. Vinklere pašlaik ir pasniedzēja biznesa augstskolā «Turība», kur savas zināšanas tūrismā turpina nodot topošajiem tūrisma nozares speciālistiem. Arī pasākuma dalībnieku vidū viņa satika ne vienu vien savu bijušo studentu.


Tūrisma informācijas sniedzēju atziņas
Par sasniegto 25 gados

Esam izveidojuši vietējo tūrisma uzņēmēju sabiedrību.

Iedvesmojam uzņēmējus.

Esam ieguvuši uzticību no sadarbības partneriem.

Attīstīta uzņēmējdarbība.

Savstarpēji sadarbojamies, kopīgi veidojam piedāvājumus.

Izveidoti spēcīgi galamērķi un klasteri.

Esam vietējie zīmolotāji.

Izaicinājumi nākotnē
Nezaudēt labos kontaktus ar uzņēmējiem un būt viņu labiem sadarbības partneriem.

Pārliecināt politiķus par ieguldījumiem rekreācijā, kas dos pienesumu vietējā ekonomikā.

Izprast un pielāgoties, spēt būt moderniem informācijas pasniegšanas jomā.

Sadarboties galamērķu veidošanā.

Vietējā patriotisma veidošana un identitātes saglabāšana.

Jaunais TIC – galamērķa pārvaldītājs.

Ieguvumi vai zaudējumi no gaidāmās reformas
Kādu laiku valdīs vispārējs sajukums un atbildības uzņemšanās trūkums.

Pārvaldības modeļu trūkums.

Sadarbības kūtrums un neticība.

«Attāls rads ir attāls rads...».

Jauna teritorija vai veca – vienots galamērķis un plašāks piedāvājums.

Mazāk laika – birokrātijai.

Cerības un pārliecība – kopā var vairāk, labāk, efektīgāk.