BauskasDzive.lv ARHĪVS

Paredzētās pārmaiņas ietekmēs vietējo dzīvi

Ligita Asare

2019. gada 1. novembris 00:00

16
Paredzētās pārmaiņas ietekmēs vietējo dzīvi

Ceraukstes pagasta Janeikas un daļu Mūsas ciema plāno pievienot Bauskai.

Bauskas novadā trešdien, 30. oktobrī, sākās publiskās apspriešanas sanāksmes par Bauskas novada jaunā teritorijas plānojuma 1. redakciju un Vides pārskata projektu. Svarīgākās diskusijas – par pilsētai tuvējo ciemu pievienošanu Bauskai.

Ceraukstes pagastā uz sarunu ar pašvaldības un plānojuma izstrādātājas SIA «Reģionālie projekti» pārstāvjiem trešdien ļaudis bija aicināti tikties vietējā tautas namā.

Lai gan plānojuma projekts paredz būtiski mainīt Ceraukstes pagasta robežas, pievienojot pilsētai tagadējo Janeiku ciemu un daļu Mūsas ciema, uz sanāksmi bija ieradušies pārsteidzoši maz interesentu – 34 iedzīvotāji. Taču plānojumā paredzētās izmaiņas, ja tās tiks īstenotas, būs saistošas visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kas darbojas attiecīgajās teritorijās.

Statusa maiņa – pašvaldības ziņā
Plānojuma izstrādātāja pārstāve Santa Pētersone izskaidroja teritorijas robežu maiņu pamatotību no plānošanas viedokļa, kā arī to saskaņošanu ar dzelzceļa un pilsētas apvedceļa būvēšanu nākotnē. Viņa pastāstīja, ko nozīmē plānā iezīmēto teritoriju izmantošanas funkcionālie zonējumi, par ko klātesošajiem bija konkrēti jautājumi.

Pagasta pārvaldes vadītājs Viesturs Janševskis ierosināja izvērtēt, vai nepieciešams teritoriju, kur pašlaik ir kādi desmit oši, kas faktiski iet bojā, plānot kā parka teritoriju, kas paredz tai īpašus izmantošanas nosacījumus un ierobežojumus. S. Pētersone paskaidroja, ka pašvaldības ziņā ir mainīt kādas teritorijas statusu un līdz ar to arī šajā plānojuma projektā. Viņa uzsvēra, ka šādi priekšlikumi ir ļoti noderīgi dokumenta 1. redakcijas apspriešanas procesā, lai veiktu atbilstošas izmaiņas.

Galvenās bažas – par nodokli
Pēc speciālistes lietišķā stāstījuma par robežu plānojuma izmaiņu pamatotību izskanēja visai emocionālas replikas un jautājumi no zāles; daļai no tiem bija arī praktisks pamatojums. Galvenās bažas raisīja pārmaiņas nodokļos, kā mainīsies nekustamā īpašuma nodoklis atkarībā no zemes kadastrālās vērtības maiņas. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks atbildēja, ka jau tagad Mūsas ciemā iedzīvotāji maksā lielāku nodokli nekā tie, kas dzīvo Bauskā, jo kadastrālo vērtību ietekmē tirgus vērtība. Viņš īpaši uzsvēra, ka pašlaik par plānojuma dokumentu tikai diskutējam, un sacīja: «Kā jūs lemsit, tā būs.» Domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs, iesaistoties diskusijās, uzsvēra, ka ieguvumi katram iedzīvotājam būs pastarpināti. Bauska esot un būšot attīstības centrs, un lielākas iespējas pieejamiem līdzekļiem ir lielākiem centriem; šie līdzekļi tiks izmantoti visa novada vajadzībām.

Attīstības un plānošanas nodaļas speciāliste Dace Platonova atklāja, ka ir ciemu iedzīvotāji, kas jau izteikuši vēlmi pievienoties pilsētai, jo viņiem ir apgrūtinoši braukt un kārtot formalitātes pagasta pārvaldē. Pēc noskaņas sanāksmē varēja spriest, ka pašvaldības speciālistes pieminētie iedzīvotāji tur noteikti nebija klāt. Lai gan uz paustajiem iebildumiem tika sniegti argumentēti skaidrojumi, sanāksmes organizatoru un sapulcējušos iedzīvotāju «par» un «pret» pagasta robežu izmaiņām stipri vien polarizējās.
Sapulces pagastos turpinās šodien, 1. novembrī, kā arī jaunnedēļ – 5. novembrī, bet 6. novembrī tā notiks Bauskā, novada domes administrācijas ēkā, plkst. 18.


Zemes vērtība Bauskā un Mūsas ciemā 2019. gadā
Bauskā  (mērķis – apbūve) viena kvadrātmetra zemes vērtība vidēji 6,333 eiro (Pīlādžu, Akāciju, Pilskalna iela);

Ceraukstes pagasta Mūsas ciemā (mērķis – apbūve) viena kvadrātmetra zemes vidējā vērtība 3,52 eiro (Pūriņu, Robežu iela).

Ceraukstes pagastā ļoti daudzi īpašumi sastāv no lauksaimniecības + apbūves zemes, līdz ar to kopējā zemes vērtība ir mazāka, jo lauksaimniecība maksā mazāk nekā apbūve. Ja teritorijas iekļaus pilsētā, tad jautājums – vai zemes mērķi tiks pārskatīti.

Jebkurā gadījumā, pārejot uz pilsētas teritoriju, zemes vērtība pieaugs.

Avots: nekustamo īpašumu ekspertu sniegtā informācija speciāli «Bauskas Dzīvei».



Plānotāju prognozētais
Stiprās puses un iespējas

Jau pašlaik ciemi ir saplūduši ar pilsētu, ir vienota infrastruktūra.

Lielāks iedzīvotāju skaits – lielākas iespējas piesaistīt fondu līdzekļus.

Tiek izpildīts kritērijs «Rail Baltica» stacijai Bauskā – 10 000 iedzīvotāju pilsētā.

Iespēja teritoriju sadalīt mazākās zemes vienībās.

Vieglāk piesaistīt investīcijas.

Vieglāk pieejami banku kredīti uzņēmējiem pilsētā.

Vājās puses un draudi
Paredz plānotāji:

Nepieciešami administratīvās struktūras pārkārtojumi.

Iedzīvotāju emocionālā piesaiste savam ciemam, lauku izjūta.

Pilsētas un pagastu robežu maiņu nevar noteikt tikai ar plānojuma maiņu, pašvaldībai jāveic īpaša procedūra saskaņā ar valstī noteikto kārtību.

Iespējams īpašuma nodokļa pieaugums.

Zaudēti Lauku atbalsta dienesta maksājumi.

Papildus tam sapulces dalībnieki minēja vēl citus zaudējumus:
Būtiski sadārdzināsies pakalpojumi, ko pagastā sniedz bāriņtiesa, bet pilsētā veic notārs.

Cilvēciskas attieksmes trūkums, kārtojot formalitātes pilsētas iestādēs, salīdzinot ar pagasta pārvaldi.

«Vienkāršam cilvēkam vienkārši nav ticības, ka būs labāk».