BauskasDzive.lv ARHĪVS

Maz pētīts ceļš uz zaļo lauksaimniecību

Ruta Keiša

2019. gada 28. oktobris 18:56

0
Maz pētīts ceļš uz zaļo lauksaimniecību

Seminārā par bioloģiskajiem preparātiem jautājumu vairāk nekā atbilžu.

Semināru Bauskā mūsu un citu novadu zemniekiem pagājušajā nedēļā, 23. oktobrī, rīkoja bioloģisko preparātu ražotāja pārstāvis Latvijā SIA «Bioenergy».

Piedalījās daudz lauksaimnieku, lai dzirdētu par jaunākajiem pētījumiem bioloģisko preparātu lietošanā zemkopībā. «Bioenergy» ir Lietuvas uzņēmums, kas ražo mikrobioloģiskos mēslošanas līdzekļus augšanas procesu optimizēšanai un augsnes dabiskā ražīguma veicināšanai.

Pat stiprina auga imūnsistēmu
Vairumam mikrobioloģisko produktu ir īss derīguma termiņš. Tos var lietot tikai saskaņā ar stingrām instrukcijām un nedrīkst jaukt ar pesticīdiem vai citiem baktēriju preparātiem, jo tie var kaitēt mikroorganismiem un zaudēt savu aktivitāti. «Bioenergy» tehnoloģija sniedz iespēju baktēriju augšanu apturēt sporas stadijā, un produkts kļūst stabils un izturīgs pret negatīvo vides un cilvēka roku ietekmi. Šos bioproduktus var jaukt ar visiem pesticīdiem un mēslošanas līdzekļiem, izņemot gadījumos, kad  ražotāji to nepieļauj. Tiem var pielāgot parasto mēslošanas plānu un piešķirt augstāku ekonomisko efektu. Ar šo produktu klātbūtni var risināt arī specifiskas ražošanas problēmas – ūdens attīrīšanu, tauku šķīdināšanu vai naftas produktu noārdīšanu.

«Bioenergy» dažādos preparātus var jaukt ar visu veidu pesticīdiem vai  mēslojumu, var apvienot ar ierastajām smidzināšanas metodēm agrīnā veģetācijas periodā,  lai sasniegtu augstāku ekonomisko efektivitāti. Un tas ir svarīgi lauksaimniekiem. Bioloģiskie preparāti ir dažādi: slāpekli fiksējošie paredzēti augiem izmantojamā slāpekļa daudzuma palielināšanai augsnē, baktēriju preparāts uzkrāj atmosfēras slāpekli un pārvērš to augiem viegli uzņemamā formā, citi palielina augsnē esošā fosfora pieejamību augam, daži stiprina auga imūnsistēmu utt. Biopreparātus izmanto rapšiem, kviešiem un miežiem. Izmēģinājumi rāda, ka tos var lietot arī augļu un dārzeņu audzēšanā.

Zinātnieki un praktiķi sadarbībā
Lai iegūtu precīzu informāciju par to, kā darbojas mikrobioloģiskās mēslošanas līdzekļi, kopā jāstrādā zinātniekiem, modernās ražošanas uzņēmumam un zemniekiem-praktiķiem, kuri gatavi iesaistīties sarežģītajā procesā.

SIA «Uzvara-lauks» ir viena no saimniecībām, kurā šogad veikti pētījumi un apkopoti izmēģinājumu rezultāti. Ar tiem semināra dalībniekus iepazīstināja saimniecības galvenā agronoma Sergeja Kataņenko palīgs agronoms Rihards Berķis. Bioloģisko produktu lietošana un augu novērošana veikta trim kultūrām: ziemas kviešiem 15 hektāros, ziemas rapšiem 14 hektāros un vasaras kviešiem 20 hektāros ar 32 izmēģinājumu laukiem. Speciālistu uzdevums bija pārbaudīt dažādu mēslojuma fonu kombinācijā ar atšķirīgiem mikrobioloģiskajiem mēslošanas līdzekļiem un noskaidrot to ietekmi uz dažādu kultūraugu ražību un ražas kvalitāti. Rihards Berķis gan atzinis, ka šajā jomā sāktie pētījumi būtu jāturpina.

Sergejs Kateņenko teic, ka sadarbība ar «Bioenergy» sākusies pirms septiņiem gadiem. Par šīs sezonas pētījumiem agronoms stāsta: «Nebija īsti labvēlīgu apstākļu baktēriju darbībai – optimāla siltuma un mitruma, tāpēc rezultāti nav tādi, kādus varējām gaidīt. Kad baktērijas savairojas līdz zināmam daudzumam, tās iet bojā un izstrādājas dabiskais slāpeklis, bet šis process atkarīgs no laikapstākļiem. Vēl ir diezgan daudz neizpētītu jautājumu par mikroorganismu attīstību augsnē. Piemēram, strādājām ar «Azofix», kas domāts bioloģiskā slāpekļa daudzuma palielināšanai augsnē. Miglošanai izmantojām vienu litru uz hektāru, taču sausā laikā, zemā temperatūrā, kāda bija šopavasar, baktērijas līdz auga saknēm lāgā nenokļūst. Mikrobioloģiskie līdzekļi varētu būt kā papildmēslojums ražības veicināšanai un viens no ceļiem uz «zaļo lauksaimniecību». Novērojām, ka baktēriju klātbūtne spēj rapšu šķirni pasargāt no slimībām. Mūsu uzdevums būtu atrast veidus, kā šo procesu kontrolēt un regulēt. Taču novērojumus veikt ir grūti, un process ir sarežģīts.»

Augšanu veicinošās baktērijas
«Bioenergy» mikrobioloģiskie mēslošanas līdzekļi satur dažādas baktērijas un sēnes, tādēļ semināra turpinājumā mikrobioloģe, Latvijas Universitātes asociētā profesore, Dr. biol. Vizma Nikolajeva pastāstīja par mikroorganismu un augu mijiedarbības daudzveidīgajiem aspektiem.

Augi vienmēr saskaras ar baktērijām un sēnēm. Tas notiek visur – gan augsnē, pie saknēm, gan virs zemes, uz auga zaļajām daļām, arī uz ziediem un augļiem. Pētījumos parādīts, ka mikroorganismi mēdz atrasties arī auga iekšienē – starpšūnu telpā. Zinātniece iepazīstināja ar augiem labvēlīgiem mikroorganismiem – gaisa slāpekli saistošām baktērijām (tai skaitā gumiņbaktērijām), mikorizām sēnēm u. c., ko sauc par augšanu veicinošiem mikroorganismiem – un augiem patogēniem mikroorganismiem.

V. Nikolajeva uzsvēra, ka augšanu veicinošās baktērijas uzlabo barības vielu pieejamību un augiem ļauj augt ar barības vielām (sevišķi slāpekli) nabadzīgās augsnēs, kā arī darbojas kā alternatīvi mēslošanas līdzekļi un pesticīdi. Runājot par augu slimību un kaitēkļu mikrobioloģisko apkarošanu, tika izskaidroti biofungicīdu aktīvo sastāvdaļu (Trichoderma, Streptomyces, Bacillus) iedarbības veidi un uzsvērta inducētās sistēmiskās rezistences veidošanās augiem. Mikrobioloģe salīdzināja mikrobioloģisko mēslošanas līdzekļu un mikrobioloģisko augu aizsardzības līdzekļu (biopesticīdu) iedarbību, atrodot daudz līdzību.

Kā piemēru minot krustziežus, mikrobioloģe vērsa uzmanību uz augu sugas milzīgo ietekmi uz mikroorganismu populācijām. Katrai sugai raksturīgas tieši tai adaptējušās baktērijas un sēnes. Savukārt augu sugu dažādība uztur augsnē daudzveidīgas, augiem labvēlīgas mikroorganismu populācijas.

Lauksaimniekiem svarīgi zināt, vai šo produktu pielietošana ļaus samazināt izsēto minerālmēslu daudzumu, vai mikrobioloģiskie mēslošanas līdzekļi ir tikai piedeva. Vairāki zemnieki atzina, ka seminārs bijis ļoti zinātnisks, bet iepazīšanās ar esošajiem pētījumiem izvirzījusi vairāk jautājumu nekā devusi atbildes. Bioloģisko mēslošanas līdzekļu lietošanai nevajadzētu sadārdzināt ražošanas izmaksas, gluži otrādi – tās samazināt, bet pagaidām saņemtā informācija to neapstiprina. 

Arī profesore Vizma Nikolajeva domā, ka mikrobioloģiskajiem līdzekļiem jāsamazina  izsēto minerālmēslu daudzums, bet, kā noprotams no agronomiem, viņi lieto maksimāli pieļaujamo minerālmēslu devu un tad vēl mikroorganismus. Ja augs ar visu ir apgādāts, mikroorganismi nenodrošina papildu ražas pieaugumu.