Tehnoloģijas raisa bažas... Vai no tām atteiksimies?

Mūsu ikdienā ir tik daudz tehnoloģiju kā nekad agrāk. Tās visas domātas dzīves un darbu atvieglošanai, tomēr nenoliedzami progresam nāk līdzi arī blaknes – ne tik laba ietekme. Tomēr to, kā cilvēku un vides veselību ietekmē internets, arī superātrā mobilo sakaru tehnoloģija 5G, lidmašīnu lidojumi u. tml., varēs vairāk vai mazāk precīzi noteikt tikai pēc daudziem gadiem. Tagad jāsadzīvo, pēc iespējas prātīgāk lietojot tehnoloģijas, jo diez vai daudzi no mums ir gatavi šodien atteikties no datoriem, mobilajiem tālruņiem, pārvietošanās ar auto, lidojumiem. Jau ap 1925. – 1926. gadu, kad Latvijā sāka raidīt radio, zemnieki ir sūdzējušies, ka raža kļūstot sliktāka radioviļņu ietekmes dēļ; 90 gadi aizsteigušies – radio raida, kvieši aug griezdamies...
Superātrā mobilo sakaru tehnoloģijas 5G darba versija jeb prototips ienācis arī Latvijā, raisot daudz plašu diskusiju. Arī mūsu laikraksta lasītāji, viņu vidū arī iecavnieks Ivars Šmits, par to uztraukušies un aicina «Bauskas Dzīvi» publicēt rakstus par šo tēmu. Tā pagaidām ir dārga tehnoloģija, ne Bauskā, ne Iecavā nedarbojas. «Bauskas Dzīve» iesaka mazāk ņemt vērā visu interneta «izgāztuvēs» pieejamo histēriju, vairāk paļauties uz zinātnieku, ekspertu komentāriem. Ļoti daudz līdzsvarotas informācijas varēja iegūt Latvijas Televīzijas raidījumā «Aizliegtais paņēmiens. Operācija 5G», ko iesakām atkārtojumā noskatīties vietnē replay.lsm.lv.
Šoreiz laikrakstā piedāvājam eksperta no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), kurš pēc izglītības ir ārsts, skaidrojumu, kas ir 5G mobilo datu pārraide un kāda ir tās ietekme uz cilvēku veselību.
Par 5G mobilo datu pārraidi
Ivars Vanadziņš, RSU Darba drošības un vides veselības institūta direktors un asociētais profesors
5G nav nekas jauns. Katru brīdi mums visapkārt ir simtiem dažādu radiosignālu un radioviļņu. Atgādinot fizikas pamatprincipus, būtībā viss ir viļņi – gaisma, saules starojums, rentgens, mikroviļņu krāsns. Ja mēs runājam par 5G, tad tā ir mazliet citādāk izmantota esošā tehnoloģija.
Ar ko 5G atšķiras?
Salīdzinājumā ar pašlaik lietotajiem mobilajiem tālruņiem 5G būs atšķirīgs viļņu garums un frekvence, kurā signāls tiek pārraidīts. Un man kā ārstam, darba vides un vides speciālistam jāsaka: 5G, visticamāk, būs mazāk bīstams, jo izmantotais viļņu garums būs ārkārtīgi īss, bet frekvence ļoti augsta. Cilvēki, iespējams, līdz ar to baidās, ka vajadzēs daudz vairāk raidītāju. Ja kādreiz bija viena māja, uz kuras ir trīs lielas antenas, kas katra vērsta uz savu pusi un staro kaut kādu noteiktu jaudu, tagad būs mazas antenas ik pēc puskilometra ar daudz mazāku jaudu. Taču jauda, par kuru mēs runājam, droši vien būs zem procenta no pieļaujamās normas, tātad uzskatāma par relatīvi drošu.
Kā 5G ietekmēs veselību?
Būtu jāatceras, ka 5G viļņi izplatās tāpat kā tie, kuri rodas, kad iemetam dīķī akmentiņu. Jo mazāks akmentiņš, jo mazāki viļņi, īsāku gabaliņu izplatās un ātrāk pazūd. Elektromagnētiskais lauks ārkārtīgi strauji samazinās. Ja mēs sēžam virsū antenai vai esam tieši pie tās, ir liels starojums, bet, kad paejam no tās nost vienu metru, starojums varbūt ir 5%, bet trīs metru attālumā tas jau ir 0,1%. Tātad, ja mēs runājam par reālo ikdienu, cilvēki nekad nebūs metru no antenas. Arī pie 5G antenas starojums ir zemāks nekā iepriekšējām tehnoloģijām.
Kad elektromagnētiskais starojums kaitē
Viss elektromagnētiskais starojums tiek iedalīts divās lielās grupās – jonizējošais un nejonizējošais. Jonizējošais spēj izmainīt DNS cilvēka molekulā, un tas ir bīstams. Tāds ir rentgena starojums, saules radiācija, urāns, radons u. c. Savukārt viss pārējais ir nejonizējošais starojums, un tam nav pietiekami daudz jaudas, lai kaut ko ievērojami mainītu cilvēka šūnā. Tas ir infrasarkanais starojums, siltuma starojums, radiosignāls un arī 5G. Varu nomierināt – no medicīnas viedokļa bažu par 5G nav. Protams, jāatceras elementāra piesardzība un ražotāja prasības: nesēdēt virsū raidītājiem un neatrasties to tiešā tuvumā.
Lidojot piešmucē debesis
K. M. Bauskas novada Vecsaules pagasta Jaunsaulē
Labdien, «Bauskas Dzīve»!
Uzmodos ar saules stariem, cerot ieraudzīt mirdzošu saullēktu un baudīt saulainu rudens rītu un dienu.
Vairāk nekā pirms nedēļas, 13. oktobrī, plkst. 7.53 redzēju lidojam lidmašīnu Lietuvas virzienā, šķērsojot Bauskas novada Vecsaules pagastu virs Jaunsaules un Mēmeles upes. Tā vienā līmenī ar uzlecošo sauli aizvilka debess spīdeklim priekšā tumši pelēku treknu oksīdu svītru, kura, ļoti lēni gaistot, radīja pelēku oksīda padebesi, aizsedzot saules gaismu un pusdienlaikā atstājot visu padebesi apmākušos pelēku.
Apskatīju vietnē radar24.com lidmašīnas identitāti un kursu. Igaunijas lidmašīna no Tallinas lidostas, maršruts Tallina–Splita, «Bombardier» CRJ-900LR. Kāpēc baltieši, lidojot baudīt Horvātijas dabu, piešmucē savas debesis un liedz vairumam iedzīvotāju baudīt rudens sauli, uzņemt D vitamīnu, lai stiprinātu kaulus?!
Nav brīnums, ka dārza iemītnieki arī dīvaini uzvedas – nezied, neaug, sāk veģetāciju ar novēlošanos, čiks vien iznāk, āboli jau kokos sāk bojāties.
Informēju arī pašus vaininiekus – Tallinas lidostu – par savu neapmierinātību ar šo rīcību.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»