Savu arodu pārzina 25 gadus

Friziere Taisija Burceva stāsta par profesijas izvēli un ikdienu.
Jau 25 gadus Taisija Burceva Bauskā vīriešiem un sievietēm griež matus un veido frizūras. «Bauskas Dzīve» tikās ar meistari, lai noskaidrotu, kāpēc izvēlēta šāda profesija un kādas ir tās priekšrocības.
Jāapgūst arī teorija
Friziera amatu Taisija sākusi apgūt 1994. gadā. Pēc pamatskolas devītās klases absolvēšanas sešus mēnešus apmeklēti plaša profila frizieru kursi Bauskas frizētavā «Sakta» pie pasniedzējas un meistares Irēnas Petuhovas. «Bijām 20 kursantu, mūsu vidū bija arī divi vīrieši. Sākumā vajadzēja tīrīt grīdas, mazgāt klientiem matus. Skolotāja atļāva pēc nodarbībām palikt, es to izmantoju, jo man ļoti patika šis darbs. Daudzi uzskata, ka frizierim jāapgūst tikai praktiskas iemaņas, taču kursantiem jāmācās arī teorija par matu sakārtojumiem, piemēram, baroka vai rokoko stilā,» teic friziere. Eksāmenu vērtējuši prestižu salonu meistari, katram kursantam bijusi kabīne klientu apkalpošanai. «Atceros, ka I. Petuhova eksaminatoriem teica: «Šī ir viena īpaša meitene, kas eksāmena darbu nepildīs trīs stundas, viņa to pabeigs ātrāk par stundu»,» atminas friziere.
Pirmā darba vieta Taisijai bijusi frizētavā «Sakta». Vēlāk savu profesionalitāti meistare slīpējusi frizētavā Rātslaukumā, taču nu jau septiņus gadus viņai pieder privāts uzņēmums. «Līdz tam bija ļoti grūts ceļš – ģimenē ienāca divi bērni. Esmu daudz strādājusi,» teic T. Burceva.
Svarīgi ir komunicēt
«Man ļoti patīk kontaktēties ar cilvēkiem. Friziera darbs ir ļoti interesants, katru dienu var iegūt pieredzi un praksi,» stāsta Taisija. Meistare piebilst, ka frizierim nav viegli – jābūt gan labai gaumei, gan fantāzijai un psihologa dotībām. «Daudzi nāk pie manis parunāties, frizierim, manuprāt, jābūt labam sarunu biedram,» uzskata matu veidotāja. Taisija jau bērnudārza laikā pinusi bantes kā bizes, gadu gaitā profesija kļuvusi par viņas sirdsdarbu. Meistare uzskata, ka ikvienam jāatrod sava joma. «Katram jātiek skaidrībā – darbs patīk vai ne. Katram darbam savs sūrums, ne tikai skaistums. Frizieris cilvēkus vērš skaistākus, tomēr darbs nav nemaz tik viegls, jo visa diena paiet, kājās stāvot,» atzīst T. Burceva.
«Kādreiz gāju kopā ar bērniem pie klientiem uz mājām, veidoju tur frizūras, tagad esmu pateicīga, ka viņi nav aizmukuši un nāk pie manis,» pastāstīja Taisija, kas pati tikai vienu reizi – savā kāzu dienā – bijusi pie friziera. «Ģimene par mani dažreiz ir šokā, jo esmu mainījusi ļoti dažādas matu krāsas un griezumus,» saka Taisija.
Mode mainās
Taisija atzīst, ka gadu gaitā standarta griezumi nemainās, nāk klāt vien dažas detaļas. «Lai spētu sekot līdzi jaunumiem, ik gadu jāapmeklē kursi un skates, sevi jāpilnveido,» atklāj meistare. Viņa atzīst, ka, pateicoties internetam, par jauniem matu griezumiem tagad var uzzināt krietni vieglāk nekā pirms 15 gadiem. «Agrāk frizūras bija ļoti samākslotas, tagad tās ir brīvākas, dzīvāki kļuvuši arī krāsu toņi,» stāsta Taisija.
Ģimene – vīrs Anatolijs, meita Viktorija un dēls Valentīns – meistari ļoti atbalsta. «Agrāk no rīta modināju meitu un uz viņas matiem izmēģināju pa nakti sapnī redzēto frizūru. Katram frizierim ir savs «rokraksts», arī man mīļas dažas detaļas. Sievietes frizētavā daudz nerunā, viņas tikai izstāsta, ko vēlas, ar vīriešiem ir citādāk – viņi labprāt parunā, vairāk ieklausās. Sievietes ļoti ietekmē vide – draudzenes, radi, apģērbs. Labi, ka tagad ir daudz ierīču, kas atvieglo darbu, piemēram, viegli matu taisnotāji, lokšķēres, gofrētāji,» skaidro meistare.
Nu jau trīs gadus T. Burceva pati māca jaunos frizierus – praktikantus. Zināšanas pie viņas guvušas trīs Bauskas jaunietes. Friziere uzskata, ka svarīgi ir kopt un mīlēt sevi jebkurā vecumā. «Kas var būt labāks par tīriem, izmazgātiem matiem?» retoriski vaicā friziere.
Mūsdienu frizieriem ir ļoti prasīgi klienti. Ķekaviete Tatjana Skvorcova jau vairāk nekā 15 gadu ir T. Burcevas kliente. «Viņa ir mūsu ģimenes friziere, meistares darba kvalitāte mūs apmierina. Taisija bieži sniedz arī vērtīgus ieteikumus ikdienai. Viņas darbavietā ir brīva, patīkama gaisotne,» atklāj Tatjana, piebilstot, ka viņas un māsu kāzu frizūras arī tapušas Bauskā pie Taisijas Burcevas.
Ar ko šajā profesijā jārēķinās?
Jāmīl cilvēki, jāmāk ar visiem saprasties. Jāspēj īstenot cilvēku vēlmes.
Jārēķinās, ka garas stundas būs jāpavada, stāvot kājās, tādēļ vēlama ir arī laba fiziskā sagatavotība.
Darbs ar krāsām, lakām, dažādām ķīmiskām vielām var raisīt alerģiskas reakcijas, kuru dēļ par frizieri strādāt nevar.
Kur mācīties friziera arodu?
Latvijā friziera profesiju apgūt piedāvā daudzas mācību iestādes – privātās un valsts frizieru un stilistu skolas, frizieru kursi u. tml. Atšķiras arī mācību ilgums – vieni piedāvā profesionālu izglītību iegūt trīs mēnešos, citi trīs gados.
Friziera profesiju var apgūt profesionālajās skolās, pēc pamatskolas mācoties trīs četrus gadus vai pēc vidusskolas, piemēram, Rīgas Stila un modes tehnikumā vai Liepājas Valsts tehnikumā.
Ja iegūta pamatizglītība, iespējams mācīties kvalifikācijas kursos.
Profesiju var iegūt arī dažādos mācību centros, piemēram, «Buts».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»