Gan nabadzīgi, gan bezkaunīgi

Pašvaldības dzīvokļu īrnieki SIA «Kūdrinieks» ir parādā teju 40 tūkstošus eiro.
Vecumnieku novada pašvaldības kapitālsabiedrība SIA «Kūdrinieks» par sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem Vecumnieku pagasta Misas ciemā no iedzīvotājiem, kuri īrē vietvarai piederošos dzīvokļus, nav saņēmusi 39 424,98 eiro.
Par izveidojušos situāciju deputātus sociālo jautājumu komitejas sēdē 14. oktobrī informēja uzņēmuma valdes loceklis Andris Beinārs.
No 114 pašvaldībai piederošo dzīvokļu īrniekiem pašlaik parādā ir 24, kuru iekrātā kopējā summa ir 19 201,71 eiro, savukārt 12 personas, kas mitekļus atbrīvojušas, nav samaksājušas 20 223,27 eiro (dati – 11.10.2019.). Tas nozīmē – gandrīz trešā daļa savas saistības nepilda. Uz jautājumu, kāpēc šādi apstākļi izveidojušies, A. Beinārs paskaidroja, ka pakalpojumu saņēmēji gluži vienkārši nemaksā, nekontaktējas, ignorē vai negrib šo problēmu risināt, lai gan uzņēmums pie iedzīvotājiem vērsies vairākkārt.
Novilcina laiku
«Esam pretimnākoši, par daudz «auklējamies». Ja cilvēks apzvēr, ka maksās, uzreiz pēc trim mēnešiem neizvirzām pretenzijas un nerosinām domi pārtraukt īres tiesības un izlikt no pašvaldības dzīvokļa bez citas dzīvojamās platības ierādīšanas, taču paiet pusgads un nekas nemainās. Daudzi ir bezkaunīgi, citam parādu vēsture mērāma desmit gadu garumā. Patiesībā nezinu, kā to visu atrisināt,» pauda A. Beinārs. Ar vairākiem īrniekiem noslēgta rakstveida vienošanās par parāda atmaksu, taču apmēram puse saistības pilda neregulāri. Ar katru tiekot runāts un strādāts, taču daudziem vienošanās ir «labs laika novilcināšanas instruments, kas atkal kādu brīdi ļauj dzīvot zaļi, par saistībām neliekoties ne zinis».
SIA «Kūdrinieks» vadītājs minēja, ka lielākās summas, ko sakrājuši iedzīvotāji, ir 2334,03 eiro, 2227,45 eiro un 2061,44 eiro. Ar šiem īrniekiem noslēgta vienošanās, viņi norēķinās regulāri. Rekordliels parāds – 5939,92 ei-ro – ir kādai personai, kas Misā nedzīvo jau vairākus gadus, taču viņa katru mēnesi uzņēmumam pārskaita pa 50 eiro. «Kāda cita sieviete ir parādā 4746,62 eiro, dzīvokli atbrīvojusi, pašlaik apmetusies citā mājā un atkal nepilda saistības. Esmu brīdinājis – «ja nemaksāsi, būsi uz ielas!», bet kā šos draudus īstenot, nezinu,» Andris Beinārs neslēpj bezspēcību un uzsver, ka katrs gadījums ir individuāls.
Nav, ko piedzīt
Vājas ir cerības atgūt parādu no tiem, kuri mainījuši dzīvesvietu, jo tikai ar dažiem iespējams sazināties. Deputātu ieteikumu vērsties pret parādniekiem tiesā Andris Beinārs vērtē visai skeptiski, jo lielākajai daļai nemaksātāju nav legālu ienākumu, nav arī īpašumu. «Ko tiesa no plika un nabaga piedzīs? Uzņēmums investēs līdzekļus valsts un kancelejas nodevās, apmaksās ar lietas izskatīšanu saistītos izdevumus, un tas arī būs viss. Jūs mani tirpināt un liekat darboties, prasāt, kāpēc nav rezultāta, taču likumdošana man «sasien rokas», un es neko nevaru izdarīt,» absurdo situāciju raksturo SIA «Kūdrinieks» valdes loceklis.
Dagmāra Venclova, sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja, minēja pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Mūsu saimnieks» pieredzi. Uzņēmums ar parādniekiem cīnās, aicinot viņus attīstības komitejas sēdē atskaitīties, kāpēc netiek veikti maksājumi par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem, kā arī uzsākot tiesvedību par parāda piedziņu. A. Beinārs uzsvēra, ka Misas iedzīvotāji ir aicināti uz sēdi, no desmit labi ja divi ieradušies; «arī šis instruments nedarbojas». Izmantota iespēja ar Zemgales rajona tiesas Zemesgrāmatu nodaļas starpniecību sagatavot pieteikumu par saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā, taču parādnieki pēc ierakstītā sūtījuma uz pasta nodaļu nedodas, un SIA «Kūdrinieks» dokumentus saņem atpakaļ.
Deputāte Anita Smilškalne ieteica tomēr apsvērt iespēju tiesāties, sākumā iesniedzot prasību, piemēram, pret trim īrniekiem. «Ja šo lietu nekustinās, iedzīvotājiem šķitīs, ka var turpināt nemaksāt. Ir jābūt aktīvākiem, citas izejas nav,» sprieda deputāti. Komitejas pārstāvji rosināja SIA «Kūdrinieks» vadību pret nemaksātājiem vērsties tiesā, kā arī aicināt negodprātīgos komunālo pakalpojumu lietotājus uz attīstības komitejas sēdi sniegt paskaid-rojumus, kāpēc netiek pildītas īrnieka saistības.
Pamazām sarūk
Pēc sēdes sarunā ar «Bauskas Dzīvi» A. Beinārs informēja, ka starp nemaksātājiem ir arī 15 privatizēto dzīvokļu īpašnieki. Lielākais parāds ir 4876 eiro. Aicināts atklāt, vai kopējā neiekasētā summa pieaug vai tomēr samazinās, uzņēmuma vadītājs atzina, ka «parādi pamazām dilst». Divu gadu laikā atgūti ap 40 000 eiro, un šie SIA «Kūdrinieks» līdzekļi ieguldīti 160 metru gara siltumtrases posma atjaunošanā. Tiek īstenots arī katlumājas rekon-strukcijas projekts.
SIA «Kūdrinieks» sniedz komunālos pakalpojumus gan Misas, gan Beibežu ciemā. Misā uzņēmums veic māju apsaimniekošanu, nodrošina centrālo apkuri, aukstā un karstā ūdens piegādi, kanalizācijas ūdeņu novadīšanu, cieto sadzīves atkritumu izvešanu, savukārt Beibežos – aukstā ūdens piegādi, kanalizācijas ūdeņu novadīšanu un cieto sadzīves atkritumu izvešanu.
UZZIŅAI
Pārvaldniekam ir pienākums regulāri – ikreiz, kad dzīvokļa īrnieks vairāk nekā trīs mēnešus nemaksā īres maksu, obligātos maksājumus un maksu par pamatpakalpojumiem vai īrnieka neizpildītās saistības pārsniedz 500 eiro, lai nepieļautu īres maksas un maksas par sniegtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa lietošanu, kā arī citu ar dzīvojamo telpu saistīto obligāto maksājumu, parādu uzkrāšanos, veikt šādus pasākumus:
rakstiski līdz kārtējā mēneša 15. datumam informēt īpašnieku (novada pašvaldību) par katru iepriekš minēto gadījumu, kā arī sniegt viedokli par lietderību izbeigt dzīvojamās telpas īres līgumu likuma «Par dzīvojamo telpu īri» 28.2 pantā noteiktajā kārtībā;
sagatavot un nosūtīt brīdinājuma vēstuli parādniekam;
sagatavot un nosūtīt vienošanos par parāda samaksu pēc noteikta grafika;
ja mēneša laikā pēc brīdinājuma saņemšanas dzīvokļa īrnieks nav veicis parāda samaksu un/vai nav noslēdzis vienošanos par parāda samaksu pēc noteikta grafika, pārvaldnieks nosūta parādniekam pirmstiesas brīdinājumu;
ja mēneša laikā pēc pirmstiesas brīdinājuma saņemšanas īrnieks nav veicis parāda samaksu un/vai nav noslēdzis vienošanos par parāda samaksu pēc noteikta grafika, pārvaldnieks viena mēneša laikā sagatavo un iesniedz prasības pieteikumu tiesā par parāda piedziņu un/vai dzīvojamās telpas īres līguma pārtraukšanu un izlikšanu no dzīvojamām telpām.
Avots: Pilnvarojuma līgums par Vecumnieku novada pašvaldības īpašumā esošo dzīvojamo māju pārvaldīšanu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»