Atgādinājums telefonā

Mobilo tālruņu lietotnēs – iespējas sekot līdzi savam uzturam, aktivitāšu režīmam un veselībai. Cik lielā mērā tām var uzticēties?
Ar mobilajām lietotnēm iespējams izveidot veselīgu un uzstādītajiem mērķiem atbilstošu ēdienkarti, sekot līdzi uzņemtajam šķidruma daudzumam, fiziskajām aktivitātēm, veicamajām veselības pārbaudēm un medikamentu lietošanas nepieciešamībai. Ērta ir lietotne «MyCalendar», kur iespējams atzīmēt menstruāciju laiku. Tā automātiski aprēķina un atgādina, kad gaidāmas nākamās mēnešreizes, cik garš ir cikls un kurās dienās ir augstākais grūtniecības risks.
Tāpat izveidotas programmas, kas brīdina par iespējamām veselības problēmām. Mediķi gan uzsver, ka mobilā telefona lietotnes nekādā gadījumā nevar uzstādīt skaidras slimību diagnozes. Latvijas Preventīvās medicīnas asociācijā, kā arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijā atzīst, ka paši šādas aplikācijas nelieto. Tomēr ir ārsti, kuri uzskata – tās sniedz orientējošu ieskatu veselības stāvoklī. Invazīvais kardiologs Alfrēds Lībiņš apgalvo, ka lietotnes, kuras monitorē sirdsdarbību, mēra pulsu, veic statistiku un seko līdzi pārmaiņām, noteikti var un vajag izmantot. Ja cilvēks šādi konstatē novirzes no normas, tas ir viens no signāliem, ka nepieciešams vērsties pie speciālistiem.
Par veselību un aktīvu dzīvesveidu palīdz rūpēties arī dažādas fitnesa lietotnes. Viena no populārākajām ir «Endomondo», kas rāda laiku, distanci un ātrumu – cik minūtēs tiek veikts viens kilometrs. Amatiersporta cienītāji pat veido grupas, kurās sacenšas, cik daudz noskrien, ar kādu ātrumu un tamlīdzīgi. Taču šo lietotni var izmantot arī citām nodarbēm, pat jogai.
Vēl daudzi iecienījuši fitnesa treneres Paulas Freimanes izstrādāto programmu, kas atrodama MonacoFit.com. Tā gan nav aplikācija, bet daudziem palīdz vieglāk uzturēt veselīgu dzīvesveidu, jo viss jau salikts pa plauktiņiem. «Katrs, kas grib dzīvot veselīgi un sekot līdzi plāna izpildei, atrod piemērotāko,» piebilst sporta kluba «DevaFitness» trenere Ilona Jēce. Viņa pati izmanto «MyFitnessPal».
«SkinVision»
Apraksts
Ādas vēzis ir viens no izplatītākajiem audzēju veidiem pasaulē. Šī lietotne nosaka, vai aizdomīga dzimumzīme ir bīstama, vadoties pēc uzņemtā fotoattēla. Tas gan ir maksas pakalpojums. Lietotne arī izvērtē ādas tipu un izveido riska profilu.
Komentārs
Jānis Eglītis, Latvijas Onkologu asociācijas priekšsēdētājs:
– Mūsdienu modernā diagnostika notiek līdzīgi – tiek uzņemts digitāls foto, kas salīdzināts ar daudzu desmitu tūkstošu attēlu lielu datubāzi. Līdz šim tā bija pieejama tikai speciālistiem. Katrā ziņā tas ir viens no virzieniem, kas aktuāls mūsdienu medicīnā – tiek izmantots digitālais foto, kas ļauj veikt palielinājumus, izpētīt asinsvadus. Neesmu kompetents spriest, cik šāda aplikācija darbojas precīzi, bet tas varētu būt viens no variantiem, kā pārliecināties, vai ādas veidojums ir bīstams un nepieciešams vērsties pie ārsta.
«MyFitnessPal»
Apraksts
Aplikācija palīdz ērti skaitīt uzņemto kaloriju daudzumu un zaudēt lieko svaru, mainīt paradumus un sekot līdzi uzturam. Ar svītrkodu skeneri var reģistrēt pārtikas produktus, aprēķināt kaloriju un uzturvielu daudzumu ēdienos un receptēs.
Komentārs
Ilona Jēce, sporta kluba «DevaFitness» trenere:
– Šī lietotne palīdz sekot līdzi uzņemtajam pārtikas daudzumam, pašam nav jāskaita, ko drīkst apēst. Parāda uzņemto kaloriju daudzumu, deficītu. Ieskenējot svītrkodu, tiek iegūta informācija, cik produkts ir veselīgs, kādas uzturvielas satur. Aplikāciju nav sarežģīti lietot, un tā krietni atvieglo ikdienu. To iespējams sinhronizēt ar viedo pulksteni.
«Water Drink Reminder»
Apraksts
Cilvēka ķermenis sastāv no 70 procentiem ūdens, tas
iesaistīts visos organisma procesos, tāpēc svarīgi saglabāt ūdens balansu. Katru dienu mēs zaudējam apmēram 2,5 litrus ūdens – tieši tik daudz šķidruma arī vajadzētu uzņemt. Pretējā gadījumā var sākties galvassāpes, nogurums, enerģijas trūkums un
rasties vēl nopietnākas sekas. Lietotne veic personalizētus aprēķinus par organisma vajadzībām, ar signālu atgādina par nepieciešamību iedzert glāzi ūdens, tai ir vienkāršs interfeiss.
Komentārs
Ilona Jēce, sporta kluba «DevaFitness» trenere:
– Parasti cilvēki šo aplikāciju aktīvi lieto pirmās pāris dienas. Pēc tam tai vairs nepievērš uzmanību un turpina nedzert ūdeni, ja tas jau iepriekš nav izveidojies par paradumu. Šī iemesla dēļ tai neredzu lielu jēgu. Taču, ja kādam tā tiešām palīdz un iedarbojas, tas ir tikai apsveicami.
«Step Counter – Pedometer Free&Calorie Counter»
Apraksts
Uzskaita dienas gaitā noieto soļu daudzumu, izmantojot sensoru. Nav nepieciešama GPS izsekošana, tāpēc ievērojami ietaupa akumulatoru. Iespējams pielāgot jutību, lai padarītu pedometra darbību precīzāku. Uzskaita sadedzināto kaloriju daudzumu, pastaigas attālumu un laiku. Veic statistiku par aktivitāti pēdējās diennakts, nedēļas vai mēneša laikā.
Komentārs
Ilona Jēce, sporta kluba «DevaFitness» trenere:
– Soļu skaitīšana ir interesanta lietotne, kas ļauj secināt, cik daudz ikdienā nostaigājam, piemēram, darbā. Zinu, ka cilvēki pēta rezultātus, salīdzina tos ar kolēģiem, draugiem. Tas motivē vairāk pārvietoties kājām. Rezultāti gan nav līdz galam precīzi, jo, braucot automašīnā, pieskaita arī bedres. Visprecīzāk soļu skaitu nosaka «Polar» un «Garmin» rokaspulksteņi, kas piedevām mēra noskrieto attālumu, pulsu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»