BauskasDzive.lv ARHĪVS

Eksperts: Dārzeņu raža šogad solās būt labāka nekā pērn

Ziņu aģentūra LETA

2019. gada 28. augusts 08:22

121
Eksperts: Dārzeņu raža šogad solās būt labāka nekā pērn

Sausuma dēļ šogad cietuši Kurzemes piekrastes dārzeņu audzētāji, tomēr valstī kopumā situācija vērtējama kā visai laba, tādēļ arī dārzeņu raža valstī solās būt labāka nekā pērn, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) dārzkopības eksperta Māra Narvila novērojumi.

Viņš atzīmēja, ka arī šogad meteoroloģiskie apstākļi bija ļoti mainīgi, - pēc silta aprīļa nāca aukstums maija sākumā, ko nomainīja mitruma trūkums, kas pietiekamu līmeni sasniedza vien jūnija otrā pusē. Savukārt jūlijs bija netipiski auksts, bremzējot dārzeņu augšanu. Toties augusts pilnībā atbilst jau ierastajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem, kas pozitīvi ietekmē dārzeņu briešanu. Kopumā dārzeņu attīstībā ir vērojama līdz divām nedēļām straujāka attīstība, tādēļ daudzviet jau jūtams rudens tuvums, stāstīja Narvils.

"Ar nosacījumu, ka veikti atbilstoši augu aizsardzības pasākumi, laba dārzeņu raža būs Zemgalē," uzsvēra Narvils. "Dārzeņu ražu pavasara aukstums kopumā skāra pavisam nedaudz, vairāk tas ietekmēja siltumnīcu saimniecības, palielinot izmaksas apkurei," viņš papildināja.

Tāpat Narvils atklāja, ka šovasar visiem kāpostu dzimtas dārzeņiem bija arī daudz kaitēkļu, kurus ne vienmēr izdevās apkarot. "Tieši kaitēkļi būs nedaudz ietekmējuši arī kāpostu ražu, tādēļ ne visur tiem būs vislabākā kvalitāte. Līdzīga situācija ir arī ar sarkano biešu ražu, jo sevišķi Kurzemes pusē. Burkāni ļoti labi būs vietās, kur ātrāk uznāca nokrišņi, sausākajās vietās raža būs mazāka, tāda pati situācija ir ar ķiplokiem un sīpoliem. Ķirbjaugu sākotnēji labo attīstību bremzēja aukstais jūlijs un lietus, kas var samazināt ražu. Savukārt zaļumu audzēšanai vasaras otra puse bijusi labvēlīga un par sliktu ražu nevajadzētu sūdzēties," viņš skaidroja.

Narvils uzsvēra, ka to, cik labi dārzeņus varēs uzglabāt pēc ražas novākšanas, tieši ietekmēs pareizi un laikus veikti augu aizsardzības pasākumi uzglabāšanas nodrošināšanai.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra mērķis ir veicināt lauku, tā skaitā, mežsaimniecības, un zivsaimniecības augsmi, sekmējot uzņēmējdarbības uzsākšanu un ekonomisko efektivitāti sniedzot lauku uzņēmējiem, organizācijām un iedzīvotājiem konsultācijas un pakalpojumus saistībā ar nozares ražošanas procesu, grāmatvedību un biznesa plānošanu, kā arī, veicot pētījumus, izglītojot un informējot sabiedrību, atbalstot inovācijas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā.