BauskasDzive.lv ARHĪVS

Pamatlietas, kas Tev būtu jāzina par auto akumulatoru

220.lv

2019. gada 7. augusts 07:06

696
Pamatlietas, kas Tev būtu jāzina par auto akumulatoru

Akumulators ir galvenais automašīnas spēks. Tas, pirmkārt, ļauj iedarboties dzinējam, bet otrkārt, baro arī dažādas automašīnas papildfunkcijas, piemēram, sēdekļu apsildi, gaisa kontroli un signalizāciju. Turklāt tas sniedz papildus atbalstu arī automašīnas ģeneratoram. Lielās noslodzes dēļ akumulators bieži vien ir tā detaļa, kas jāmaina visai regulāri, sevišķi, iestājoties gada vēsajam periodam.

Parametri
Bieži vien, iegādājoties jaunu automašīnas akumulatoru, tiek izvēlēts tieši tāds pats akumulatora modelis, kāds bijis iepriekš. Protams, vairumā gadījumu tas ir pareizs un drošs lēmums. Tomēr gadījumos, kad esi iegādājies lietotu automašīnu, kuras izcelsmes valsts ir vairāk uz Dienvidiem, akumulatora modelis var neatbilst Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.
Ir izvirzīti četri svarīgākie automašīnas akumulatoru parametri, kas jāņem vērā, iegādājoties jaunu savam spēkratam:

• Izmērs. Šis parametrs ietver akumulatora platumu, garumu un augstumu. Katrā automašīnas modelī akumulatoram atvēlēta konkrēta vieta, attiecīgi, tas nedrīkst būt lielāks, platāks vai mazāks un šaurāks nekā atvēlēts automašīnas specifikā.

• Ietilpība. Maldīgi tiek uzskatīts, ka, jo lielāka ietilpība ir akumulatoram, jo tas ir jaudīgāks un izlādējas retāk. Tāpēc, izvēloties akumulatoru, nevajadzētu vadīties pēc šī parametra, akumulators jāizvēlas ar tādu ietilpību, kas pilnībā atbilstu automašīnas modelim.

• Akumulatora skavas. Pirms jauna akumulatora iegādes jāpārliecinās, ka tā skavas ir novietotas atbilstošā vietā. Tām jāsakrīt ar automašīnas stiprinājumiem, pretējā gadījumā – akumulatoru būs grūtāk pieslēgt bez nozares speciālistu palīdzības.

• Aukstā starta strāva. Mūsu platuma grādos šim parametram jāpiešķir īpaša uzmanība, sevišķi tiem, kam auto iedarbināšana ziemas periodā sagādā biežas rūpes. Tieši augstāks starta strāvas koeficients būs tas, kas nodrošinās ātrāku automašīnas iedarbināšanu pat bargā ziemā.

Sezonalitāte
Biežākā kļūda, kas tiek pieļauta akumulatoru izvēlē ir tā neatbilstība klimatiskajiem apstākļiem un auto ražotāju rekomendācijām. Īpaši mūsu klimatiskajos apstākļos, kad, termometra stabiņam krasi nokrītot, var rasties problēmas ar automašīnas iedarbināšanu zemās gaisa temperatūras dēļ. Tādēļ, izvēloties akumulatoru savam auto, īpaša vērība jāpievērš nevis tā zīmolam, bet gan tam, cik noturīgs tas ir pret temperatūras svārstībām.

Jāatceras, ka ziemas periodā uz akumulatoru tiek radīta lielāka slodze, gan katru reizi, kad automašīna tiek iedarbināta, gan arī brīžos, kad pastiprinātā režīmā tiek izmantotas automašīnas papildfunkcijas. Jāatceras, ka auto akumulatori (lasīt vairāk) ir tās auto daļas, kas ir īpaši jutīgas pret temperatūru svārstībām, un par tiem sevišķi jārūpējas gadalaikos, kad gaisa temperatūras pārsniedz normu, piemēram, karstās vasaras dienās vai kailsalā.

Uzlāde
Arī šajā aspektā jāseko līdzi automašīnas papildfunkciju izmantošanas regularitātei un sezonalitātei. Par akumulatora uzlādi vajadzētu parūpēties reizi gadā, īpaši to ieteicams darīt rudenī, neilgi pirms ziemas iestāšanās. Protams, ja automašīnas papildfunkcijas tiek izmantotas bieži un bieži veikti attāli ceļa gabali, par akumulatora uzlādi jāparūpējas biežāk.

Jāatceras, ka akumulatora uzlāde ir sprādzienbīstama, tādēļ akumulators vienmēr iepriekš jāatvieno no automašīnas sistēmām. Tāpat ir jāizvzēlas akumulatora tipam atbilstošs lādētājs – pusautomātiskais, automātiskais vai manuālais.

Pareiza lietošana
Lai akumulators kalpotu ilgāk, jāzina arī veidi, kā to nepārslogot un priekšlaicīgi neizlādēt tā jaudu. Ja automašīna netiek bieži izmantota un tiek novietota stāvvietai uz ilgstošu laiku, tās akumulators mēdz izlādēties pats no sevis. Akumulatoram skādē arī ilgstoša stāvēšana sastrēgumos un vienlaicīga papildfunkciju darbināšana. Tādēļ, ilgstoši stāvot sastrēgumos, ieteicams izslēgt dzinēju.

Tāpat automašīnas akumulatoram papildus slodzi var radīt neapdomīga citu strāvas patērētāju izmantošana, piemēram, autosēdekļu apsilde vai gaisa kontrole. Gadījumos, kad plānots veikt ilgāku maršrutu, papildus strāvas avotus vajadzētu izmantot ar apdomu, un tikai tad, kad tas ir patiesi nepieciešams.