BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: čeku loterija

Komentāri: čeku loterija

Kā vērtējat Valsts ieņēmumu dienesta iniciēto čeku loteriju – kādi plusi, mīnusi?

Regīna Ukriņiene, kafejnīcas «Pie Mēmeles» īpašniece Vecumnieku novada Skaistkalnē

Noslēpums ir vienkāršs
– Ļoti šaubos, vai Valsts ieņēmumu dienesta uzsāktā pirkuma čeku loterija veicinās godīgu konkurenci. Manuprāt, ir daudz lielākas problēmas nodokļu sistēmā kopumā, kas būtu jāsakārto. Kāpēc cilvēki brauc iepirkties uz Poliju? Tur ir citi nodokļi. Kāpēc patērētāji iegādājas Latvijas dārzeņus? Tiem ir zemāka pievienotās vērtības nodokļa likme. Tas ir viss noslēpums.

Ir dzirdēts, ka lieli ēdināšanas uzņēmumi šmaucas ar čekiem, izsniedzot neīstus dokumentus, bet, godīgi sakot, es nezinu, kā tas iespējams. Kases aparāti tagad ir ļoti «gudri», un kaut ko viltot ir sarežģīti. Ja izsniedzu klientam čeku, tad tas ir derīgs. Cits jautājums – vai cilvēks to paņem vai atstāj turpat uz letes. Mums katra izvēlētā porcija «iet caur» kases aparātu, kas arī sarēķina kopējo summu. Tas notiek automātiski.

Lai cilvēki reģistrē čekus un cer uz laimestu, ja tas rada prieku, bet ēnu ekonomiku diez vai tā izdosies apkarot. Personīgi es labāk iesaistos labdarības pasākumos, nevis loterijās.


Indulis Pētersons, SIA «Iveta» valdes loceklis, uzņēmēju kluba «Bauska ‘97» prezidents

Vismaz prasīs čekus
– Administratīvās izmaksas čeku loterijai un pārbaudēm uzņēmumos būs lielākas nekā ieguvums no šī pasākuma. Turklāt pat nesaprotu, ko tur pārbaudīt. Kā tā – čeks ir, bet nodokļus nemaksā?

Manā izpratnē tā nav īsti cīņa ar ēnu ekonomiku. Ieguvums būtu, ja atrastu un apkarotu viltotās firmas, kuras veido speciāli shēmām un mahinācijām. Pagaidām tas viss izskatās pēc tā paša, kas ar kases aparātiem, – maina nepārtraukti, bet normāla risinājuma nav, tikai papildu izdevumi.

Pozitīvi, ka klienti prasīs čekus. Mēs vienmēr dodam čekus, bet reizēm klienti teic, ka viņiem to nevajag. Viņiem varbūt nevajag, bet man vajag. Tagad par to padomās arī tie, kas nav pieraduši ņemt čekus.

Par to, ka šādi varētu ieriebt konkurentiem, nebiju domājis. Arī iepriekš eksistēja dažādi veidi, kā nogādāt melīgu informāciju līdz Valsts ieņēmumu dienestam, tas pats uzticības tālrunis. Arī man ir bijusi pārbaude pēc konkurenta zvana. Metodes jau ir zināmas, tikai čeku loterija salīdzinoši ir ļoti vienkāršs veids, kā sagādāt nepatikšanas. Ja daudzi šādi muļķosies, tad VID tērēs daudz resursu, pārbaudot uzņēmumus.

Tas ir liels jautājums, vai šī loterija atmaksāsies.


Inta, baušķeniece

Ir liela neticība valstij
– Nepiederu tiem cilvēkiem, kam loterijās veicas, turklāt tādam «peļņas» vai naudas «piešprices» veidam lāgā neticu, tālab arī čeku loterijā nepiedalos. Turklāt, piemēram, friziere man nemaz nedod čeku, arī par bērna treniņiem cīņas sporta veidā čeku vai kvīti nesaņemu jau gadiem. Ēnu ekonomika Latvijā skar teju ikvienu. Citi ir parādu jūgā, tālab izvēlas strādāt neoficiāli, lai nepaliktu bez jelkādiem iztikas līdzekļiem, jo parādu piedzinēju «apetīte» jo dienas kļūst lielāka, turklāt ar valsts «svētību» drīkst plēst desmit ādas. Protams, parāds nav brālis, tas jāatdod, bet vai simtiem jāmaksā vēl «izsitējiem»?

Pārāk neticu, ka šī čeku loterija ko lielu ienesīs valsts budžetā. Varbūt gluži vienkārši daudzi iedzīvotāji, arī tie, kas sākuši savu nodarbi, netic valstij un tās vēlmei un iespējām par saviem cilvēkiem parūpēties? Tad atliek par to domāt pašiem, jo ne vienmēr nomaksāti nodokļi «bruģē» vienkāršo cilvēku ceļu. Vai tiešām Ieņēmumu dienests ar šo čeku loteriju kā lētu ledeni grib nomierināt tautu kā raudošu bērnu, iestāstīt, ka kaut ko iedos?! Cilvēkam jājūtas savas vajadzības nodrošināt spējīgam savā zemē, drošam par nākotni savā valstī. Kamēr tā nav, teātri jau var spēlēt...