Liela nauda no nekā

Latvijā sākusi darboties VID rīkotā čeku loterija.
Pēc mēneša, 11. augustā, Valsts ieņēmumu dienesta interneta lapā cekuloterija.lv un «Latvijas Loto» mājaslapā vai televīzijas raidījuma «Superbingo» ēterā varēs noskaidrot pirmos Latvijas čeku loterijas uzvarētājus jūlijā.
Kopš 1. jūlija Latvijā sākusi darboties čeku loterija – ikvienam ir iespēja reģistrēt pirkuma čeku par vismaz pieciem eiro mājaslapā cekuloterija.lv un piedalīties ievērojamu balvu izspēlē – lielākais loterijas laimests plānots 20 tūkstoš eiro. Loterijā var piedalīties arī personas, kas jaunākas par 18 gadiem. Tiesa, tad pirkuma čekā nedrīkst būt alkoholiskie dzērieni, tabakas izstrādājumi un enerģijas dzērieni.
Kontrolēs visi kopā
Pirmie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mēģinājumi iegūt čekus, lai pārbaudītu uzņēmumu darbību, bija jau pirms vairākiem gadiem, kad iedzīvotājus aicināja nest uz VID birojiem čekus un iemest tos speciālās kastītēs. Tagad čeku loterija ieguvusi jaunu veidolu un pavisam citus apmērus – jau pirmo divu dienu laikā loterijai reģistrēti 34 tūkstoši čeku. Tā liecina ziņu aģentūras LETA informācija.
VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme pauda cerību, ka pēc loterijas sākšanās cilvēki daudz biežāk uz jautājumu, vai čeku vajag, atbildēs apstiprinoši. «Loterija atvieglos arī VID darbu, jo iegūsim nepastarpinātu informāciju, kādus čekus caur kādām iekārtām izsniedz,» sacīja I. Jaunzeme. Jau pirmajā čeku loterijas dienā aktualizēja jautājumu, ka daudzus čekus varēs iesniegt tirgotāju uzņēmuma pārstāvji – kasieri, apkopēji un citi. VID skaidroja, ka tāpēc vien ir vērts pašiem paņemt čeku, nevis atstāt šo iespēju citiem.
VID pienākums ir kontrolēt, vai uzņēmums, uzņēmējs izsniedz čeku, uzsvēra I. Jaunzeme, cerot, ka ar čeku loterijas ieviešanu to darīs visi kopīgi. Turklāt loterijā iesniegtie čeki noderēs VID ikdienas darbā, piemēram, salīdzinot konkrēto izņemto kases lenti ar notikušajiem darījumiem, par ko liecina iedzīvotāju iesniegtie čeki. «Jo vairāk materiālu saņemam analīzei, jo lielāka iespēja noķert negodīgos,» ir pārliecināta I. Jaunzeme.
Ievadot var kļūdīties
«Bauskas Dzīve» pārliecinājās, ka pastāv iespēja kļūdīties, ievadot informāciju par čeku. Mājaslapā cekuloterija.lv labajā pusē ir skatāmi vairāki čeku paraugi, kam būtu jāpalīdz apgūt, kas no čeka jānoraksta. Diemžēl ne vienmēr var viegli saprast, kas tieši jāievada.
Kases aparātu uzstādītāju un apkalpotāju firmas a/s «Latimpulss – biroja tehnika» Bauskas filiāles vadītājs Aldis Lībietis atzīst, ka tā ir problēma – ir gadījumi, kad arī pašam uzreiz ir grūti atšifrēt, kas un kam čekā atbilst, piemēram, uzņēmumu nodokļu maksātāju reģistrācijas numurs parasti čekos saistīts ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanu, bet tas var būt gan 11 ciparu kombinācijā, gan ar LV burtiem priekšā, bet reģistrācijas numura atzīmē jāraksta tikai cipari.
Tas pats notiek, ja meklē čeka numuru. Reizēm tam priekšā ir «restīte» – #, citreiz nav. Citur rakstīts «Čeka Nr.», «Čeks», «Dok.», iespējamas arī citas versijas. Jāpazīst arī kases aparāta reģistrācijas – «Šasijas numurs», «EKA S/N» un tamlīdzīgi. Jāiegaumē, ka, ievadot kaut ko nepareizi, ieraksts būs nederīgs loterijai.
Cilvēki pārsvarā tomēr veiksmīgi ievada čeka informāciju. Aptaujājot bibliotēku vadītājus, izrādījās, ka pagaidām neviens nav nācis palīdzību prasīt. Pensionāre Bauskā Daina Ziemele atzina, ka ievadīt informāciju nav bijis grūti – pēc pamācības ātri atradusi visu, kas vajadzīgs.
Izvēlas nepiedalīties
Tomēr daudzi aptaujātie iedzīvotāji izteicās, ka čeku loterijā nepiedalīsies. Iemeslus min dažādus. Vieni domā, ka šādā veidā VID sakrās arī informāciju par ievadītāju izdevumiem. Vēl apšauba pasākuma lietderību, iesakot laimestiem un čeku loterijas ieviešanai atvēlētās summas labāk iztērēt veselības nozarei vai palīdzēt smagi slimiem bērniem. Citiem pats pasākums liekas aizdomīgs, jo neesot pārliecības, ka ievadītājiem nebūšot kādas blakusproblēmas, gan neminot, kādas tās varētu būt.
Viesturs Buks, uzņēmējs no Rīgas, kas dzīvo Bauskas novadā, pasākumu ignorēšot. «Esmu par to, lai visi maksātu nodokļus. Tikai nodokļiem jābūt adekvātiem, un tie jātērē valsts labklājības celšanai. Aicinu ignorēt šo loteriju, pasakot «nē» negodīgajam nodokļu slogam Latvijā,» pauž uzņēmējs.
Jautāta, vai nav bažas, ka lielākus pirkumus cilvēki lūgs dalīt vairākos mazos pa pieciem eiro, tādējādi palielinot rindas pie kasēm, I. Jaunzeme atbildēja, ka cer uz cilvēku veselo saprātu. «Mazumtirdzniecības dati rāda, ka tāpat jau tiek veikts pietiekami daudz pirkumu, lai pietiktu čeku, ko reģistrēt,» sacīja I. Jaunzeme.
Krāpniecība eksistē
VID cer, ka čeku loterija nesīs galveno ieguvumu – palielinās samaksāto nodokļu daļu. «Bauskas Dzīvei» kādreiz tirdzniecības nozarē iesaistīta persona anonīmi minēja vairākus krāpšanās veidus. Pircējam var iedot čeku, bet to izdrukā nereģistrētā kases aparātā. Pirms drukāšanas atslēdz daļu programmatūras. Pēc pirkuma anulē čeku – pircējs esot no tā atteicies. Eksistē arī citi varianti. «Kreiso» čeku daudzums ir diezgan ievērojams. VID ar jaunajām prasībām mēģina pret to cīnīties,» skaidroja eksperts. VID informē, ka ir uzņēmumi, pārsvarā ēdināšanas nozarē, kas izsniedz pirmčeku, kas nav oficiāls dokuments, no tā nodokļus nemaksā, un ar to nevar piedalīties loterijā.
Daļa kritiķu uzstāj, ka vajadzēja nevis loteriju, bet gan stingrākas prasības, pārejot uz interneta pieslēgumu kases aparātiem, kas automātiski nosūta čeku VID. «Jābeidz «čakarēt» godīgie uzņēmēji. Drošs risinājums tāpat būs tikai tāds, kas čekus reģistrē blokķēdē! Un tam nav jābūt speciālam aparātam, bet kaut vai telefona aplikācijai ar čeku printeri!» sašutis bija Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans no Jaunās Konservatīvās partijas. Savulaik Nacionālās apvienības pārstāvis Jānis Ratkevičs skaidroja, ka šo risinājumu piedāvājis jau 2014. gadā, bet toreiz saskārušies ar problēmu, ka visā Latvijā nav pietiekami laba interneta tīkla pārklājuma, kas nodrošinātu nepārtrauktu šādu automātisku pieslēgumu.
«Loterijas mērķis ir veicināt godprātīgu uzņēmējdarbības praksi, motivējot pieprasīt pirkuma dokumentu no tirgotāja,» norāda VID pārstāvji. Cik efektīvi tas būs izdevies, varēsim vērot tuvākā pusgada laikā.
Lietuvas pieredze
Diemžēl, kā ierasts, arī ar šo pasākumu esam atpalikuši no kaimiņiem. Lietuvā čeku loteriju ieviesa jau 2017. gada nogalē. 2018. gada jūnijā ziņu aģentūra «LETA» informēja, ka tā ir bijusi veiksmīga – valsts budžetā ienesusi tikai pievienotās vērtības nodokli vien 1,85 miljonu eiro apmērā.
Projekta vadītājs Rolands Puncevičs informēja, ka loterijas popularitāte nav mazinājusies un cilvēki arī pēc pusgada diezgan aktīvi reģistrē čekus par tirgos veiktajiem pirkumiem vai saņemtajiem pakalpojumiem. Vienā dienā reģistrē vidēji 7000 čeku, vienā mēnesī – vairāk nekā 200 000.
«Biznesa pārstāvji paši piedāvā cilvēkiem paņemt kases čekus, bet daži pat atgādina par šo loteriju, savukārt iedzīvotāji aizvien biežāk palūdz fiskālo kvīti, jo tā apliecina, ka ieņēmumi par preci vai pakalpojumu tiešām tiek uzskaitīti, tātad valsts budžetā nonāks nodokļi,» stāstīja R. Puncevičs.
Pārāk daudz čeku veidu
Tīmekļa vietni «cekuloterija.lv» izstrādāja SIA «Mobilly». Uzņēmuma izpilddirektors Ģirts Slaviņš bija spiests skaidrot, kāpēc čeku informācijas sistēma izveidota tāda, ka pieļauj arī izdomātas informācijas ievadīšanu. Strādājot pie tehniskā risinājuma, «Mobilly» krāja dažādus čekus, un izrādījies, ka ir vairāki desmiti to veidu. Citās valstīs, kur notiek līdzīgas čeku loterijas, čeki un kvītis ir daudz vairāk standartizēti. «Sākuma versija ir vienkārša, visiem saprotama, un tās izstrādi varējām paveikt salīdzinoši īsā termiņā. Svarīgi, ka produkts ir gatavs, tas darbojas un pilda savu uzdevumu. Mēs redzam, kas notika, piemēram, ar e-veselību, kuras risinājumu iecerēja tik sarežģītu, ka izstrāde prasīja gadus, un, kad to izveidoja, izrādījās, ka tas novecojis un neatbilst aktuālajiem standartiem,» stāstīja Ģ. Slaviņš. Viņš neizslēdza varbūtību, ka, turpinot darbu pie loterijas tehniskā risinājuma pilnveidošanas, taps mobilā aplikācija, kā arī lielākas iespējas automātiski atpazīt čeku. Iespējams, ka čeku automātiski reģistrēs izlozei jau pie kases, veicot pirkumu, ja vien pircējs tam dod savu piekrišanu.
Cik var laimēt, piedaloties čeku loterijā?
Mēneša izlozē:
10 000 eiro – 1 laimests,
5000 eiro – 3 laimesti,
100 eiro – 50 laimestu.
Kopā – 54 laimesti.
Gada izlozē:
20 000 eiro – 1 laimests,
10 000 eiro – 4 laimesti,
2000 eiro – 5 laimesti.
Kopā – 10 laimestu.
VID čeku loterijas projekta vadītāja Anna Šapovala informē, ka šogad gada balvas būs par pusi mazākas, nekā paredzēts turpmāk, jo šogad loterija darbojas tikai pusgadu. Šī gada balvas būs šādas – viena naudas balva 10 000 eiro vērtībā, četras naudas balvas 5000 eiro vērtībā un piecas naudas balvas 1000 eiro vērtībā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»