«Savu lēmumu esam pieņēmušas»

Amatus atstāj Vecumnieku tautas nama darbinieces.
Vecumnieku novada dome izsludinājusi pieteikšanos uz divām vakancēm Vecumnieku tautas namā, jo vasaras beigās darba attiecības ar pašvaldību pārtrauks gan iestādes vadītāja Jana Juste, gan mākslinieciskās daļas vadītāja Vita Vēvere.
Novada kultūras darbinieku aprindās jau labu laiku tika runāts par Vecumnieku tautas nama radošā un enerģiskā tandēma iespējamo promiešanu, un šīs valodas apstiprinājās – pavasarī Jana Juste un Vita Vēvere iesniedza atlūgumu.
Dažādu apstākļu kopums
J. Juste, kura līdz šim uz Vecumniekiem braukāja no Ogres novada Ciemupes, lēmumu atstāt amatu, kurā viņa strādā kopš 2018. gada februāra, domei pamato ar dzīvesvietas maiņu. Ar kultūras jomu saistītie ļaudis gan uzskata, ka tas neesot patiesais iemesls, kāpēc jaunā un perspektīvā iestādes vadītāja vairs nevēlas turpināt attīstīt kultūras dzīvi Vecumniekos.
«Bauskas Dzīvei» J. Juste atklāj, ka darbu Vecumnieku tautas namā sākusi īsi pirms bakalaura studiju noslēguma Latvijas Kultūras akadēmijā. Tas bijis interesanti un aizraujoši, turklāt viņu silti un mājīgi uzņēmuši gan iestādes darbinieki, gan amatiermākslas kolektīvi.
«Šī bija vieta, kur varēju likt lietā jau studiju laikā gūto pieredzi, zināšanas un realizēt radošas idejas, kā arī apliecināt sevi. Viens no maniem uzstādījumiem bija tautas namā veidot saliedētas komandas darbu, kurā visi ir vienlīdz svarīgi, tāpēc atlūguma iesniegšana vienlaikus ar mākslinieciskās daļas vadītāju nav nejaušība, bet gan kopīgs lēmums. Ir grūti nosaukt vienu iemeslu, jo ir dažādu apstākļu kopums, kas veidojies ilgstošā laika periodā,» teic J. Juste. «Turpinot iepriekšējās tautas nama vadītājas iesākto, ikvienu sarīkojumu veidojām ļoti pārdomāti un rūpīgi, tā, lai tas būtu novada centra kultūras iestādes cienīgs. Tāpēc arī par pienākumu trūkumu nevarējām sūdzēties ne darbdienās, ne brīvdienās un svētkos, līdz ar to ģimenei un privātajai dzīvei laika atlika gaužām maz. Mums ir savi personīgie iemesli, kāpēc darbu Vecumnieku tautas namā nolēmām vairs neturpināt. Pašlaik domē notiek diskusijas par atalgojumu un papildu darbinieku, tomēr savu lēmumu esam pieņēmušas.»
J. Juste cer, ka Vecumnieku tautas nams turpinās attīstīties kopā ar jauniem darbiniekiem un iesāktās diskusijas attiecībā uz atlīdzību, noslogojumu un papildu amata vietu sekmēsies par labu jaunajiem speciālistiem.
«Signāli» doti jau iepriekš
V. Vēvere, kura par mākslinieciskās daļas vadītāju kļuva 2015. gada februārī, «Bauskas Dzīvei» pauda, ka sapratusi – pietiek, jo «ir liels piekusums, milzīgās slodzes dēļ nav iespējams plānot privāto dzīvi». «Gribu, lai sestdienas, svētdienas un svētku dienas ir manas, ko varu pavadīt kopā ar ģimeni. «Karstajā sezonā» – decembrī, janvārī un februārī – brīva nav neviena nedēļas nogale. Dzīvoju strauji un «grēkoju» ar laiku, ko vajadzētu veltīt sev un tuviniekiem. Ikvienam iesaku nomierināties un tvert mirkli, nevis nemitīgi kaut kur skriet. Turpināšu sevi pilnveidot studējot, gribu savā dzīvē ko mainīt. Pašlaik apsveru dažādus darba piedāvājumus, ir vairāki varianti,» viņa atklāj.
«Mēs sevi gluži vienkārši «izsmēlām»,» lēmumu uzteikt darbu pamato V. Vēvere. Nav bijusi arī reakcija no pašvaldības puses, lai gan «signālus» devusi jau iepriekšējā tautas nama vadītāja Agrita Laudurga, arī pašreizējā – J. Juste. Tika vērsta uzmanība uz Vecumnieku tautas nama noslodzi novada griezumā, tiešo pienākumu un papildu uzdevumu apjomu, darbu nakts stundās un svētkos, ieguldījumam neatbilstīgo atlīdzību. Tikai pēc tam, kad uz galda nolikti atlūgumi, pašvaldība radusi iespēju par novada mēroga sarīkojumu organizēšanu un vadīšanu piemaksāt 30 procentu pie amatalgas, taču, kā atzīst darbinieces, tas neatrisina problēmu kopumā.
Izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sēdē 19. jūnijā apspriests jautājums par kultūras darbinieku amata vietām un atalgojumu. «Sēdē izskanēja, ka iepriekš neesam nākušas uz domi runāt par samaksas lietām, taču tā nav tiesa. Par to teikts gan domes priekšsēdētāja vietniekam Jānim Kovalam, gan izpilddirektorei Aigai Saldābolai, kuri uz to nav reaģējuši. Pagaidām neizskatās, ka kaut kas varētu mainīties, jo pašvaldības amatpersonas uzskata – nebūšot godīgi pret citiem kultūras jomas pārstāvjiem, ja Vecumnieku tautas nama darbiniecēm būs lielāks atalgojums. Negribas tam piekrist, jo tautas namu vadītājas un kultūras darba organizatores pagastos taču redz, kāda mums slodze, un neviena neapvainotos, ja par trīsreiz lielāku darba apjomu arī atlīdzība būtu adekvāta,» pauž V. Vēvere. Viņa izgaismo vēl kādu «klupšanas akmeni» pašvaldībā – elementāras komunikācijas trūkumu, jo bieži vien daudzas izteiktās vajadzības tā arī paliek nesakārtotas un jautājumi – bez atbildes.
Pieteikumus gaidīs līdz 18. jūlijam
Novada pašvaldības interneta mājaslapā publicētajos sludinājumos uzskaitīta virkne galveno amata pienākumu tautas nama vadītājai un mākslinieciskās daļas vadītājai, minēta nepieciešamā izglītība, zināšanas un prasmes, nosaukta arī piedāvātā mēnešalga. Tautas nama vadītājai noteiktais atalgojums ir 777 eiro, savukārt mākslinieciskās daļas vadītājai – 621 eiro pirms nodokļu nomaksas. Abos sludinājumos aiz atlīdzības summas iekavās ir piebilde – «ar iespēju pārskatīt pēc pārbaudes termiņa beigām», kas ļauj noprast, ka pēc aktīva un apzinīga darba triju mēnešu garumā ir cerība iegūt algas paaugstinājumu.
Pieteikuma dokumenti – dzīves gājuma apraksts jeb CV, motivācijas vēstule un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas – Vecumnieku novada domē jāiesniedz līdz 18. jūlijam.
Vecumnieku novada pašvaldībai vēl aizvien nav izdevies atrast jaunatnes lietu speciālistu, lai gan pieteikšanās uz vakanci izsludināta vairākkārt. Speciālistam paredzētā mēnešalga ir 645 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Saņemti vēl divi atlūgumi
«Bauskas Dzīvei» kļuvis zināms, ka pagājušajā nedēļā atlūgumu iesniegušas arī Misas tautas nama amatierteātra «MIStērijA» režisore Sandra Vēvere un sieviešu vokālā ansambļa «Vēja meitenes» vadītāja Olga Černišova-Stūriška.
O. Černišova-Stūriška informāciju apstiprina un atklāj, ka «grūto lēmumu», izvērtējot prioritātes, galvenokārt pieņēmusi ģimenes apstākļu dēļ. Viņa ar «Vēja meitenēm» bijusi kopā vairāk nekā 23 gadus un cer, ka šo darbu kāds turpinās.
Savukārt S. Vēvere atzīst, ka jūtoties «izstrādājusies», jo trupu vada 15 gadu. Vienlaikus viņa nenoliedz, ka iemesls esot «dziļāks».
«Teātra kolektīvs jūtas neērti, ja nevar aizbraukt uz kādu pasākumu, kas dod punktus, lai režisore saņemtu lielāku atlīdzību, savukārt es jūtos neomulīgi, ja mēģinu dalībniekus bakstīt un raustīt, lai ar piedalīšanos kādā sarīkojumā «ķertu punktus» savam atalgojumam. Summa nav liela. Par ko plēsties?» viņa retoriski vaicā. Jāpaskaidro, ka Vecumnieku novadā amatiermākslas kolektīvu vadītāju darbs tiek skrupulozi vētīts pēc īpaši izstrādātiem noteikumiem, un samaksa noteikta, ņemot vērā panākumus skatēs un konkursos, dalību sarīkojumos u. c. Ne viens vien tautas mākslas entuziasts atzinis, ka atskaites, papīri un punktu vākšana, lai nopelnītu ieguldītajam darbam neadekvāto atalgojumu, ļoti nogurdina, tāpēc neesot brīnums, ka kādam «apskrienas dūša». Tāpat kultūras darbinieki vēlētos sajust, ka par viņiem domē kāds vairāk iestājas.
«Iedzīvotāji ir teikuši – mēs strādājam, maksājam nodokļus un vēlamies sevi attīstīt kādā amatiermākslas kolektīvā. Kāpēc mums vēl jāpelna atlīdzība vadītājam, ja esam savu artavu pašvaldības budžetam devuši? Par to lai dome rūpējas!» dzirdēto viedokli atstāsta S. Vēvere, kura ir arī Misas tautas nama vadītāja. Viņa ir nobažījusies, kur ņemt trupas un ansambļa vadītājus, jo «no Iecavas vai Bauskas uz Misu neviens nebrauks, no Rīgas ne tik; ar algu vien degvielai sanāks, bet ne visi var ziedoties un strādāt par brīvu».
KOMENTĀRS
Aiga Saldābola, Vecumnieku novada pašvaldības izpilddirektore:
– Vislielākais paldies Vecumnieku tautas nama «meitenēm» Janai Justei un Vitai Vēverei par to, ka iniciēja nebijušas lietas, nāca ar savu redzējumu, idejām, ienesa jaunas vēsmas un pacēla «kultūras latiņu» augstā līmenī, centās iekustināt strādāt uz «šī viļņa» visa novada kultūras darba speciālistus. Ļoti žēl, ka viņas nolēmušas darbu tautas namā vairs neturpināt. Varbūt man kā darba devējai vajadzēja stiprāk par viņām iestāties? Lai gan esmu piedāvājusi palīdzīgu roku, aicinājusi nākt un runāt...
Apzinos, ka viens no aiziešanas iemesliem ir lielā slodze, protams, arī atalgojums, kas pašvaldībā visās jomās ir vidējās gradācijas līmenī. Risinājums ar piemaksām nav ilgstošs, tāpēc tagad padomāts par trešo darbinieku – tautas nama administratoru, kas atvieglos kultūras iestādes vadības ikdienu. Par šo priekšlikumu vēl lems deputāti.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»