Bauskas pilī iepazīstinās ar vainagu nozīmi renesanses laikmetā

Sestdien, 6. jūlijā, Bauskas pils muzejs aicina uz Senā dzīvesveida skolas nodarbību «Vainagi renesansē», portālu informēja muzeja pārstāve Elīna Jegorova.
Viņa atklāja, ka Senā dzīvesveida skolas nodarbības Bauskas pils muzejā notiek kopš 2010.gada. To laikā apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par 15.-17.gadsimtu cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni un atklājumiem.
«Renesansē vainagu darināšanai pievērsa daudz lielāku uzmanību nekā
mūsdienās, uzskatot tos ne tikai par skaistiem, dekoratīviem tērpa
aksesuāriem, bet piešķīra simbolisku jēgu un ticēja to labvēlīgai
iedarbībai. Tradicionāli vainags zināms kā meiteņu un jaunavu galvas
rota, taču toreiz greznojās arī jauni puiši un vīrieši,» stāsta E. Jegorova.
Viņa atzīmēja, ka vainags bija ne tikai būtiska apģērba sastāvdaļa, bet arī svarīgs svētku vai rituāla atribūts gadskārtu, karnevālu, nozīmīgu baznīcas notikumu, kristību, iesvētību, bet jo īpaši - kāzu tradīciju svinībās. Renesanses laikā augstdzimušām personām vainagi gatavoti no metāla, dārgakmeņiem, pērlītēm, stieplītēm, dažādiem smalkiem audumiem, kā arī no dzīviem ziediem un augiem. Zemnieki un pilsētnieki nevarēja atļauties greznas lietas vainagu pīšanai, tamdēļ izmantoja to, ko sniedza daba no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Renesansē plašas zināšanas par puķu nozīmi, ārstniecisko augu iedarbību bija ne tikai dārzniekiem, ārstiem, zāļu sievām, bet arī māksliniekiem, dzejniekiem, rakstniekiem, galminiekiem.
Sestdienas nodarbības laikā Bauskas pilī apmeklētāji gūs ieskatu Floras pasaules bagātībās, ko apjūsmoja dzejdari sonetos un ziedu vilinājuma atspulgu galma dejā, kā arī uzzinās kādas puķes un augus vija vainagos dziedniecības rituālos, mīlas maģijas nolūkos un dažādās svinībās.
Skatītājiem būs iespēja redzēt nelielu izstādi, kurā eksponēti renesanses laika dievību un alegoriju vainagi un apgūt prasmes tā laika vainagu darināšanā Bulduru dārzkopības vidusskolas floristikas meistares Inetas Skrūzmanes- Ozoliņas vadībā.
Tos, kuri vēlas piedalīties vainagu darināšanā, E. Jegorova aicina pieteikties laikus, kā arī uz nodarbību ņemt līdzi šķēres, diegu un dabas materiālus vainaga veidošanai.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»