Komentāri: lētāks šņabis

Kā vērtējat akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem valsts budžeta glābšanas nolūkos?
Artūrs Toms Plešs, baušķenieks, Saeimas deputāts no «Attīstībai/Par!»
Īstermiņa risinājums
– Latvijas budžetā 100 miljonu eiro robs var izveidoties, ja nepieņemsim šo lēmumu. Tā uzrāda Finanšu ministrijas aprēķini. Tāpēc, reaģējot uz Igaunijas parlamenta pieņemto lēmumu samazināt akcīzes nodokli atsevišķiem alkoholisko dzēriena veidiem, arī mēs domājam par akcīzes nodokļa samazināšanu. Tas saistīts ar tiešu ietekmi uz dažādiem uzņēmējdarbības sektoriem, kuros darbojas Latvijas uzņēmēji.
Lai mazinātu kaimiņvalsts radītās «šoka» sekas un negatīvo ietekmi uz budžetu, pieņemts lēmums pazemināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam – vairāk nekā 15 procenti. Paredzēts, ka galīgajā lasījumā šo lēmumu pieņems tuvāko nedēļu laikā ārkārtas sēdē.
Skaidri apzināmies, ka šis ir īstermiņa risinājums un ir nepieciešams virzīties uz nodokļu saskaņotību Baltijas līmenī. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas starpā ir nepieciešams darboties kopīgi, lai reģions varētu attīstīties un nodrošināt arī mūsu iedzīvotājiem labi apmaksātas darba vietas.
Kristīne Brūvele, Rundāles novada sociālā dienesta vadītāja
Mūsu rūpju loku neietekmēs
– Akcīzes nodokļa izmaiņas stiprajam alkoholam mūsu rūpju loku neietekmēs. Tie, kas dzēruši līdz šim, arī turpmāk dos priekšroku grādīgajiem maizes vai desas vietā.Vienīgi pastāv naiva cerība, ka varbūt pirks kvalitatīvāku dziru, t. i., legālo alkoholu. Akcīzes nodokļa samazinājums neatrisinās ne valsts ieņēmumu problēmas, ne esošos sociālos jautājumus. Un te atklājas mazo novadu priekšrocības. Sociālajam dienestam kā vienotai komandai viegli pārredzēt situāciju, būt lietas kursā par notiekošo, iedzīvotājiem esam tuvāk, ir lielāka savstarpējā uzticēšanās.
Problēmsituācijās arī risinājumus vieglāk rast uz vietas katrā pagastā un apdzīvotā vietā. Turklāt daudz labāk var rast individuālu pieeju krīzē nonākušam cilvēkam un sniegt morālu un materiālu atbalstu, kas nezin vai tikpat labi iespējams lielajos novados. Darba birokrātiskā puse būs daudz attālinātāka no katra individuālā gadījuma.
Mēs nevaram nevienu aiz rokas turēt un liegt iegādāties alkoholu, bet mūsu darbā svarīgākais ir radīt sajūtu, ka viņš ir mūsu cilvēks un ikviens ir nozīmīgs sabiedrībai. Raizes rada vienīgi tas, ka alkohols zemākas cenas dēļ varētu kļūt pieejamāks gados jauniem cilvēkiem.
Anna Krieva, ģimenes ārste Iecavā
Alkoholam jābūt grūti pieejamai precei
– Negatīvi vērtēju alkohola cenas samazinājumu, jo tas nozīmē, ka mēs vairāk drīkstam nodzirdīt tautu. Un tas, manuprāt, pavisam nav pareizs gājiens. Alkohols nav tā īstā prece, kam būtu nepieciešams samazināt akcīzi, labāk, ja to pazeminātu, piemēram, degvielai vai arī nodokļus samazinātu dārzeņiem, maizei, piena produktiem u. c. Alkoholam vispār vajadzētu būt grūti pieejamai precei.
Visiem ir skaidrs, ko nozīmē alkohols. Ja to lieto lielos daudzumos un izvēlas nekvalitatīvu preci, var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās. Tas izraisa daudz slimību. Alkohols ietekmē smadzenes, cieš dažādi orgāni, visvairāk – aknas. Var veidoties aknu taukainā hepatoze, alkohola hepatīts (aknu šūnu iekaisums un bojāeja), kā arī ciroze.
Tāpat alkohols ietekmē asinsriti, elpošanas orgānus, balsta un kustību orgānus, reproduktīvo un centrālo nervu sistēmu. Alkohola reibums izpaužas psihiskos, neiroloģiskos un somatiskos traucējumos. Pārmērīgi lietojot alkoholu, neviens nav palicis bez sekām.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»