Pēc mācību scenārija – degšana 16 stāvu ēkā

Dūmu ielenkumā bīstamā objektā Iecavā saskaņoti darbojas ugunsdzēsēji.
Graudu kaltē tehniskā procesa laikā ir notikusi eksplozija, kuras dēļ sākusies degšana 16 stāvu augstuma ēkas 8. stāvā, tajā atrodas arī cietušais – pēc tāda scenārija 28. maijā notika ugunsdzēsēju taktiskās mācības SIA «Žaņa Lagzdiņa maizes fabrika» Iecavas elevatora teritorijā.
Iecavas elevatora teritorijā bija ieradušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta automobiļi no Bauskas daļas, kā arī Iecavas un Vecumnieku posteņa, darbojās ugunsdzēsēji-glābēji.
SIA «Žaņa Lagzdiņa maizes fabrika» valdes locekle Irēna Korņilova sacīja, ka mācības te notiekot pirmo reizi, bet viņa bija priecīga, ka izvēlēta šī vieta. «Būsim apmācīti, jo objekts ir bīstams. Ja kas notiek, zināsim, kā rīkoties,» sacīja I. Korņilova. Drīz vien viņai pēc scenārija bija jāzvana pa telefonu 112 un jāziņo par notikušo eksploziju un degšanu, jāspēj skaidri un operatīvi izstāstīt, kas notiek. Pēc zvana kopā ar elevatora vadītāju Kārli Burkevicu visi darbinieki tika evakuēti uz drošāku vietu – uz administrācijas ēku.
Cietušais – izglābts
Pirmais darbs nenoliedzami ir glābt cietušo un padomāt par ūdens ņemšanas vietu. Ugunsdzēsējiem-glābējiem ir jāiet ar šļūteni, tā kalpo ne tikai dzēšanai, bet nereti arī kā «pavediens» atpakaļ no piedūmotās telpas, kad grūti saskatīt ceļu. Darbus vēro vīri no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunjelgavas posteņa un Aizkraukles daļas.
Drīz vien klāt autokāpnes un cisterna no Bauskas daļas. Tiek ziņots, ka Baldones ugunsdzēsēji-glābēji neieradīsies, jo devušies izsaukumā. Nemitīgi skan rācijas, kurās tiek vēstīts, kas notiek ēkas astotajā stāvā. Cietušais – manekens – ir iznests ārā un nodots mediķu aprūpē. Bauskas daļas vīri uzstāda 33 metrus garās autokāpnes. Šajā situācijā var redzēt, cik daudz vietas – ap 4 – 5 metru platums – tām vajadzīgs, te tās pietiekami, bet nereti problēmas ir daudzdzīvokļu namu pagalmos.
Uz pacēlāja tiek uzlikts dzēšanas iekārtas lafetes stobrs, tādējādi uguns tiek dzēsta kā iekštelpās, tā no ārpuses. Kad pacēlāja grozs ir augšā ar ugunsdzēsēju-glābēju, aizraujas elpa – ne katrs to spētu! Edgars Ērglis, Bauskas daļas vada komandieris, nesamulstot saka: «Te jābūt drosmei un degsmei!» Izrādās, viņš ir «vaininieks», ka ugunsdzēsēju taktiskās mācības šoreiz notiek Iecavas elevatorā, proti, Edgars Ērglis mācās Ugunsdzēsības un civilās aizsardzības koledžā, un šādu darbu izvērtēšana viņam vajadzīga kvalifikācijas darba par ugunsgrēku dzēšanu un glābšanas darbiem izstrādei. Šādu bīstamu objektu nemaz neesot tik daudz, viens, kas būtu derējis, esot Rīgā, otrs – Iecavas elevators.
Liesmo torņi
Ieradušies Vecumnieku posteņa vīri un devušies uz ūdens ņemšanas vietu. Visi rīkojas saskaņoti, kā darbu vadītāji noteic rācijā. Tomēr no malas redzams, ka katra ugunsdzēsēja-glābēja «iekšējā balss» jeb pieredze arī skaidri norāda virzienu, neviens neziņā un mulsumā neskatās uz citiem. «Šādas mācības vienu reizi gadā katrai daļai jārīko. Citu gadu tās norit graudu elevatorā, citreiz citos objektos, kur, piemēram, daudz glābjamo. Pēc tam visu iesaistīto darbība tiek vērtēta, turklāt ne tikai ugunsdzēsēju, bet arī objekta vadības reakcija un darbība,» stāsta Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore, kas arī no Jelgavas ir atbraukusi uz Iecavas elevatoru un ir kopā ar VUGD dienesta vīriem lietainajā un pelēkajā dienā.
Ugunsdzēsēju-glābēju balsis rācijās ir aizelsušās, viņi piedūmotajās telpās ir ar elpošanas aparātu, tātad 22 kilogramu smagā ekipējumā un strādā. Par laimi, telpās nav mantu, tās ir brīvas, traucē tikai caurules. Elpošanas aparāts atkarībā no darbu intensitātes var kalpot aptuveni 20 minūtes. Tas gan bija jāieslēdz jau pirms piedūmotās telpas, šajā gadījumā – septītajā stāvā. Nu jau deg abi torņi, un vienam glābējam arī nepieciešama palīdzība, nomaiņa un izkļūšana no ēkas. Pēc laika pirmais tornis apdzēsts, tiek pārbaudīts arī otrs, tiek izvēdinātas telpas, un pēc scenārija – cietušais ugunsdzēsējs tiek izvests ārā un nodots mediķiem.
«Bija vērts!»
Darbu novērotājs Mihails Maškovs, Jaunjelgavas posteņa komandieris, uzskata, ka viss «rit raiti, profesionāli, bez traumām un saudzīgi pret inventāru». Savukārt īpašuma valdes locekle izsaucas: «Satraucoši!»
Raivis Pužulis, Zemgales reģiona brigādes komandiera vietnieks, speciāli «Bauskai Dzīvei» sniedz īsu vērtējumu: «Mācības ritēja sekmīgi, mašīnas ieradās pēc plāna, vienam auto bija jābrauc uz reālo notikumu, tālab pielāgojām situāciju. Astotajā stāvā aizdegās graudu padošanas iekārtas elektromotori, degšanas platība bija 10 m2. Sarežģīts objekts, problēmas sagādā ūdens padošana uz astoto stāvu – 40 – 45 metru augstumā. Inscenēts, ka astotajā stāvā apsargam kļuvis slikti, viņš nodots mediķu rīcībā. Otra aizdegšanās kaltēs – 25 m2. Ar autokāpnēm tika padots lafetstobrs, un uguns nodzēsta. Veicot dzēšanas darbus, vienam ugunsdzēsējam kļuva slikti, arī viņu kolēģi nogādāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem. Viss noritēja labi.»
Elevatora vadība darbojusies korekti, bet ieteikts dažus dokumentus, plānus pārstrādāt, lai tie būtu vienkāršāki un vieglāk saprotami. Valdes locekle Irēna Korņilova arī mācību noslēgumā smaida un saka: «Bija vērts.»
Vecumnieku posteņa komandieris Visvaldis Janelis, kas vienā posmā bija pārņēmis darbu vadīšanas stafeti, teic: «Rīkojam mācības, lai attīstītu savu sadarbību un prasmes. Kopā izrunājam plusus un mīnusus, katrs gūst pieredzi. Visi ātri reaģēja, saprata, kas darāms. Mašīnas varbūt varēja arī citādāk izvietot, bet viss noritēja pozitīvi. Man kā komandierim šīs bija pirmās mācības, ieguvu pieredzi.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»