Nepatīkamā «dāvana» no saules

Aizsargkrēms atkārtoti jāuzklāj vairākas reizes dienā.
Pigmenta plankumi uz sejas ir ne tikai estētiska problēma, bet var arī sagādāt psiholoģisku diskomfortu, stāsta dermatoveneroloģe, estētiskās medicīnas un lāzerprocedūru speciāliste Anna Sviridova.
Ne tikai estētiska problēma
Pigmenta plankumi biežāk lokalizējas uz sejas un uz citām saules iedarbībai pakļautajām zonām. Tie var izveidoties arī uz plauk-stām, augšdelmiem, dekoltē zonā, muguras augšējā daļā. Pigmenta plankumi ļoti traucē un ir grūti noslēpjami pat ar tonālo krēmu. Biežāka parādība tā ir cilvēkiem, kuri iedegumu iegūst viegli, nevis tiem, kuriem ir ļoti gaiša ādas krāsa un kuri saulē ātri apdeg.
Izplatītākais hiperpigmentācijas cēlonis ir saules stari. To var ietekmēt pat solārija lietošana pirms desmit gadiem – «āda visu atceras», saka A. Sviridova. Par ādas pigmentāciju atbild šūnas – melanocīti, kuri producē pigmentu – melanīnu, kas piešķir ādai toni. Pigmenta plankumi veidojas, kad ultravioleto staru ietekmē melanocīti ražo vairāk melanīna, nekā nepieciešams. Melanīns uzkrājas un izpaužas tumšāku plankumu veidā.
Ultravioletais starojums intensīvākais un bīstamākais ir laikā no pulksten 10 līdz 16. Lai veicinātu cilvēkam nepieciešamo D3 vitamīna sintēzi organismā, saulē pietiek pavadīt 15 minūtes.
Agrāk pigmenta plankumu veidošanās kļuva par aktuālu problēmu cilvēkiem brieduma gados, kad veidojās seborejas keratoze. Bet pēdējā laika tendences rāda, ka ar šādu problēmu sastopas jau jaunas sievietes pēc grūtniecības vai sievietes, kuras ilgstoši lietojušas hormonālos kontraceptīvus, tajā skaitā arī aknes ārstēšanai. Taču iemesli var būt arī citi – ģenētika, medicīniskais stāvoklis pēc mehāniskas traumas, hipovitaminoze, problēmas ar aknu, nieru, olnīcu veselību, augļskābēm bagātas kosmētikas lietošana vasarā.
Vispirms – pie ārsta!
Tā kā pigmenta plankumi nav tikai estētiska problēma, pirms ķeršanās pie ieročiem, lai ar tiem cīnītos, svarīgi noskaidrot to rašanās cēloni un vērsties pie dermatologa. Speciālists veidojumus pārbaudīs ar īpašu ierīci – dermatoskopu. Tā ļaus saprast, kāda tipa pigmenta plankumi tie ir, – melazma vai hloazma jeb grūtniecības plankumi, vecuma plankumi jeb «lentigo solaris», plankumi pēc iekaisuma, vasaras raibumi, seborejas keratozes, «cafe-au-lait». Aparāts arī ļaus secināt, cik dziļi veidojums atrodas un kādas ir iespējas to likvidēt.
Tālāk tiek savākta anamnēze – cik sen plankumi izveidojās, vai tādi ir arī kādam tuviniekam, kādus medikamentus pacients lieto, kādas ir analīzes, kādas veselības problēmas. Pēc tam pacients ar dermatologu vienojas par pro-blēmas likvidēšanu.
Ar labdabīgiem pigmenta plankumiem iespējams cīnīties trijos veidos. Ārstnieciskā kursa veidā var lietot balinošos krēmus, kuros ir tāda viela kā hidrohinons; tāpat iespējams veikt ķīmisko pīlingu vai izmantot lāzertehnoloģijas. Vēl ieteicams vismaz trīs mēnešus lietot vitamīnu un minerālvielu kompleksus, kas satur vitamīnus A, E, C, karotīnus, selēnu, cinku.
Redzams efekts – pēc mēneša
Visefektīvākā, bet arī dārgākā būs apstrāde ar lāzerstariem. Procedūras laikā ar lāzera impulsiem iziet cauri visiem pigmenta plankumiem. Uz vienu, divām nedēļām tie kļūst pat divas reizes tumšāki, nekā bija pirms tam, bet pēc tam ar katru dienu kļūs gaišāki un gaišāki. Redzams efekts iestāsies pēc mēneša. Ja pigments atrodas ādas virsslānī, pietiks ar vienu procedūru; ja ļoti dziļi ādā, pēc pirmās procedūras kļūs gaišāks, bet pilnībā nepazudīs.
Jāatceras gan, ka cīņu ar pigmenta plankumiem, izmantojot ķīmisko pīlingu vai lāzerprocedūru, var sākt tikai rudenī no oktobra sākuma un pavasarī līdz aprīļa beigām. Tagad to darīt nebūtu īstais laiks. Saule ir spēcīga, un, nelietojot aizsargkrēmus, pigments veidosies no jauna un būs vēl tumšāks, līdz ar to grūtāk likvidējams nekā iepriekš. Ādu balinošos krēmus var lietot arī vasarā, taču tad īpaši rūpīgi jāseko līdzi, lai regulāri tiktu uzklāts saules aizsargkrēms.
Piesardzība jāievēro
Ja ziemas sezonā ar pigmenta plankumiem būs tikts galā, tas gan nenozīmē, ka nākamajā vasarā drīkstēs bezrūpīgi ļauties saules vannām. Ar problēmu nāksies sadzīvot visu dzīvi, ievērojot īpašu piesardzību. Speciāli sauļot šo zonu nedrīkstēs vispār, un būs nepieciešams rūpēties par sejas ādu, ik pēc 60 līdz 80 minūtēm uzklājot saules aizsargkrēmu ar aizsargfiltru pret ultravioleto starojumu 50+. Ideālā gadījumā varētu lietot krēmu ar aizsargfiltru 100+, bet tādu Latvijā grūti atrast.
Izvēloties aizsarglīdzekli, ražotājfirmai un zīmolam nav nozīmes. Tomēr labāk to iegādāties aptiekā un izvēlēties starptautisku kompāniju, kas testē savus ražojumus uz daudziem cilvēkiem, uzsver ārste. Ja nepatīk, ka krēms ir trekns, var izvēlēties ziedes, spreja un cita veida konsistenci.
«Pacienti bieži saka – saules aizsargkrēmus lieto, bet dara to divas reizes dienā. Ar to ir par maz, nepieciešams uzklāt atkārtoti ik pēc sešdesmit līdz astoņdesmit minūtēm, it īpaši atrodoties pludmalē, arī pēc katras peldēšanās, kā arī pastiprinātas svīšanas laikā. Šis nosacījums, protams, vairāk attiecas uz seju, kur āda ir jutīgāka nekā uz pārējā ķermeņa. Tas ir sarežģīti, ja sejai uzklāts arī tonālais krēms, pūderkrēms,» saprot A. Sviridova. Risinājums šādā situācijā varētu būt tonālais krēms, pūderkrēms vai korektors, kas nopērkams aptiekā, ar aizsargfiltru, kas nav mazāks par 30+.
Ignorēt nedrīkst
Daktere izprot, ka šādu režīmu – tik biežu krēma atjaunošanu – reālajā dzīvē ievērot ir diezgan grūti, tādēļ bieži vien pacienti rudenī pie viņas atkal atgriežas ar to pašu problēmu. Taču šādā situācijā pigmenta plankumi nebūs izveidojušies ādas dziļākajos slāņos, kā tas var notikt, ja par likvidēšanu netiek domāts. Tie būs virspusēji un viegli likvidējami, iespējams, pat ar balinošo krēmu.
Rudenī, ziemā pigmenta plankumi gan arī dabiskā ceļā kļūst gaišāki, bet pilnībā nepazūd un no jauna parādās, sastopoties ar pirmajiem saules stariem kaut vai februārī. Pat nav jāatrodas ārā. Saules stari uz cilvēka ādu iedarbojas gan caur automašīnas stiklu, gan sēžot darbā pie loga. Un ar katru vasaru kļūs tumšāki. «Pēc gada plankums vairs nebūs tik gaišs kā pagājušajā ziemā,» brīdina daktere. «Tāpēc nepieciešams rīkoties, lai problēmu likvidētu.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»