BauskasDzive.lv ARHĪVS

Kopā ar ģimenēm latviski piepildīts laiks

Indra Vētra

2019. gada 21. maijs 00:00

535
Kopā ar ģimenēm latviski piepildīts laiks

Iecava – daudziem iepriekš nepazīta, nu folkloras festivālā «Pulkā eimu, pulkā teku» satikta.

Iecavā nedēļas nogalē, 18. un 19. maijā, notika bērnu un jauniešu folkloras festivāls «Pulkā eimu, pulkā teku» (PEPT), kas pulcēja ap 1500 dalībnieku.

Ikgadējais nacionālais sarīkojums ir vienīgā nacionāla mēroga programma, kurā bērni un jaunieši no visiem Latvijas novadiem apgūst latviešu nemateriālo kultūras mantojumu, to izzinot un praktizējot visu mācību gadu. Svētku dalībnieki apgūst tradicionālo dziedāšanu, dejošanu, muzicēšanu, rotaļas un stāstu stāstīšanas prasmes. Katru gadu festivāls norisinās citā novadā. Šogad sarīkojums svin 35. jubileju.

No septiņām līdz septiņdesmit septiņām

«Tradicionālās kultūras, īpaši nemateriālā kultūras mantojuma, apgūšana un pārmantošana bērnu un jauniešu vidē ir nozīmīga mūsdienu kultūras sastāvdaļa. Globalizācijas laikmetā dalībniekiem ir iespēja piedzīvot savu etnisko un kultūras identitāti, pārmantot prasmes un zināšanas un tās izmantot. Brīnišķīgs pasākums un sadarbības partneri. Neesmu satikusi nevienu neapmierināto. Festivāls ir ļoti attīstījies. Pirmajā PEPT pasākumā piedalījās tikai septiņas folkloras kopas, bet šogad mūs priecēja 77 kolektīvi,» stāsta projekta vadītāja Māra Mellēna. Viņa atminas, ka Dina Liepa un Kristīne Karele kā mazi bērni piedalījušās PEPT, dziedot folk-loras kopā «Kokle», ko vada Dina. Kristīnei un Dinai tagad pašām ir ap simts bērnu, ko mācīt.

 «Man ir tiešām milzīgs prieks jūs visus uzņemt šajā festivālā pie mums Iecavā. Laipni lūgti! Ceru, ka visiem labi ies,» pirms svētku atklāšanas koncerta «Skanēdama bite skrēja» klātesošos uzrunāja folkloras kopas «Tarkšķi» vadītāja Kristīne Karele.

«Bites piecās sekundēs»

Svētku dalībniekiem visinteresantākā šķita bišu un medus taka, kur bija 16 interaktīvas darbnīcas. Dalībnieki ik gadu izzina kādu tautas tradīciju, kas veltīta konkrētai tēmai. Šī gada tēma bija «Rotā saule, rotā bite». Saskaņā ar to dalībnieki ir apguvuši zināšanas, prasmes un iemaņas daudzveidīgos folkloras žanros. Iecavas novads, kur šogad notika svētki, ir pazīstams ar savām biškopības, zemkopības un amatniecības tradīcijām, ar kurām dalībnieki arī tika iepazīstināti. Darbnīcās bija visdažādākās aktivitātes, piemēram, vienā bišu un medus takas pieturvietā dalībniekiem no visādiem atribūtiem bija jāuztaisa trīs bites – jāsaliek spārniņi, radziņi, kājiņas, dzeloņi. «Bites piecās sekundēs» pieturvietā bija jāuzmin trīs bites sastāvdaļas, trīs Latvijas novadi, kuros dzīvo bites, jāatmin trīs nākamie vārdi tautasdziesmai «Upe nesa ozoliņu», jānosauc trīs kukaiņu sugas.

Citā pieturas punktā vajadzēja atminēt, kura bļodiņa ir piepildīta ar medu, vasku, ziedputekšņiem, propolisu un bišu maizi. Lai spēle būtu interesantāka, atsevišķos trauciņos stāvēja kvinoja un kļavu sīrups. Atrakcijā «Aiznes nektāru» bija jāpiepilda trauks ar šķidrumu pēc iespējas ātrāk. Pirmās dienas vakarā bērni un jaunieši piedalījās pasākumā «Gar lūpām tecēja, netika mutē», klausoties dažādus stāstus. Pēc tam dalībnieki iztrakojās, izlēkājās un izdejojās ballītē Iecavas estrādē.

Brīvprātīgās palīdzes iepazīst jaunus cilvēkus

PEPT koordinatore Iecavā, vietējā kultūras nama direktore Alma Spale atzīst, ka vislielākais izaicinājums, uzņemot kuplo ciemiņu pulku, bija telpu atrašana izguldīšanai. Šajā ziņā pretim nāca Iecavas vidusskola, Iecavas internātpamatskola un sporta skola «Dartija». «Nebija tik grūti uzņemties kaut ko tādu organizēt, drīzāk teiktu, ka nedroši, jo domājām, kur lai visus 1500 cilvēkus izgulda. Par laimi, laikap-stākļi bija labvēlīgi. Būtu ļoti grūti, ja lītu, nebūtu īsti, kur visiem dalībniekiem satilpt, dejot, dziedāt un iet rotaļās,» atzīst A. Spale. Par svētku dalībnieku ēdināšanu rūpējās firma «Latvian Catering Company».

Organizatoriem palīdzēja brīvprātīgie – Amanda Kosa, Amanda Visocka, Elza Smeile, Dārta Ušacka, Evita Žeikare, Laura Dombrovska, Anda Karīna Vanaga, Evita Agate Janušjaviča, Ance Straujā, Annija Lazdiņa un Anastasija Kalniņa. «Mūsu uzdevums ir izmitināt dalībniekus, parādīt guļamvietas un pieskatīt ēdināšanas zonu, lai visiem viss tiek un ir kārtībā. Pieteicāmies par brīvprātīgajām, jo gribas iegūt jaunu pieredzi, vēlamies lietderīgāk izmantot brīvo laiku. Šī ir lieliska iespēja iepazīt jaunus cilvēkus, ir citādāk nekā ikdienā. Ar folkloru saistītie cilvēki ir ļoti pozitīvi un atvērti. Mēs diezgan bieži cenšamies iesaistīties dažādos pasākumos. Vislabāk pie sirds iet sarīkojumi, kuros jādara kaut kas aktīvs. Šāds darbs ir ļoti liels ieguvums – katrā pasākumā kaut ko iemācāmies, mēģinām izprast cilvēkus, arī pašas kaut ko jaunu uzzinām,» stāsta vietējās iedzīvotājas, PEPT brīvprātīgās Laura Dombrovska un Amanda Kosa.

Organizācija ir arvien labāka
Indra Rostoka uz PEPT atbrauca no Krimuldas novada Lēdurgas. Viņa trīs gadus dzied folkloras kopā «Putni». «Lēdurgas kultūras namā vienmēr bija visādi pasākumi, kuros «Putni» piedalījās. Kad viņi uzstājās, bieži vien domāju, ka vēlētos atrasties viņu pulkā. Sāku uz mēģinājumiem vest savu mazmeitiņu un beigās iesaistījos pati. Var teikt, ka mans sapnis ir piepildījies,» tā I. Rostoka. «Ar folkloru esmu saistīta aptuveni 20 gadus. Festivālā piedalos jau 14. gadu. Tas ir noticis vairākās Latvijas pilsētās, taču, kur bijis visinteresantāk, nemāku teikt – katra vieta izceļas ar kaut ko īpašu. Es, piemēram, par Iecavu iepriekš neko nezināju, tikai to, ka no šejienes nāk folkloras kopa «Tarkšķi»,» Indru papildina folkloras kopas «Putni» vadītāja Ilze Kļaviņa.

Laikraksts «Bauskas Dzīve» sastaptajiem ciemiņiem vaicāja, vai viņi kādreiz viesojušies Iecavā. Visi aptaujātie sacīja, ka tikai caurbraucot. I. Rostoka atzīst, ka ciems ir ļoti sakārtots.  Jaunpie-balgas iedzīvotāja un folkloras kopas «Piebaldziņi» dalībniece Ieva Damroze zināja par Iecavas novada olu ražotni «Balticovo» un Pētera pirmā stādīto ozolu. «Folk-lorā mani piesaista tas, ka varu visur piedalīties kopā ar ģimeni. Tas ir vērtīgi bērniem, lietderīgi pavadīts brīvais laiks, dziesmas, dejas, rotaļas. Pati iepriekš dejoju tautas dejas, gribējās vēl kaut ko latvisku pamēģināt. 15 gadus pati spēlēju kokli, iepriekš apguvu klavierspēli,» stāsta I. Damroze.

«Manuprāt, ļoti izdevies pasākums, vienīgi laiks bija par karstu, taču bērni gan lēkāja un priecājās. Tērpi skaisti un grezni, varēja manīt, ka pedagogi krietni strādājuši arī pie vizuālā tēla. Koncerti sākās laikā, nebija nekādas kavēšanās. Visus 35 gadus piedalos šajā festivālā, organizācija ir arvien labāka, garlaicīgi nav. Pirmās PEPT norises vietas bija Rīgā, tad tika izdomāts, lai bērniem ir interesantāk, pabraukāt pa visu valsti. Tāpat varu uzteikt visas interaktīvās darbnīcas, kas svētku dalībniekus ļoti aizrāva. Pati ar folkloru esmu saistīta kopš 1976. gada. Kādreiz vadīju folk-loras ansambli «Kokle», ko tagad uzņēmusies darīt Dina Liepa. Šogad festivālam tika izvēlēta ļoti laba vieta. Nezināju, ka Iecavā ir tik skaists parks, Mūzikas skola, kultūras nams,» priecājas Rīgas 3. speciālās pamatskolas folkloras kopas «Zīlītes» un folkloras kopas «Mare» vadītāja Mārīte Ose.