Muzeju nakts kļūst par ģimeņu tradīciju

Bauskas vecpilsētā mierpilni bauda mākslu un pēta vēsturi.
Eiropas Muzeju nakti pirms 20 gadiem ieviesa franči. Latvija pievienojās vēlāk. Nu var droši apgalvot, ka muzeju vērtību popularizēšanas neformālais veids kļuvis iecienīts arī Bauskā. Turklāt arvien skaidrāk 18. maijā iezīmējās mērķauditorija – ģimenes ar bērniem, domubiedru un draugu grupas.
Ātrumam nav nozīmes
Šogad noteiktā vienotā tēma «Tālavas taurētājs» ir Latvijas simtgades varoņstāstu turpinājums, kas Bauskas un Iecavas novada muzejos iepriecināja ar daudzveidīgām un interesantām interpretācijām. Galvenais Muzeju nakts akcents Bauskas muzejā bija izzinoša komandu pastaiga ar sacensības elementiem «Mūžam nerimst varoņu gars».
Koncepciju izstrādāja muzeja vēstures nodaļas vecākais speciālists Raitis Ābelnieks. Viņš skaidro: «Jau vairākkārt 18. maijā esam rīkojuši orientēšanās sacensības, kurās vērtēšanas kritēriji bija ne vien uzdevumu precīza izpilde, bet arī objektu meklēšanā pavadītais īsākais laiks. Šoreiz ātrumam nebija nozīmes. Lēnā pastaigā pa Bauskas vecpilsētu komandām divās stundās vajadzēja atrast un nofotografēt desmit objektus – vēsturiskiem notikumiem un personām veltītas piemiņas plāksnes. Mierīgu pastaigu piedāvājām arī tāpēc, lai māmiņām ar maziem bērniem vai padzīvojušiem cilvēkiem nesagādātu liekas grūtības, lai dalībnieki skaistā pavasara vakarā izbaudītu vecpilsētas noskaņu un ieraudzītu arī vēl ko citu. Mūsu nodoms attaisnojās, jo vēlāk cilvēki apstiprināja, ka tā arī noticis.»
Rīkotāji bija rēķinājušies ar iespēju, ka izzinošajā pastaigā varētu piedalīties arī dalībnieki, kuri nedzīvo Bauskā, tādēļ komandu starta laukumā saņemtajiem attēliem bija pievienoti īsi apraksti.
Spontāns lēmums
Bija pieteikušās trīs komandas, bet ārpus konkurences pastaigā spontāni nolēma pievienoties māsas Zita Muravska un Ģeņa Bēka. Abas bija veiksmīgi atradušas gandrīz visas piemiņas vietas un priecājās par necerēti jauki pavadīto laiku.
Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» Ģeņa atklāj: «Es dzīvoju Rīgas ielā pie muzeja pagalma. Pirms diviem gadiem no laukiem pārcēlos uz Bausku, nopirku mazu dzīvoklīti. Māsa Zita bieži brauc ciemos. Esam pensionāres. Par Muzeju nakts norisēm biju lasījusi avīzē. Nolēmām vienkārši atnākt un apskatīties, bet, Raita Ābelnieka iedrošinātas, sadūšojamies piedalīties piemiņas zīmju meklēšanā. Tas bija patīkami un ļoti interesanti. Turklāt varējām aplūkot arī visas izstādes muzejā. Diez vai citādi mēs uzzinātu, ka Bauskas muzejs ir tik pievilcīga vieta ar laipniem un sirsnīgiem darbiniekiem.»
Lieliskas komandas
Jau starta vietā vispārēju uzmanību piesaistīja simpātiskas jaunas dāmas un meitenītes, kuras apvienojās komandā «Māsu spēks». Visas bija tērptas žēlsirdīgo māsu baltajos priekšautos ar sarkanā krusta zīmi. Viņām patīkot gan orientēšanās sacensības, gan pastaigas, pilsētā meklējot vēsturiskas vietas. Neesot iesācējas. Tērpus un speciālas žēlsirdīgo māsu somiņas izdomājušas un šuvušas pašas. Komandai «Māsu spēks» gan muzeja darbinieki, gan apmeklētāji veltīja daudz komplimentu par īpaši pārdomāto, vienoto stilu un entuziasmu.
Komandā «Nameja kareivji» startēja dzīvesbiedri Inta Lagzdiņa un Aivars Zariņš, ģimenes draugi Māra Igaune un Anita Miļūna. Iepriekš piedalījušies autorallijā pa Bauskas novadu. Inta apgalvo, ka būtu dīvaini pēc tik laba pasākuma neturpināt tradīciju, kas arī bija noteicošais motīvs dalībai izzinošajā pastaigā.
Ģimenes apvienību pārstāvēja komanda «Savējie». Tajā startēja māsa Evita un brālis Valdis Lujāni un Evitas dēliņš Haralds. Viņi bez grūtībām atrada visas piemiņas zīmes un pirmie ieradās finišā. Evita dalās pārdomās: «Bauskā dzīvojam visu laiku, zinām katru pilsētas stūrīti. Un tomēr ne –, izrādās, ka es un brālis nekad nebijām kopā gājuši pa vecpilsētas Strautnieku ielas atzaru, kura galā atrodas mākslas entuziastu pērn izveidotā mozaīka. Arī es mazliet piedalījos tās tapšanā. Varēju dēlam un brālim parādīt.»
Amatnieču valstībā
Bauskas muzejā bija daudz apmeklētāju, kuri aplūkoja pastāvīgās un mainīgās ekspozīcijas, selekcionāra Jāņa Salena tulpju izstādi, kā arī vēroja aušanu stellēs Tautas lietišķās mākslas studijas darbnīcā.
Audēju amata nianses muzeja ciemiņiem laipni un izsmeļoši atklāja studijas dalībniece Lolita Vaivare un viņas kolēģes. Tie nebija paraugdemonstrējumi. Sievietes vienkārši turpināja sāktos darbus. Iveta Līdere, piemēram, dāvināšanai saviem mazbērniem auž četras zvaigžņu segas. Tas ir ļoti ilgs process. Iveta cenšas izmantot agrās rīta stundas pirms darba Bauskas mūzikas un māk-slas skolā un brīvdienas.
Amatniecēm par prieku Muzeju naktī bija ieradusies arī lieliskā padomdevēja Ināra Zalstrupa. Kopš pagājušā gada viņa ir pensijā, taču bez Ināras padoma neviena neiztiek. Ne velti audēju uzskata par vislabāko aušanas lietpratēju Bauskā. Ināra gandrīz 40 gadu bija Tautas lietišķās mākslas studijas vadītājas vietniece. Viņas izcilās tekstilijas grezno vairākas rakstnieku un komponistu atjaunotās muzejmājas Vidzemē.
Trīs muzeji vakarā
Muzeja leļļu ekspozīcijā «Bauskas Dzīve» sastapa baušķenieci Irinu Zibalu ar meitām Elīnu un Sabīnu. Tobrīd Elīna mazajai māsai stāstīja par laikmetīgas leļļu ģimenes attiecībām. Irina ir priecīga: «Šodien mums patiesi ir muzeju diena. Vispirms kājām aizgājām uz Motormuzeju, tad sekoja Bauskas muzejs. Vēlāk dosimies uz Bauskas pils muzeju. Šodien aizraujoši pavadām laiku. Varbūt izklausās jocīgi, taču iepriekš neesmu piedalījusies Muzeju naktī. Tagad zināšu, ka tā ir necerēti jauka. Mūsu ģimenē skolniece Elīna ir muzeju pastāvīga apmeklētāja. Prieks, ka viņai ir interese un zināšanas par mākslu un muzejiem.»
Muzeja etnisko minoritāšu ekspozīciju uzmanīgi aplūkoja īslīcietis Ziedonis Šneiders un viņa dzīvesdraudzene Agra. Gluži tāpat kā Zibalu ģimene, pāris vispirms devās uz Motormuzeju, bet vēlā vakarā paredzēja iepazīt Bauskas pils muzeja programmu.
Zīmīgi, ka nākamā rīta sprediķī Bauskas katoļu baznīcā monsinjors Jānis Zviedrāns vispirms minēja Muzeju nakti. Viņš to nepavisam nekritizēja, taču uzsvēra, ka tikai retu reizi gadā Bauskas ielās vēlā vakarā redzējis tik daudz cilvēku, kuri nepārtrauktā plūdumā gar mācītājmāju dodas no Bauskas muzeja uz Bauskas pils muzeju.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»