BauskasDzive.lv ARHĪVS

Enciklopēdija nācijas gudrībai

Līga Vīksna

2019. gada 21. maijs 00:00

187
Enciklopēdija nācijas gudrībai

Valters Ščerbinskis: «Mēģinām lauzt stereotipu, ka «tas jau latviski, latvieši neko nejēdz», jo tā nav!».

Pērn rudenī klajā nāca izdevums – Nacionālās enciklopēdijas drukātais sējums «Latvija», bet jau četrus mēnešus enciklopēdija pieejama arī internetā, kur tās saturs arvien tiek papildināts. Par to, kāpēc nācijai vajag savu enciklopēdiju, pārdomās dalās vēsturnieks un Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis.

Viņš pašlaik dodas uz daudzām vietām Latvijā, lai sabiedrībai skaidrotu Nacionālās enciklopēdijas būtību un izmantošanu. «Jau 2014. gadā mēs, cilvēku grupa, sākām domāt, kādai jābūt enciklopēdijai 21. gadsimtā šodienas cilvēkam. Tā tapa četrus gadus, pilnīgi no nulles, un atvēršanas svētkus piedzīvoja 2018. gada rudenī, īsi pirms Latvijas simtgades,» saka V. Ščerbinskis.

Pateicoties simtgadei
Vēsturnieks pauž cerību, ka enciklopēdija kļūs par vienu no valsts simtgades vērtībām līdzās filmām un citām labām lietām, kas radītas. «Jā, par Latvijas simtgadi arī ironizē, bet – ja nebūtu simtgades, esmu pārliecināts, ka nebūtu arī Nacionālās enciklopēdijas. Ka to vajag, diskutēja ilgāk nekā desmit gadus, līdz tika pieņemts konceptuāls lēmums: būs – gan drukātā, gan elektroniskā versija,» stāsta V. Ščerbinskis.

Viņš uzsver – enciklopēdija nav skaistumlieta, tā paredzēta lietošanai. «Kādi bija lielākie izaicinājumi, veidojot enciklopēdiju? Sabalansēt daudzās intereses un panākt vienotu izpratni par lietām, jo tās tapšanā iesaistīti ļoti daudzi cilvēki, iestādes. Mūsu redakcija ir neliela – esam septiņi darbinieki, kas, manuprāt, ir mazākā enciklopēdijas redakcija pasaulē. Praktiskais darbs pie drukātā sējuma «Latvija» norisinā-jās no 2017. gada sākuma līdz 2018. gada vasarai. Ja par ķīmijas grāmatu katram nav viedokļa, tad par enciklopēdiju gan ir, un gandrīz ikviens arī nekautrējās to paust – atšķirīgos uzskatus sabalansēt bija liels izaicinājums. Centāmies šo sējumu radīt skaistu un mūsdienīgu, ar jēgpilnu un labu, ticamu saturu, atlasījām labākās iespējamās ilustrācijas. Nebijām gaidījuši, ka nācijai par šo izdevumu būs tik liela interese – divās dienās pārdevām pirmos 3000 eksemplārus, tad nodrukājām vēl 8000, no tiem nav pārdots  tikai tūkstotis,» saka vēsturnieks.

Kāpēc vajag?
Kāpēc nācijai vajag Nacionālo enciklopēdiju? Lai stiprinātu savu kultūru un valodu, nodrošinātu zināšanas un ticamību, gādātu par drošību, par izklaidi caur izglītošanu.


«Ja mēs gribam, lai latviešu valoda skanētu un tiktu izmantota visās jomās, tad mums tā ir jālieto. Ne tikai ikdienā, bet jāpanāk, lai latviešu valodā varam lasīt arī zinātniskus tekstus, kā tas ir enciklopēdijā. Jāatzīst, ka atsevišķās zinātņu jomās latviešu valoda vairs neeksistē, tāpat kā, piemēram, krievu, čehu, rumāņu, norvēģu valoda, jo ir tikai viena zinātnes valoda – angļu,» atzīst V. Ščerbinskis. Viņš atgādina – šodien cilvēks informāciju visbiežāk meklē internetā, kur atrodamas neskaitāmas variācijas meklētajam. Kā zināt, kas no tā ir patiess? «Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka ir vietne, ko veidojuši speciālisti, kuri radījuši rakstus ar ļoti augstu ticamību, jo pilnīga patiesība ir relatīva. Pašlaik ir daudzas valstis, dažādas iestādes un organizācijas, kas izmanto zināšanas, lai ietekmētu sabiedrību, tādēļ no drošības viedokļa ir būtiska pareiza, skaidra un viegli pieejama informācija,» uzsver vēsturnieks. Tikpat svarīgi ir gādāt par nācijas izklaidi – enciklopēdija var veikt arī šo funkciju, vienlaikus izglītojot.

Jāmainās līdzi laikam
V. Ščerbinskis uzsver – šodien mūsu valstī un pasaulē viss mainās un attīstās, arī enciklopēdijas. «Šodien bērni daudz lasa internetā. Varbūt kādam ir recepte, kā šodienas bērnus dabūt nost no datora, telefona un piedabūt lasīt grāmatas? Tā ir laikmeta iezīme – ar to var mēģināt cīnīties, bet pilnībā iet pret straumi nav jēgas. Mums šodien jādomā, kā pielāgoties apstākļiem, – lai, piemēram, mazais puika iegūtu adekvātas un objektīvas zināšanas, ja reiz viņš no grāmatas izvairās.

Šajā laikā ir mainījušās arī enciklopēdijas – tām jābūt tādām, kas savā saturā spēj ātri pielāgoties mūsdienu apstākļiem. Kad sākām veidot Nacionālo enciklopēdiju, braucu gūt pieredzi uz Lietuvu un Igauniju. Lietuvieši joprojām «sēdēja» uz drukātiem sējumiem – pirmos izķēra, bet pēdējos nevarēja pārdot pat par pazeminātu cenu… Lietuvieši atzina, ka pirmos sējumus vajadzētu izdot atkārtoti, jo daudz kas ir mainījies. Savukārt ļoti laba enciklopēdija ir norvēģiem – «Lielais norvēģu leksikons», ar kā autoriem mums ir ļoti laba sadarbība. Paredzams, ka šogad izveidosies Eiropas Enciklopēdiju apvienība, kuras kodolā būsim arī mēs, latvieši,» ar lepnumu saka V. Ščerbinskis.

Elektroniskā enciklopēdija
Vēsturnieks uzsver – šodien ir daudz alternatīvu informācijas resursu, kas balstīti sociālajos tīklos. Piemēram, daudzi šodien izmanto brīvo enciklopēdiju www.wikipedia.org.lv, bet tās saturs nav ticams, jo satura veidošanā var piedalīties ikviena persona. «To apliecina arī fakts, ka wikipedia.org ir liegts izmantot daudzās pasaules augstskolās, tostarp Latvijā. Lielais jautājums – kas nāks vietā? Norvēģi ir panākuši, ka viņu e-versijas enciklopēdiju izmanto vairāk nekā wikipedia.org. Mēs Latvijā ar Nacionālo enciklopēdiju arī ejam šajā virzienā. Četrus mēnešus Latvijā ir pieejama elektroniskā vietne www.enciklopedija.lv, kur ar laiku būs informācija par visām jomām. Pašlaik tā ir tapšanas stadijā, bet nemitīgi papildinām ar jauniem šķirk-ļiem, kā arī ievietojam arvien jaunas tēmas. Arī katrs autors pats – zinātnieks – seko līdzi ievietotajai informācijai un papildina, lai tā nebūtu novecojusi, līdz ar to elektroniskajā enciklopēdijā ievietotās informācijas ticamība ir ļoti augsta,» uzsver V. Ščerbinskis.

Latviešiem – visu labāko
Vēsturnieks atzīst – Latvijā visās jomās nav zinātnisko prātu, tādēļ piesaistīs arī starptautiskos, jo ir svarīgi, lai latviešiem pieejama labākā iespējamā informācija.
 
«Piemēram, tuvojas Pasaules čempionāts hokejā – mums e-versijā būs vairāku šķirkļu kopums, kas veltīts hokejam. Tur būs pievienots arī leģendārais 2005. gada spēles videoieraksts: Latvijas – Baltkrievijas spēles trešais periods, kad Latvijas izlase no rezultāta 2:4 atspēlējās un uzvarēja ar 5:4. Tas ir neiedomājams gadījums, ļoti emocionāla spēle. Hokeja fani to atceras. Elektroniskajā vidē jāliek viss, ko tikai var ielikt, bet drukātajā versijā – ar rūpīgu atlasi. Cilvēkiem tas noteikti interesēs – mūsu mērķis ir piedāvāt informāciju, lai lasa pie mums. Tā ir liela vērtība, ja cilvēki informāciju var izlasīt latviski, turklāt augstā kvalitātē. Mēs mēģinām lauzt stereotipu, ka «tas jau latviski, latvieši neko nejēdz», jo tā nav! Klāss Vāvere lieliski raksta par mūziku, viņš sagatavojis materiālu par angļu rokgrupu «Queen», kas bija skatītākais šķirklis janvāra beigās un februāra sākumā, kad kino rādīja filmu par grupu. Savukārt Andris Zeļenkovs lieliski raksta par sportu, un tā daudzi citi,» saka V. Ščerbinskis. 

Ikvienam un par brīvu

Elektroniskajai enciklopēdijai pašlaik ir 31 000 lietotāju. V. Ščerbinskis teic – lietotāju skaits arvien palielinās. «Mēs esam latvieši, tādēļ jau sākotnēji e-vidē jābūt daudz rakstiem par Latvijai aktuāliem jautājumiem. Enciklopēdiju lasa visi, bet primārā auditorija ir skolēni un studenti. Man lielākais gandarījums nav publiski izteikts paldies, drīzāk gribētos redzēt, ka skolēns pirms eksāmena ww.enciklopedija.lv meklē informāciju. Pašlaik pētām, kas ir skolu programmās, lai elektroniskajā enciklopēdijā piedāvātu skolēniem aktuālu informāciju. Turklāt mums to jāpiedāvā tā, lai jauniešiem ir ērti un ātri izmantot,» saka V. Ščerbinskis.

Viņš uzsver, ka www.enciklopedija.lv pieejamas arī «Jāņa sētas» kartes, ko var izmantot ikviens interesents nekomerciāliem mērķiem, tāpat kā jebkuru ilustrāciju, grafiku. «Tās domātas ikvienam no jums, par brīvu!» viņš saka.


Fakti par Nacionālo enciklopēdiju

Nacionālās enciklopēdijas drukātais sējums «Latvija» ir populārzinātniska enciklopēdija latviešu valodā un nozīmīgs zināšanu resurss.

Sējums «Latvija» iekārtots tematiski un izceļ plašu faktoloģisko pārskatu par valsti pēc neatkarības atjaunošanas. Izdevuma saturu veido šādas sadaļas: vispārīgas ziņas par valsti, vēsture, daba, kultūra, izglītība, zinātne, valsts iekārta un pārvalde, demogrāfija, tautsaimniecība, veselība, sociālā aizsardzība, komunikācija, grāmatniecība un poligrāfija, reliģija un baznīca, sports, kā arī pielikumi, kartes, fotouzņēmumi, gleznu reprodukcijas, grafiki, tabulas utt. Visu šķirkļu autori (kopumā ap 250) ir attiecīgo tēmu un jomu vadošie speciālisti Latvijā, vairumā gadījumu – zinātnieki.

2018. gada 18. decembrī darbu sāka Nacionālās enciklopēdijas elektroniskā vietne  www.enciklopedija.lv – plašs un augsti ticams bezmaksas informācijas resurss latviešu valodā ar iespēju to nemitīgi pilnveidot.