BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: 18. maijs – Starptautiskā muzeju nakts

Komentāri: 18. maijs – Starptautiskā muzeju nakts

Kas mūsdienās muzejiem var īpaši piesaistīt apmeklētājus?

Modernās tehnoloģijas

Dace Greiža, Iecavas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja:
– Manuprāt, tā ir dažādu moderno tehnoloģiju izmantošana, kas piedāvā pašiem muzeja apmeklētājiem sameklēt interesējošo informāciju. Protams, muzeju apmeklētība ir atkarīga no tā, cik dārgs tas ir. Ja biļete maksā ļoti daudz, tad cilvēkiem ir mazāka interese uz muzeju iet.
Ar skolēniem esmu braukusi uz dažādiem muzejiem. Vislabāk viņiem patika valsts simtgadei veltīta izstāde «Latvijas gadsimts». Tur lielākoties bija iespēja darboties pašiem, kā arī piedāvājumā bija plašs informācijas klāsts. Apmeklēti arī dažādi literārie muzeji. Pērn ar klasi devāmies uz trīs rakstnieku memoriālajiem muzejiem – Kārļa Skalbes «Saulrietiem» Vecpiebalgas novadā, Rūdolfa Blaumaņa «Brakiem» Ērgļu novadā un brāļu Kaudzīšu «Kalna Kaibēniem» Vecpiebalgā. Neteiksim, ka K. Skalbes muzejs ir ļoti moderns, bet tur ir vispatīkamākā atmosfēra, tur pārņem interesanta noskaņa. «Brakos» gan prasītos kaut ko aizraujošāku piedāvājumā. Savukārt «Kalna Kaibēnos» ar savu stāstu aizrāva gids.
Ar skolotājiem šī mēneša beigās brauksim izmēģināt izlaušanās spēli Ziedoņa klasē. Tur tiek piedāvātas alternatīvas mācību stundas, kurās bērniem un jauniešiem ir iespēja iepazīties ar I. Ziedoņa personību un daiļradi neierastā veidā.

Lai laiks būtu «dzīvs»!
Maija Staņulāne, pirmsskolas skolotāja Rundāles novada PII «Mārpuķīte»:
– Muzejs ir īpaša pasaule, kurai daudzi, iespējams, paiet garām, to neiepazinuši. Man ir laimējies, jo kopā ar vecākiem apceļoju muzejus Latvijā un iepazinu kultūras vērtības tajos un izstādes. Varēju laikus, jau skolas gados, saņemt informāciju par šo nedaudz «mistisko» pasauli. Svarīgi, lai muzejs nebūtu gadsimtu stinguma pārņemts, bet ar savām vērtībām cilvēku uzrunātu un ieinteresētu ar aktuālo, ar vēsturiskām paralēlēm. Nozīmīga  ir gaisotne, ko tur rodam, – lai laiks būtu «dzīvs» un saprotams mūsdienu cilvēkam. Muzeja eksponāti vislabāk uzrunā, ja apmeklētājs saskata to saikni ar kaut ko viņam tuvu – dzimto pilsētu vai pagastu, varbūt ar ģimenē dzirdētiem nostāstiem, kā tas bija man.
Manuprāt, interesantākie ir tie muzeji, kas atrod savu īpašo gaisotni,  elpu vai tematiku, piemēram, Dzīvā sudraba muzejs Limbažos, kas gan ir pārcēlies uz Rīgu. Tā vietā izveidota ekspozīcija «Sudraba Limbaži».
Bauskas muzejā var gūt ļoti daudz, interesanta ir «Vēsturiskā pastaiga Bauskā 20. gadsimtā», īpašais piedāvājums jaunlaulātajiem kāzu dienā. Esmu gandarīta, ka arī maniem bērniem ir interese par muzeju vērtībām un iespējām.


Modē atgriežas autentiskais
Baiba Šulce, Bauskas muzeja direktore:
– Mūsdienu Latvijas muzeju apmeklētāji vēlas tādu muzeju, kur var kaut ko izjust, pataustīt, izgatavot. Kā atraktīvu izstādi, kur iesaistītas arī modernās tehnoloģijas. Tehnoloģiju bums ir visā pasaulē, bet Latvijā tam pašlaik ir īsti ziedu laiki.
Tomēr pamazām gan Latvijā, gan pasaulē tieksme uz modernām tehnoloģijām un lielu atraktivitāti sāk iziet no modes. Daudzi vēlas skatīt un uzzināt vairāk par autentiskām lietām, nevis lasīt informāciju no monitoru ekrāniem. Daudzviet pasaulē tehnoloģiju izmantošana muzejos vairs nav aktuāla. Vēlme pēc šova bērniem varbūt ir svarīga, bet citiem ne tik daudz.
Bija iespēja apmeklēt Īrijas muzejus – tur tehnoloģijas neredzējām. Uzsvars uz autentiskumu, no tehnoloģijām – tikai audiogidi. Nav tā, ka Īrijas muzeji nevarētu atļauties modernās tehnoloģijas, tas gluži vienkārši vairs nav aktuāli. Domāju, ka arī mūspusē tas pāries – tehnoloģijas ātri progresē un muzeji, mēģinot tām piemēroties, vienkārši nespēj tikt līdzi, zūd ieguldījumu vērtība.
Tāpēc muzejos atkal lielāku uzmanību pievērš autentiskajam – svarīgs ir vēsturiskais priekšmets, gida stāstījums. Tās ir nemainīgas vērtības.