BauskasDzive.lv ARHĪVS

Uztur dzīvus senos amatus

Ligita Asare

2019. gada 14. maijs 00:00

22
Uztur dzīvus senos amatus

Izstādē daudzveidīgs piedāvājums – baušķenieku tekstilijas un daugavpiliešu klūgu pinumi.

Bauskas muzejā piektdien, 10. maijā, durvis vēra jauna izstāde, kurā vienuviet apskatāmas tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) «Bauska» tekstilijas un Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzeja TLMS «Klūga» pinumi.

Studijas «Bauska» dalībnieces ik gadu izrāda savus darbus un veikumu nodod vērtējumam plašākai publikai. Izstādē apskatāmi 18 autoru austi dvieļi, galda celiņi un galdauti, segas un lakati, villaines, jostas un pat mētelis, kā arī adījumi – cimdi un lakati un ar stikla pērļu rakstiem rotāti mauči jeb «pulsa sildītāji» rokām, tamborēta galdsedziņa un darinājumi no ādas. Vienā izstādē satikušies gan pieredzējušu un profesionālu meistaru gadu desmitos izkoptu prasmju radīti darbi, gan pirmo mēģinājumu rokdarbi, kurus darinājušas studijas iesācēju grupas dalībnieces.

Studija «Klūga», lai attīstītu dalībnieku radošo domu un pilnveidotu savu meistarību, aktīvi rīko izstādes gan Latgalē, gan daudzviet citur Latvijā un kaimiņzemēs – Lietuvā un Krievijā. No Daugavpils atceļojuši dažādi pinumi – gan daudzveidīgi pēc pielietojuma, gan dažādi pēc izmantotās tehnikas. Apskatāmi dažādi grozi un groziņi, dekoratīvi šķīvji, cibas un cibiņas, lādes un pītas mēbeles. «Klūgā» darbojas 36 dalībnieki, izstādē Bauskā skatāmi 15 autoru darbi.

Amatnieku darinājumu ekspozīcija Bauskas muzejā aplūkojama līdz 3. jūlijam, informē Līga Grosbarde, Bauskas muzeja vecākā speciāliste.

Bagātināt iespaidus apmeklētājiem
Izstādes atklāšanā studijas «Bauska» vadītāja Sanita Behmane-Baibakova uzsvēra, ka Bauskas muzejs un Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejs ir vieni no nedaudzajiem muzejiem Latvijā, kuri vēstures liecības saglabā ne tikai ar priekšmetiem un dokumentiem, bet uztur dzīvus arī vēsturiskos amatus. Lietišķās mākslas studijās senos amatus saglabā ne tikai muzeja speciālisti, iesaistīties var jebkurš cilvēks, kam šīs nodarbes interesē un kas vēlas izkopt savas prasmes.

Studijas «Klūga» vadītājs un vairāku izstādes darbu autors Viktors Kuhaļskis atklāšanas sarīkojuma dalībniekiem bija sagādājis īpašu velti – viņš runāja divus savus dzejoļus, kas apliecināja meistara radošuma daudzpusību.

Studiju vadītāji pastāstīja, ka kopīgā izstādē dažādo amatu darinājumus savedusi abpusēja interese.  Viktors Kuhaļskis piedāvājis izstādīt Bauskā «Klūgas» darbus, savukārt studijas «Bauska» vadītāja S. Behmane-Baibakova rosinājusi rīkot kopīgu izstādi, tādējādi bagātinot iespaidus apmeklētājiem. Kopīgas izstādes rīkošana bijis arī izaicinājums, jo studiju pārstāvji otras studijas eksponējamos darbus iepriekš nebija redzējuši.

Iedvesmo akcija «Katram savu tautastērpu»
Atklāšanas pasākumam īpašu atraktivitāti piešķīra studijas «Bauska» dalībniece Baiba Vackare, kas savu darinājumu – austu mēteli – demonstrēja, uzvilktu mugurā, stāstot tērpa tapšanas neparasto vēsturi. Izrādot savu mēteli, viņa sirsnīgi pateicās vairākām kolēģēm, studijas dalībniecēm, par «stāvēšanu klāt un aiz muguras», par palīdzēšanu, par šūšanas prasmēm, citai – par to, ka izstāstīja «tādas lietas».

Laila Podniece par rokdarbiem interesējoties jau kopš bērnības, arī izvēlētā profesija – mājturības skolotāja – lielā mērā saistīta tieši ar dažādiem rokdarbiem. Taču par studijas «Bauska» dalībnieci kļuvusi tikai pirms diviem gadiem. Pamudinājumu un iedvesmu izkopt aušanas prasmes un sākt aktīvu darbu studijā guvusi no akcijas «Katram savu tautastērpu». Lailai ir divas meitas, vēlējusies viņām sagādāt pašas darinātus tautastērpus. Ar tautastērpu bijusi saistīta jau sen, vēl vairāk tos iepazinusi, dejojot kolektīvā «Biguļi».

Izstādē redzamās austās jostas visas ir Lailas darinātas, apskatāmi arī viņas lakati. Vēl rokdarbniece auž dvieļus, taps arī galdauts. Audēja studijā Bauskā no Ozolaines ierodas un nodarbojas ar aušanu divas pilnas dienas nedēļā, laikā, kad nav aizņemta darbā skolā. Viņa atklāja, ka vēlas apgūt visu, ko var iemācīties no pieredzējušajām meistarēm, izmēģināt aust arī liela apjoma darbus – galdautus, segas – un uzaust audumu brunčiem jaunākajai meitai.

Jauna rokdarbnieču grupa
Studijas «Bauska» vadītāja Sanita Behmane-Baibakova pastāstīja, ka darbus izstādei atlasīja pašas dalībnieces, bet bijis uzstādījums, ka tiem jābūt pēdējā gada laikā darinātiem vai pēdējo gadu darbiem, kuri nav bijuši eksponēti iepriekš. Tas ļauj redzēt katra dalībnieka prasmju attīstību, kā arī motivē amatniekus radīt ko jaunu sev un citiem. Ikgadējā izstādē nav mērķis parādīt tikai pašu labāko meistaru darbus, bet gan katra dalībnieka sasniegto, lai saprastu ikviena potenciālu un iedrošinātu uz kaut ko vairāk nākotnē.

Studijas vadītāja pastāstīja, ka pagājušā gada nogalē studijā izveidota jauna rokdarbu dalībnieku grupa, kura darbojas studijā vakaros pēc darba laika un sākumā nodarbojas ar to rokdarbu veidu, kuru jau zina, līdztekus iepazīstot arī aušanu. S. Behmane-Baibakova ir plānojusi, ka pieredzējušās meistares, kuras pārsvarā auž mājās, nāks uz studiju mācīt kolēģes krāsainu lina audumu aušanā, kas prasa īpašu meistarību.