Atkalsatikšanās ar «cīņu biedriem»

Vecumniekos barikāžu dalībniekiem izsniedz apliecības.
Vecumnieku tautas namā 30 Latvijas patrioti trešdien, 8. maijā, saņēma 1991. gada barikāžu dalībnieka apliecības, bet astoņi – apbalvojumu «Pateicības raksts».
Šī bija otrā reize, kad Vecumnieku novada iedzīvotājiem izsniegts dokuments, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu; pērn novembrī Bārbelē to saņēma 93 Latvijas brīvības aizstāvji.
Bildes palīdz atmiņai
Ierašanās pēc apliecības daudziem bija priecīga atkalsatikšanās ar «cīņu biedriem».
Gaidot savu kārtu, vīri vestibilā uz lielā ekrāna vēroja fotogrāfijas un komentēja iemūžinātos vēstures mirkļus, arī mazajā zālē apskatei bija izliktas bildes gan no barikādēm, gan 1991. gada 13. janvāra tautas manifestācijas 11. novembra krastmalā. Daudzas no fotogrāfijām uzņēmis Alvis Vītols. Sanākušie pārmija pa vārdam un atzina, ka bildes palīdz atmiņai labāk restaurēt notikumus.
Pēteris Briedis tālajā janvārī kopā ar citiem vīriem no Vecumnieku 2. PMK dežurējis Zaķusalā. Viņš, nākot uz tautas namu, bija paņēmis līdzi Piemiņas zīmi. Kārbiņā, kur glabājas apbalvojums, atrodas arī «dārgākā piemiņa no barikāžu laika» – auseklītis, kas 1991. gada janvārī viņam bija piesprausts pie cepures. Pēteris esot sataupījis arī gāzmasku un vēl «šo to» no neziņā tītajām Rīgā pavadītajām dienām.
Raimonds Ozols uz barikādēm braucis no Misas. Tolaik strādājis par meistaru plastmasas cehā; tagad jau 12 gadu «priekš visas pasaules ražo studiju mikrofonus». «Atceros, ka visiem bija noteikts kabatā turēt zīmīti ar vārdu un uzvārdu. Tas liecina – janvāra notikumi nebija prognozējami,» situācijas nopietnību raksturo Latvijas neatkarības aizstāvis.
Tiesīgi piešķirt sociālās garantijas
Dokumentu, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu, izsniedza 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais un valdes loceklis Romualds Ražuks.
«Noteikumi paredz, ka dokumentu var saņemt Rīgā, taču, izrādot pretimnākšanu, ja to atbalsta vietējā pašvaldība, dodamies uz novadiem. Esam bijuši arī Bauskā. Izbraukumu grafiks ir zināms jau līdz oktobrim. Tie, kuri šodien nevarēja ierasties, tiek gaidīti Rīgā, Krāmu ielā 3,» teic R. Zaļais.
R. Ražuks pateicās vīriem par barikāžu laikā paveikto un apsveica ar oficiālā statusa iegūšanu. Pirmie apliecības saņēma: Pēteris Briedis, Maigonis Skubiņš, Aldis Zeltiņš. Paspiežot roku un aplūkojot nule uzņemto foto apliecībā, R. Ražuks jokoja: «Izskatāties kā 1991. gadā, pat vēl labāk!» Viņš mudināja barikāžu aizstāvjus «bikstīt» pašvaldību un rosināt saistošajos noteikumos paredzēt kādu īpašu pabalstu vai atvieglojumus statusu ieguvušām personām.
«Paliekot vecākiem, «papīrīšus» vajag sakārtot, tāpēc nedrīkst izturēties pret šo lietu skeptiski. Iepriekšējā Saeimā izdevās «dabūt cauri» likumu «Par 1991. gada barikāžu dalībnieka statusu». Tas noteic, ka pašvaldība ir tiesīga apliecību ieguvušajiem barikāžu dalībniekiem piešķirt sociālās garantijas, dažādas atlaides un atvieglojumus. Ik pa laikam kāda pašvaldība groza saistošos noteikumus. Piemēram, Mārupe atlaida 90 procentu no nekustamā īpašuma nodokļa, Ķekava – 50 procentu, savukārt nabadzīgā Dagda janvārī izmaksāja pabalstu zāļu iegādei. Tagad barikāžu dalībnieki ir tādi paši kā černobilieši, represētie vai daudzbērnu ģimenes, proti, noteikta ļaužu grupa, un pašvaldība zinās, cik tādu cilvēku ir administratīvajā teritorijā,» par paveikto «Bauskas Dzīvei» pastāstīja R. Ražuks. Viņš uzsvēra, ka statusa apliecību var iegūt personas, kas ir reģistrējušās kā barikāžu dalībnieki un saņēmušas kādu no apbalvojuma veidiem – Piemiņas zīmi vai Pateicības rakstu.
Dokuments – cieņas apliecinājums
Uzrunātie barikāžu dalībnieki atzina, ka 1991. gada «brīvības cīņas» viņiem ir īpašs notikums, ko nekad neaizmirsīšot, taču iegūtais dokuments vairāk esot kā cieņas apliecinājums un liecība par tautas vienotību un brīvības garu pirms 28 gadiem, nevis «atlaižu karte» dažādu labumu gūšanai. «Ir vai nav apliecība, bet man svarīgi, ka es tur esmu bijis un savu pienākumu izpildījis,» uzsvēra Gundars Štelfs no Stelpes pagasta, kuram pasniedza gan Pateicības rakstu, gan 1991. gada barikāžu dalībnieka apliecību. Saņemt apbalvojumu 8. maijā bija aicināti 18 Latvijas neatkarības aizstāvji no Bārbeles, Stelpes un Vecumniekiem, taču pēc tā bija ieradušies astoņi: Jānis Strūbergs, Egils Neliuss, Andris Lisovskis, Einārs Strūbergs, Voldemārs Šņoriņš, Gundars Štelfs, Roms Volodka un Larisa Makarova – mūžībā aizgājušā Aigara Baloža dzīvesbiedre.
Rita Kovala, Vecumnieku pagasta muzeja vadītāja, informē, ka Vecumniekos apbalvojumi barikāžu aizstāvjiem pasniegti vairākās kārtās. 2003. gada 30. maijā to saņēmušas 58, 2005. gada 25. februārī – 56, bet 2009. gada 13. februārī – 24 personas. Tie pārsvarā bijuši Vecumnieku, Misas, Beibežu un Stelpes iedzīvotāji. Apbalvojumu pasniegšanas sarīkojumi organizēti arī Bārbelē, Stelpē un Vallē.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»