Cūkkopības uzņēmuma «Gaižēni» apgrozījums pērn saglabājies iepriekšējā gada līmenī

Dāņiem piederošais cūkkopības nozares uzņēmums SIA "Gaižēni"
pagājušajā gadā strādāja ar 10,297 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir
apmēram iepriekšējā gada līmenī, savukārt kompānijas peļņa saruka
vairākkārt - līdz 304 047 eiro, liecina informācija "Firmas.lv".
Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmuma darbība aizvadītajā
gadā ir vērtējama kā sarežģīta. Aizvadītajā gadā realizētais nobarojamo
cūku un sivēnu apmērs dzīvsvarā veidoja gandrīz 10 000 tonnas, kas ir
par 21,5% vairāk nekā gadu iepriekš, taču realizācijas ieņēmumi bija par
13 800 eiro zemāki nekā iepriekšējā gadā. Negatīvi ietekmēja cūkgaļas
cenas - vidēji 2018.gadā nobarojamās cūkas dzīvsvarā tika realizētas
par 1,025 eiro kilogramā, kas ir bija par 10,6% mazāka cena nekā
iepriekšējā gadā. 2018.gada cena nokritās līdz otram zemākajam līmenim
vairāk nekā desmit gadu periodā.
Tāpat kompānijas vadība uzsver - kopš Āfrikas cūku mēra (ĀCM) konstatēšanas Latvijā un ar to saistītajiem cūku pārvietošanas ierobežojumiem uzņēmumam gandrīz tika liegtas nobarojamo cūku eksporta iespējas. Ja līdz 2014.gadam kompānija eksportēja vairāk nekā pusi no izaudzēto cūku apmēra, tad aizvadītajā gadā vairs tikai 10%, galvenokārt sivēnus. Tikmēr cūkkopības produkcijas ražošanas izmaksas aizvadītajā gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu pieauga par 20,6%, galvenokārt saistībā ar barības izmaksu pieaugumu.
"Gaižēnu" vadība arī norāda, ka pērn uzņēmums sāka īstenot investīciju projektu ar mērķi kāpināt nobarojamo cūku audzēšanas jaudas Tankūnu kompleksā. Kopumā biznesa attīstības un modernizēšanas pasākumu īstenošanā aizvadītajā gadā, ieskaitot pērn iesāktos projektus, ieguldīti 6,9 miljoni eiro. Tādējādi, sākot no šā gada, uzņēmumā tiks nodrošināts pilns cūku audzēšanas cikls un tirgū galvenokārt realizētas nobarotas cūkas ar vairāk nekā 100 kilogramu svaru.
Tāpat uzņēmuma vadības ziņojumā atzīmēts, ka "Gaižēni" aizvadītajā gadā saražoja graudaugus un pākšaugus 1527 hektāru platībā, galvenokārt pašpatēriņam, tas ir cūku nobarošanas vajadzībām. Taču pārlieku lielais mitrums 2017.gada rudenī un neraksturīgi ilgstošais sausums 2018.gadā radīja nelabvēlīgus kultūraugu augšanas apstākļus. Tā rezultātā uzņēmums norakstīja sējumus 270,3 hektāru platībā, bet vidējā graudaugu ražība bija vēsturiski zemākā. Vienlaikus ievērojami - par apmēram 30% - pieauga graudu cenas. Tas daļēji kompensēja zaudējumus no neiegūtās ražas, taču tas palielināja cūku audzēšanas pašizmaksu.
"Gaižēni" pērn pastiprinātu uzmanību veltīja ražotnēs ieviesto biodrošības pasākumu ievērošanai un kontrolei gan no vadības, gan personāla puses. Pērn nolūkā paaugstināt biodrošības pasākumus novietnēs "Smurģi" un "Gaujaskalni" papildus tika uzbūvētas slēgta tipa rampas cūku pārvietošanai no un uz transportlīdzekli, kā arī novietnē "Skalderi" uzbūvēta specializēta autotransporta mazgāšanas-dezinfekcijas ēka.
2019.gadā cūkkopības uzņēmums neplāno veikt būtiskus kapitālieguldījumus attīstībā. Vienlaikus ievērojamu uzmanību plānots veltīt jaunizveidotās ražošanas jaudas efektīvai darbībai un integrācijai esošajā ražošanas sistēmā.
Informācija "Firmas.lv" liecina, ka uzņēmums 2017.gadā strādāja ar 10,32 miljonu eiro apgrozījumu un 3,402 miljonu eiro peļņu.
"Gaižēni" ir reģistrēti 1995.gadā un to pamatkapitāls ir 10,231 miljons eiro. Uzņēmums pieder kompānijai "Ungure" (51,92%), Nīderlandē reģistrētajam uzņēmumam "Agro Finance" (23,08%), Dānijā reģistrētajai kompānijai "Livlande Holding" (17,99%) un dāņu uzņēmējam Aleksam Skovgordam Rasmusenam (7,01%).
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»