BauskasDzive.lv ARHĪVS

Mūsas ciema iedzīvotāju dzīvi joprojām traucē šautuves troksnis; gatavojas palīzību meklēt tiesā

Uldis Varnevičs

2019. gada 1. maijs 08:13

2500
Mūsas ciema iedzīvotāju dzīvi joprojām traucē šautuves troksnis; gatavojas palīzību meklēt tiesā

Bauskas novada domē šonedēļ pēc iedzīvotāju iniciatīvas notika kārtējā Ceraukstes pagasta Mūsas ciema iedzīvotāju un sporta kluba «Bauskas zemgaļi» pārstāvju tikšanās saistībā ar Mūsas upes krastā esošās šautuves radīto troksni.

Sporta klubam bija vairāki pārstāvji, no kuriem lielākie runātāji bija Dainis Upelnieks un Egils Āboliņš. Savukārt no sanākušajiem Mūsas ciema iedzīvotājiem visaktīvāk rīkoties bija noskaņota Kristīne Puķāne, kura skaidri paziņoja, ka meklēs risinājumu ar tiesas palīdzību. Bauskas novada domes vadību pārstāvēja domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs.

Tikšanās ievadā D. Upelnieks iepazīstināja sanākušos ar šautuves vēsturi un tās pašreizējo nozīmi. Viņš uzsvēra, ka tur trenējas ne tikai mednieki un notiek sacensības, tur eksāmenus kārto arī policijas pārstāvji, zemessargi un karavīri. Turklāt šautuvei ir arī nozīme valstiskā mērogā, jo tur trenējas valsts šaušanas izlases pārstāvji, kā arī pats D. Upelnieks, kurš plāno piedalīties Tokijas Olimpiskajās spēlēs. «Tas, ko mēs darām, nav bērnu spēlītes. Tās ir nopietnas lietas. Mēs ar Egilu esam zemessargi un plānojam pārstāvēt mūsu valsts bruņotos spēkus pasaules militārajās spēlēs, kas šī gada oktobrī notiks Ķīnā,» informēja D. Upelnieks. Viņš bija sašutis par pārmetumiem, ka sportistam kā iecavniekam nevajagot darboties Bauskas novada šautuvē, lai meklējot vietu savā novadā.

«Šis vienmēr ir bijis Bauskas reģions,» uzsvēra D. Upelnieks. Viņš sacīja, ka bija doma par šautuves izveidi bijušajā Iecavas novada Zālītes poligonā, bet tur zeme ir privatizēta.

Iedzīvotājus neapmierināja šautuves pārstāvju paustais. Guntars Vāvers no Mūsas ciema atzina, ka šopavasar šaušanas troksnis ir klusāks, un izteica pieņēmumu, ka tas tomēr ir sakrauto salmu ķīpu dēļ, kas mazinot troksni. Pārējie gan apgalvoja, ka pavasarī bijuši netipiski ziemeļaustrumu vēji, kas pūtuši pret otru krastu un troksni mazinājuši. Tomēr ierastie esot ziemeļrietumu vēji, un tie esot tieši pret šautuvi. Iedzīvotāji uzskaitīja ļoti daudzas problēmas, kuras rada negaidītais šāvienu troksnis – grūtības aizmigt bērniem vai citiem cilvēkiem, kam vajag izgulēties dienā, bērnu nevēlēšanos spēlēties laukā, kamēr notiek šaušana, un virkni citu nepatīkamu situāciju.

Kopēju kompromisu sanākušie rast nespēja. Šautuves pārstāvji uzsvēra, ka sākusies zemes vaļņa izbūve, un V. Čačs piebalsoja, ka arī zemi no Bauskas novada būvprojektiem ved un ber. Tomēr gan iedzīvotāji, gan šautuves pārstāvji atzina, ka valnim jābūt vismaz simts metrus, nevis dažus metrus augstam, lai tas kaut ko mainītu. Vienīgais risinājums, pēc V. Čača domām, varētu būt topošā Zemessardzes bāze Likvertenos, kur arī plānots izbūvēt šautuvi,– tad šo varētu pamest. Tomēr konkrētus termiņus, kad bāze varētu tapt, nosaukt nevarēja. Iedzīvotāji nevēlējās ciest vēl vairākus gadus.

No iedzīvotāju puses izskanēja ideja, ka būs vien jāvēršas tiesā. Iedzīvotāji ir droši, ka šautuves radītais trokšņu fons pārkāpj likumos noteikto. Savukārt D. Upelnieks bija pārliecināts, ka tas neko nedos. Viņš nosauca vairākus gadus ilgušo tiesāšanos, kuras mērķis bija apklusināt Kandavas kartinga trases troksni un kas beidzās ar sporta bāzes īpašnieku uzvaru. Iedzīvotāji tomēr pauda gatavību tiesāties, uzsverot gan, ka mērķis ir ne tik daudz slēgt šautuvi, cik panākt, lai samazina kaitinošos šāvienu trokšņus.