BauskasDzive.lv ARHĪVS

Zemgaliešu danči dun Grenctālē

Ligita Asare

2019. gada 30. aprīlis 00:00

205
Zemgaliešu danči dun Grenctālē

Brunavas pagasta Grenctāles kultūras namā sestdien, 27. aprīlī, noritēja Bauskas deju apriņķa koncertskate «Zemgaliešu danči dun», kur izrādīt sezonā sasniegto un savu dejotprieku bija pulcējušies ap 450 dejotāju.

Koncertskates abu daļu ievadā pasākuma vadītāja Elīna Māla citēja iedvesmojošus dižu Latvijas horeogrāfijas klasiķu vārdus. Uldis Žagata sacījis: «Kad izdevies deju izjust un izdancot pa īstam, aptver – ir kaut kas pa vidu starp zemi un debesīm.»

Koncertskatē piedalījās 23 deju kolektīvi, priekšnesumi tika izrādīja divās daļās. Pirmajā koncerta daļā uzstājās C, E un F grupas dejotāji, savukārt otrajā daļā – A, B, D un E grupas kolektīvi. Priekšnesumi bija savirknēti jauktā secībā – mijās senioru, jauniešu un vidējās paaudzes sniegums. Katrs kolektīvs izpildīja divas dejas – vienu no ieteiktā repertuāra, bet otru – pēc brīvas izvēles, arī tās tika izrādītas jauktā secībā. Tas skatei piešķīra daudzveidīga un krāšņa koncerta kopiespaidu.

«Trešais» žūrijas loceklis
Žūrija šoreiz bija ļoti plaša, tajā strādāja horeogrāfe, tautas deju ansambļa «Līgo» un Jelgavas bērnu un jauniešu deju kolektīva «Vēja zirdziņš» repetitore, Bauskas deju apriņķa virsvadītāja Guna Trukšāne un tautas deju ansambļu «Diždancis» un «Ritums» mākslinieciskā vadītāja, Jelgavas deju apriņķa virsvadītāja Ieva Karele, kā arī visu Bauskas deju apriņķa kolektīvu vadītāji.  Deju kopu  vadītāji bija «trešais» žūrijas loceklis, kura vērtējums summējas vienā kopvērtējumā. Šāda žūrijas sastāva veidošana Bauskas deju apriņķa skatēs izmantota pirmo reizi.

Virsvadītāja G. Trukšāne atzina, ka mērķis žūrijā iesaistīt pašus kolektīvu līderus bija dot iespēju vadītājiem uzzināt, cik sarežģīti ir vienas dejas laikā pievērsties visiem kritērijiem, salikt atzīmes; saprast, kā notiek žūrijas darbs, un redzēt, kā kolektīvi izskatās no malas. Viņa uzsvēra, ka šādā veidā deju kopu vadītāji noskatās visu grupu sniegumu, redz kopainu un var objektīvāk salīdzināt. Šāda pieredze deju grupu vadītājiem dos iespēju citam skatījumam uz turpmāko darbību – labāk varēs izprast, kā virzīt savu kolektīvu, lai tiktu pie «desmitniekiem». Deju kolektīvu vadītāji vērtēja visu koncertskates dalībnieku sniegumu, izņemot savus dejotājus.

Var uzelpot
G. Trukšāne pastāstīja, ka dejotāju snieguma vērtēšanas skate notiek ik gadu, bet katrai no tām ir kāda īpaša iezīme un uzdevums. Divus gadus pirms lielajiem Deju svētkiem dejotāji skatēs izpilda svētku repertuāru. Gadā pēc svētkiem kolektīvu vadītāji var «uzelpot», viņiem ir brīvāks repertuārs, brīvākas iespējas dejot to, kas pašiem labāk patīk. Taču katram šādam pasākumam tomēr jāpanāk tiekšanās uz augstāku sniegumu, tāpēc arī tika dotas ieteicamā repertuāra dejas. Lai gan repertuārs Zemgales novada deju svētkiem tikai top, ļoti iespējams, ka daļu no šīs skates dejām tajā iekļaus. Bija svarīgi paskatīties, kā šīs dejas var izdejot, un tad lemt, cik tās ir atbilstošas svētku repertuāram. Šī skate bija kā starta punkts, lai gatavotos Zemgales novada deju svētkiem, kas norisināsies 2020. gada jūnijā.

G. Trukšāne atklāja, ka šogad vēlējusies piešķirt pasākumam vairāk brīvības, lai dejotāji to justu arī kā sava paveiktā darba svētku dienu, ne tikai kā atrādīšanos žūrijai. Tāpēc jau pirms skates aicinājusi kolektīvu vadītājus nesatraukt dejotājus tik daudz par vērtēšanu, bet rosinājusi, lai kolektīvi gatavotos koncertam, kas sagādā prieku skatītājiem un pašiem. Lai tie ir svētki, kad var novērtēt un kopīgi nosvinēt paveikto darbu. Viņa vēlējusies, lai šī koncertskate ir kā kulminācija sezonas darbam, lai uz skatuves tiek dejots ar sirdi, ar prieku un smaidu. Virsvadītāja ar gandarījumu atzina, ka deju kolektīvu sniegums patiesi iepriecinājis, radījis padarīta darba izjūtu, ieceres ir attaisnojušās, bijis daudz patīkamu, negaidītu pārsteigumu.

Visiem senioriem iedotu ordeni
Arī žūrijas locekle Ieva Karele «Bauskas Dzīvei» atzina, ka dejotāju sniegums devis ļoti labu sajūtu. Viņa teica, ka patiesi priecājas par to, ka Bauskas deju apriņķī gadā pēc lielajiem deju svētkiem nav iestājusies krīze kolektīvos, kā tas nereti mēdz būt, – dejotāju sastāvs mainās, vairāki aiziet un jauni ne vienmēr nāk vietā. Sajūsmināja, ka visi kolektīvi ir pilnos sastāvos – vismaz astoņos pāros, un visi ir gaumīgi un pareizi saģērbušies, visi skatuves noteikumi ir ievēroti. Īpaši I. Karele uzteica senioru dejotājus, viņa sacīja: «Es visiem senioriem iedotu ordeni par to, ka viņi nāk un dejo un dara to ar prieku!»

Bauskas kultūras centra deju kopu «Biguļi» un «Senbiguļi» vadītāja Santa Zemīte atzina – lai gan ir satraukums, kā jau tas mēdz būt pie katra atskaites punkta, tomēr ir ļoti laba sajūta par paveikto. Visu kolektīvu sniegums ir augsts, par ko ir liels gandarījums. Viņa pastāstīja, ka izvēles dejas savām grupām izraugās gan tādas, kuras ir pa spēkam kolektīvam, gan arī tādas, ar kurām var kolektīvu «pacelt augstāk». S. Zemīte pozitīvi novērtēja to, ka visi kolektīvu vadītāji, būdami žūrijas locekļi, noskatās pilnīgi visus priekšnesumus, kā tas nenotiek, ja viņiem nav šī pienākuma. Viņa atklāja, ka tad vadītājs bieži neatrodas zālē, jo grib būt par atbalstu savējiem gan ģērbtuvē, gan aizkulisēs. Šī skate viņai pierādījusi, ka dejotāji izcili tikuši ar visu galā paši.

Kad ar aizraujošu un krāšņu dejas uzvedumu «Tirgus dancis» deju kopas «Mēmele» izpildījumā skates programma bija izdejota, žūrijas locekles veltīja sirsnīgus gandarījuma vārdus visiem deju kolektīviem. Uz skatuves tika aicināti un sumināti kolektīvu vadītāji. G. Trukšāne pateicās dalībniekiem un sacīja: «Mīļie dejotāji, jūs visi bijāt izcili, sirds gavilē par jūsu dejojumu un ieguldīto darbu, par jūsu mirdzošajām acīm un sirdsprieku.»
 
Arī Jelgavas deju apriņķa virsvadītāja I. Karele pauda prieku par dejotāju sniegumu un īpaši pateicās kolektīviem par pilnu sastāvu saglabāšanu arī tad, kad lielie deju un dziesmu svētki ir aiz muguras.


SKATES REZULTĀTI

Kolektīva nosaukums

Vadītājs

Kvalifikācijas grupa

Kopvērtējums

Bauskas kultūras centra tautas deju ansamblis «Jandāls»

Tamāra Ļisovcova

A

Augstākā pakāpe

Iecavas kultūras nama Jauniešu deju kolektīvs

Solveiga Lineja

B

Augstākā pakāpe

Īslīces kultūras nama jauniešu deju kolektīvs «Līdums»

Arvils Noviks

C

Augstākā pakāpe

Īslīces kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs «Līdums»

Arvils Noviks

D

Augstākā pakāpe

Bauskas kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs «Mēmele»

Ligita Irbīte

D

Augstākā pakāpe

Bauskas kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs «Biguļi»

Santa Zemīte

E

Augstākā pakāpe

Rundāles novada vidējās paaudzes deju kolektīvs «Rundāle»

Aiga Vangale

E

Augstākā pakāpe

Bauskas kultūras centra senioru deju kolektīvs «SenBiguļi»

Santa Zemīte

F

Augstākā pakāpe

Codes pagasta jauniešu deju kolektīvs «Code»

Gunta Sirmele

C

I pakāpe

Skaistkalnes tautas nama jauniešu deju kolektīvs «Vanadziņi»

Baiba Vanaga

C

I pakāpe

Ceraukstes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs «Dzirnavnieki»

Līga Lapšina

D

I pakāpe

Iecavas novada vidējās paaudzes deju kolektīvs «Iecava»

Guntars Jansons

D

I pakāpe

Vecumnieku tautas nama vidējās paaudzes deju kolektīvs «Vēveri»

Sarmīte Vēvere

E

I pakāpe

Mežotnes pagasta daudzfunkcionālā centra «Strēlnieki» vidējās paaudzes deju kolektīvs «Ducis»

Teiksma Bullīte

E

I pakāpe

Bārbeles tautas nama vidējās paaudzes deju kolektīvs «Bārbele»

Agita Seglicka

E

I pakāpe

Valles saieta nama vidējās paaudzes deju kolektīvs «Valle»

Astrīda Celmiņa

E

I pakāpe

Svitenes pagasta senioru deju kolektīvs «Šurpu turpu»

Aiga Vangale

F

I pakāpe

Iecavas kultūras nama senioru deju kolektīvs «Iecavnieks»

Inga Paškevica

F

I pakāpe

Valles saieta nama Senioru deju kolektīvs «SenValle»

Astrīda Celmiņa

F

I pakāpe

Vecumnieku tautas nama senioru deju kolektīvs «Ozols»

Agita Seglicka

F

I pakāpe

Bauskas kultūras centra tautas deju ansambļa «Jandāls» studija

Tamāra Ļisovcova

C

II pakāpe

Bārbeles tautas nama Jauniešu deju kolektīvs «Rakari»

Agita Seglicka

C

II pakāpe

Stelpes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs «Stelpe»

Lāsma Skābuliņa

E

II pakāpe




VĒRTĒŠANAS KRITĒRIJI

Dejotāju snieguma vērtēšanai izvirzīti pieci kritēriji, kas ir vispārpieņemtie nosacījumi Latvijā:
dejas horeogrāfiskā teksta precizitāte;
mākslinieciskais izpildījums un rakstura atklāsme;
izpildījuma muzikalitāte;
tautas tērpa valkāšanas kultūra;
skatuves kultūra un kopiespaids.