Komentārs: digitalizētā sadzīve

Samazinās tiešo pakalpojumu piedāvājums iestādēs, pārejot uz interneta vidi. Kā iedzīvotāji bez datorprasmēm iekļaujas digitalizācijas procesos?
Vairāk lūdz printēt un skenēt
Aina Ezergaile, Iecavas novada Zorģu bibliotēkas vadītāja:
– Iecavā nesen atvērts valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs, daļa iedzīvotāju tur vēršas ar interesējošiem jautājumiem. Taču daži lūdz palīdzību bērniem, mazbērniem vai citiem ģimenes locekļiem.
Mums Zorģos to senioru, kas neprot apieties ar datoru, nemaz tik daudz nav. Pāris cilvēku atnākuši, lūguši palīdzēt aizpildīt gada ienākumu deklarāciju. Vairāk viņus interesē citas lietas – daudzi vēlas izprintēt vai ieskenēt kādu dokumentu. Ja ir kāds jautājums, par ko rodas neskaidrības, cenšamies sniegt palīdzīgu roku, kā vien varam. Ļoti normāli ar visu tiekam galā, problēmu šajā ziņā mums nav.
Sniedzam informāciju par pakalpojumu piedāvājumiem portālā latvija.lv, Valsts ieņēmumu dienestā, palīdzam samaksāt rēķinus elektroniskajā vidē. Izklāstām noderīgas lietas par bibliotēkā pieejamām datubāzēm. Izskaidrojam, kā piereģistrēties un grāmatas lasīt internetā, palīdzam atrast noderīgas saites darba meklējumos. Ikvienam tiek sniegtas atbildes par neskaidriem jautājumiem.
Piedāvā e-grāmatas
Jānis Balodis, Bauskas Centrālās bibliotēkas datortīklu datorsistēmu galvenais administrators:
– Datorsistēmas bibliotēkās ir tā sagatavotas, ka lietotāju digitālās prasmes neko īpašu sabojāt ne-var – bez atļaujas nekas nav maināms. Tāpēc šajā jomā mazāk zinoši klienti, arī seniori, var diezgan droši darboties ar mūsu datoriem. Tomēr reizi mēnesī veicam visu datoru apkopi.
Lietotājiem ir iespēja rezervēt grāmatas internetā. Ikvienam izsniedz autorizācijas datus, viņi autorizējas mūsu bibliotēkas mājaslapā un tur var meklēt sev vajadzīgo grāmatu elektroniskajā katalogā, pagarināt esošo grāmatu lasīšanas termiņu un uzzināt arī citu informāciju. Jāatzīst gan, ka šis darbības veids vairāk ir populārs jauniešu un strādājošo vidū. Vecāka gadagājuma cilvēki to izmanto retāk – viņiem attieksme pret modernajām tehnoloģijām ir uzmanīgāka.
Pašlaik visvairāk jaunumu ir tieši digitālajā jomā, kā rezultātā paplašinās arī bibliotēkas piedāvājums. Piemēram, Bauskas Centrālajā bibliotēkā ir pieejams trīsdimensiju printeris. Cilvēki var nākt un veidot savus modeļus, ir licencēta programma. Jaunākais piedāvājums ir iespēja bibliotēkas mājaslapā lasīt arī e-grāmatas ar interneta pārlūka palīdzību. To var izmantot visu vecumu ļaudis.
Jāturas pie vecajām tradīcijām
Anna Vājeika, pensionāre Vecumnieku pagastā:
– Lai gan tagad sadzīve tiek ļoti digitalizēta, es visu kārtoju «pa vecam». Bankas kliente neesmu, pensiju man ieskaita PNS kontā «Latvijas Pastā». Kad vajag naudiņu, aizeju, iedodu pasi un saņemu tik, cik nepieciešams. Turpat pasta nodaļā samaksāju par elektrību, bet par ūdeni norēķināties eju uz «Mūsu saimnieka» kantori. Uz novada domi dodos, kad pienācis laiks maksāt īpašuma nodokli.
Manu rēķinu par atkritumu izvešanu savā e-pastā saņem dēls, viņš to arī apmaksā «caur» internetbanku. Savukārt maksājumus par televīziju kārto meita.
Tā kā esmu nestrādājoša pensionāre, man nav jāpilda ne ienākumu deklarācija, ne jāielaužas citos «lauciņos», kas manai paaudzei sveši. Tagad visās jomās tiešie pakalpojumi un kontakts samazinās, taču man patīk tās reizes, kad eju maksāt rēķinus – varu pastaigāties, satikt cilvēkus, parunāties; negribas pat iedomāties, ka visa dzīve varētu ritēt tikai «caur datoru», drīz ļaudis aizmirsīs cits ar citu sarunāties. Jaunā paaudze jau uz to iet, bet vismaz mums, vecajiem, jāturas pie ierastajām tradīcijām!
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»