BauskasDzive.lv ARHĪVS

Par suņu «nečipošanu» un nereģistrēšanu turpmāk sodīs

Uldis Varnevičs

2019. gada 22. marts 07:20

2687
Par suņu «nečipošanu» un nereģistrēšanu turpmāk sodīs

Šonedēļ Bauskas novada Pašvaldības policijas darbinieki uzsāka administratīvi sodīt īpašniekus, ja saimnieka suns nav apzīmēts ar mikroshēmu. Turpmāk par to būs gana bargs sods – fiziskām personām pirmajā pārkāpuma reizē līdz pat 210 eiro, ja pieķer atkārtoti – virs 210 eiro.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 491 paredz, ka visiem suņiem jābūt implantētai mikroshēmai un reģistrētiem datubāzē. Tagad Bauskas novadā par šo noteikumu pārkāpumu būs reāls sods. Jāatceras, ka šis nosacījums skar ne tikai suņus, ar kuriem saimnieki pastaigājas apkārt, bet arī mīluļus pagalmos, pie ķēdes, mājās vai dzīvoklī.

Pagājušajā nedēļā reidā «Bauskas Dzīve» devās kopā ar Bauskas novada Pašvaldības policijas inspektoriem Gunti Pastvu un Alekseju Škuropatu. Viņi stāsta, ka pašlaik no apskatītajiem suņiem apmēram trešdaļa ir bez mikroshēmām. Līdz 15. martam vēl šādu kustoņu saimniekus tikai brīdināja, nu jau jāsoda.

Pirmā tikšanās pilsētas ielās bija ar Jāni Rotbergu un viņa aktīvo bezšķirnes kucīti Rondu, kurai ir implantēta mikroshēma.

J. Rotbergs pastāstīja, ka suni paņēmis no dzīvnieku aizsardzības biedrības «Ķepu – ķepā». Suņus, kurus atdod adopcijai, apzīmē ar mikroshēmu. «Iepriekšējais suns jau viņsaulē, bet esmu pieradis, ka mums ir kāds mājdzīvnieks. Ģimenē izlēmām, ka paņemsim mīluli no patversmes. Rondas pagātnes stāsts ir diezgan skumjš – viņu atrada kādā šķūnītī ļoti izkāmējušu. Tagad dzīvo pie mums,» stāsta J. Rotbergs.

Turpat ar savu suni Inci pastaigā izgājis Varis Bolmanis. Arī Incim ir mikroshēma. «Vēl jauns – gads un divi mēneši. Šķirni precīzi nepateikšu – kaut kas no vilku suņiem jau ir. Suņi taču ir cilvēka uzticamie draugi, tāpēc jānodrošinās, lai viņi nepazustu. Pats strādāju policijā un saprotu, cik tas ir svarīgi, lai dzīvnieks būtu reģistrēts. Man vēl viens suns ir laukos, un arī tam ir mikroshēma,» stāsta V. Bolmanis.

Pēc brīža pie Mūsas krastā sastopam vēl vienu saimnieci ar suni, kam mikroshēmas gan nav. Pašvaldības policijas darbinieki vēl līdz 15. martam izteica brīdinājumu. Saimniece skaidro, ka dzīvnieks jau vecs, tāpēc izvēlējusies to ar čipu neapzīmēt. Tādā vecumā nekur jau neaizbēgšot. Tomēr Ministru kabineta noteikumos par dzīvnieku vecumu nav nekādu nosacījumu, kas atšķirtu kādu privātā saimnieka suni no citiem, un Pašvaldības policijas pārstāvji uzsver, ka dzīvnieks tomēr jāaizved pie vetārsta apzīmēt ar mikroshēmu.

Policisti vērtē, ka pašlaik šīs pārbaudes ir riskants pasākums. Pašreizējais policijas rīcībā esošais skeners jānovieto diezgan tuvu suņa ādai, un nav nekādas garantijas, kā dzīvnieks šādu darbību uztvers. Vēl viena problēma – noteikumi skar ne tikai suņus, kas dodas pastaigās, bet arī sētas mājdzīvniekus, un tiem tikt klāt ir vēl grūtāk – ne viens vien izrāda agresijas pazīmes. Vienā mājā Biržu ielā pie ķēdēm ir divi suņi, saimnieka mājās nav, tāpēc pārbaudi veikt neizdevās.

Tiesa, Bauskas novada Pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis cer, ka novada vadība piekritīs jaunas ierīces iegādei, kas šo problēmu atrisinās, – mikroshēmu varēs nolasīt attālināti pat no desmit metru attāluma. Ja šāda iekārta būs policijas rīcībā, tas ļoti atvieglos kontroli.

Sarunās ne viens vien suņu  saimnieks pauž viedokli, ka tas tomēr esot biznesa projekts, jo ne visi mājas sargi bēgot no mājām. Diemžēl šim viedoklim piekrist nevar – nav iespējams paredzēt, kurā brīdī kas notiks un mīlulis pazudīs. Turklāt mikroshēmas var piespiest rūpēties labāk par dzīvniekiem tos, kas pašlaik labturības prasības ignorē.

«Piemēram, vēl aizvien bieži ir situācijas, kad klaiņojošu suni noķer un aizved uz patversmi, saimnieks to zina, bet pakaļ nebrauc, jo tad ir jāmaksā par suņa vešanu, vakcināciju, mikroshēmu, un vēl pašam jābrauc pakaļ – tā arī suni nolemj palikšanai patversmē,» stāsta G. Pastva.

Dzīvnieku aizstāvji norāda, ka jāpievērš uzmanība arī tiem, kas «sunīšus par velti atdod labās rokās». «Ja tirgo kucēnus, tu apzinies, ka cenā ir iekļauta arī vakcinācija un apzīmēšana ar mikroshēmu. Ja tas viss izpildīts, tad katrā kucēnā jau ieguldīts vismaz 30 eiro, un šāda atdošana par velti būtu ar lieliem zaudējumiem. Šaubos, vai šajā gadījumā viss ir paveikts, tas nozīmē, ka čipošana paliek uz jauno saimnieku sirdsapziņas. Šādi tikai rada nākamos klaiņotājus,» savas domas pauž kāda laikraksta lasītāja. Ja šādos gadījumos sekotu sods, tad saimnieki varbūt tomēr padomātu un kuci sterilizētu, nevis turpinātu meklēt «labos saimniekus».


UZZIŅAI

Lauksaimniecības datu centrs informē, ka sods par suņa nereģistrēšanu ir:
fiziskām personām no 7 līdz 210 eiro, ja pieķer atkārtoti, – 210 līdz 350 eiro;
juridiskām personām no 15 līdz 350 eiro, ja pieķer atkārtoti, – no 350 līdz 700 eiro.

Suņa vai cita dzīvnieka apzīmēšana ar mikroshēmu izmaksā no 12 līdz 20 eiro, var būt arī dārgāka. Vidējā cena parasti ir apmēram 15 eiro.

Ar mikroshēmu apzīmētos suņus īpašnieki var reģistrēt paši Lauksaimniecības datu centra mājaslapā ldc.gov.lv, sadaļā «Mājas (istabas) dzīvnieki». To iespējams paveikt arī latvija.lv portālā, sadaļā «Māja un vide/Mājdzīvnieki/Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrēšana». Nepieciešami identifikācijas dokumenti gan saimniekam, gan dzīvniekam.