Astoņi skolēni turpinās sacensības

Noslēdzas skaļās lasīšanas posms Bauskas novadā.
Bauskas kultūras centrā viņnedēļ risinājās Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību Bauskas novada pusfināls.
Sacensībās piedalījās 14 dalībnieku no Bauskas sākumskolas, Codes, Īslīces, Vecsaules, Bauskas pilsētas pamatskolas. Reģionālajam finālam, kas notiks 27. martā Bauskā, žūrija izvirzīja astoņus lasītājus.
Projekts pusaudžiem patīk
Reģionālā koordinatore, Bauskas bērnu bibliotēkas speciāliste Kristīne Čakāne stāsta, ka iepriekšējo reizi Bauskas novadā skaļās lasīšanas projekts tika testēts. Pērn lasīšanā piedalījās tikai 6. klašu skolēni. Interese par skaļo lasīšanu gan izglītības iestādēs, gan bibliotēkās, ko bērni savās dzīvesvietās apmeklē, ir liela. Par to šogad liecina dalībnieku skaits.
Dalībai Bauskas novada pusfinālā skolas un bibliotēkas izvirzīja sacensību pirmajā posmā visaugstāk novērtētos 5. un 6. klašu audzēkņus. Koordinatore atzīst, ka skaļās lasīšanas projekts ir guvis atsaucību arī Vecumnieku un Iecavas novada skolās un bibliotēkās. Kristīne Čakāne pateicas latviešu valodas un literatūras skolotājiem, kuri dalībniekiem palīdzēja gatavoties pusfinālam.
Artistiski zēni
Žūrijas komisiju vadīja Bauskas Tautas teātra aktieris un režisors – publiskās runas pieredzējis speciālists Edvīns Hegenbarts. Sacensību norisei sekoja arī laikraksts «Bauskas Dzīve». Jaunieši varēja izvēlēties prozas fragmentus no savām iecienītākajām grāmatām. Katra dalībnieka uzstāšanās ilga trīs minūtes. Šajā laikā vajadzēja arī iepazīstināt ar sevi un īsi pastāstīt par grāmatu, kuras fragmentu skolēns izvēlējies.
Pirmo kārtas numuru izlozēja Bauskas pilsētas pamatskolas 5.a klases audzēknis Pēteris Vinogradovs. Viņš spilgti un pārliecinoši lasīja fragmentu no Dž. Rodari pasakas «Sīpoliņa piedzīvojumi», uzreiz iemantojot klausītāju simpātijas ar labu dikciju, atbilstīgu tempu un emocionālu saikni ar publiku. Žūrijas atzinību guva arī Pētera skolasbiedrs Gabriels Ruslans Cipruss, par ko ļoti priecājās zēnu skolotāja Inga Briede. Viņa spriež: «Pēterim un Gabrielam Ruslanam ir labi nostādīta balss, jo viņi dzied skolas korī un 3. – 5. klašu ansamblī. Gatavošanās lasīšanas sacensībām noritēja bez liekiem uztraukumiem. Zēni atnesa uz skolu savas iemīļotās grāmatas, kuras klasē skaļi lasījām.»
Subjektīvais faktors
Dalībnieki bija izvēlējušies gan latviešu mūsdienu oriģinālliteratūru, gan tulkotos darbus. Tā bija viņu vecumam atbilstīga, kvalitatīva literatūra. Žūrijas vadītājs Edvīns Hegenbarts sacensību repetitoriem ieteica vēl pārdomātāk izvēlēties fragmentus skaļajai lasīšanai. Tiem vajadzētu pilnībā atbilst katra lasītāja būtībai – temperamentam, emocionālajai uztverei, interesēm.
Sacensībās subjektīvā faktora klātbūtni vai neesamību ļoti skaidri varēja nojaust. Kristīne Čakāne skaidroja, ka centralizētus kritērijus nosaka sacensību rīkotāji, taču viņa apsolīja reģionālo koordinatoru sanāksmē ierosinājumu darīt zināmu kolēģiem.
Skaļās lasīšanas pusfinālā žūrija vēroja interesantu sakritību: dalībnieki, kuri Bauskas mūzikas un mākslas skolā apgūst pūšamo instrumentu spēli, izcēlās ar teicamu dikciju un plūstošu runas tempu. Edvīns Hegenbarts uzskata, ka labas dikcijas pamats ir pareiza, labi trenēta elpošana, kas ļauj arī spēlēties ar balsi, atklājot tembrālas nokrāsas.
Nosauc veiksmīgākos
Ceļazīmi uz skaļās lasīšanas sacensību reģionālo finālu saņēma: Pēteris Vinogradovs un Gabriels Ruslans Cipruss (Bauskas pilsētas pamatskola), Leina Simanoviča, Annija Dzene un Patrīcija Zemture (Bauskas sākumskola), Daniela Špironoka (Codes pamatskola), Līva Lazdiņa (Vecsaules pamatskola) un Dārta Esīte (Īslīces pamatskola). Finālsacensībās piedalīsies arī Vecumnieku un Iecavas novada skolēni.
Laureātiem vietas netika piešķirtas, taču vērtētāju vislielāko atzinību guva Annija Dzene, kuras lasītais teksts par visnotaļ briesmīgu, taču smieklīgu raganiņu lika pasmaidīt ikvienam. Meitene lieliski iejutās stāstā, izveidojot ciešu saikni ar publiku. Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» Annija Dzene sacīja: «Skaļās lasīšanas sacensībās uzstājos pirmo reizi, taču Bauskas sākumskolā ik gadu esmu piedalījusies skatuves runas konkursā un iekļuvusi skolas finālā. Nākamajā posmā gan nav tik labi veicies, tāpēc esmu priecīga, ka šoreiz startēšu reģionālajā finālā. Cenšos pēc iespējas vairāk lasīt, man ļoti patīk, bet trūkst laika. Mācos Bauskas mūzikas un mākslas skolas pūšaminstrumentu 3. klasē, spēlēju klarneti. Tomēr man izdevās kopā ar savu latviešu valodas skolotāju Sanitu Anspoku labi sagatavoties skaļās lasīšanas sacensībām.»
UZZIŅAI
Latvijas Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības 5. – 6. klašu skolēniem valstī notiek otro reizi.
Ideja par lasīšanas kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss notiek jau 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī zēnu un meiteņu lasīšanas prasmju izlīdzināšanai.
Pagājušajā gadā pirmajās skaļās lasīšanas sacensībās Latvijā piedalījās vairāk nekā septiņi tūkstoši skolēnu.
Sacensības risinās trijos posmos: no septembra līdz janvārim – skolās un bibliotēkās, no janvāra līdz martam – reģionālajā finālā, bet maijā – nacionālajā finālā Rīgā.
Skaļās lasīšanas sacensību nacionālā fināla norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome.
Avots: Bauskas bērnu bibliotēka.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»