4 ratiņkrēslu veidi – kuru izvēlēties?
Ratiņkrēsls ir tehniskais palīglīdzeklis, kurš daudziem cilvēkiem ar kustību traucējumiem sniedz iespēju pārvietoties, izkļūt ārpus mājas un atvieglot ikdienu. Kopš 17. gadsimta, kad parādījās pirmie ratiņkrēsli, tie ir ievērojami attīstījušies un kļuvuši modernāki un daudzveidīgāki.
Mūsdienās iespējams iegādāties dažādus ratiņkrēslu veidus, un populārākie no tiem ir: standarta jeb universālie, vieglie ratiņi aktīviem cilvēkiem, komforta jeb multifunkcionālie un, protams, elektriskie ratiņkrēsli. Katram no tiem ir savas specifiskās īpašības un lietošanas mērķi. Interneta veikals Kid-man.lv mājaslapā piedāvā Tev iepazīties ar tiem tuvāk.
1. Universālie jeb standarta ratiņkrēsli.
Šie klasiskie ratiņkrēsli parasti izgatavoti ar izturīgu alumīnija vai dzelzs rāmi. Alumīnija modeļi parasti ir vieglāki. Vairumā gadījumu sver aptuveni 17 – 20 kg, ja tiem ir pilna komplektācija (piedziņas ratiņi, sānu malas, kāju balsti). Bez šīm detaļām ratiņi sver aptuveni 10 – 12 kg.
Standarta ratiņus visbiežāk izmanto, lai pārvietotos pa telpām, taču vajadzības gadījumā tos var lietot arī ārā. Lielākoties maksimālā svara slodze standarta ratiem ir 120 kg, taču ir pieejami arī modeļi ar pastiprinātiem rāmjiem, un to svara slodze sasniedz 200 kg. Riepas un citas sastāvdaļas veidotas tā, lai nodrošinātu pēc iespējas vienkāršāku pārvietošanos.
2. Vieglie jeb aktīvā tipa ratiņkrēsli.
Kā jau ratiņkrēslu nosaukums parāda, tie ir piemēroti aktīviem cilvēkiem, kas ikdienā biežāk vēlas doties ārpus mājas, piemēram, uz skolu, darbu un citur. Ratiņkrēsli ir stabili un vienlaikus arī ļoti viegli, tādēļ ar tiem var ērti pārvietoties pa dažādām virsmām, turklāt ratiņi ir piemēroti intensīvai lietošanai gan telpās, gan ārpus tām.
Vidējais šādu ratiņkrēslu svars pilnā komplektā ar sānu malām, kāju balstiem un piedziņas riteņiem ir aptuveni 8 līdz 15 kg, bet bez tiem – 6 līdz 9 kg. Aktīvie ratiņkrēsli ir viegli saliekami un pielāgojami ikviena lietotāja dzīvesveidam, pievienojot nepieciešamo papildu aprīkojumu.
Salīdzinot ar standarta ratiņkrēsliem, vieglā tipa modeļi ir pievilcīgāki un stilīgāki. Tos ir viegli transformēt, kā arī pārsēšanās no ratiņiem uz citām virsmām ir ļoti vienkārša.
3. Komforta jeb multifunkcionālie ratiņkrēsli.
Komforta jeb multifunkcionālie ratiņkrēsli ir īpaši veidoti tam, lai cilvēks sēdēšanas laikā justos pēc iespējas ērtāk. Tiek nodrošināta komfortabla ķermeņa pozīcija, kā arī nepieciešamības gadījumā to var viegli pielāgot, izmantojot galvas un sānu balstus, kāju balstus un cita veida papildaprīkojumu.
Mainot sēdvirsmas un muguras atzveltnes, leņķi var nodrošināt augstāku komforta līmeni sēdošajai personai. Lielākoties šos ratiņus var izmantot tikai tad, ja tos vada cita persona. Ratiņkrēsla cena parasti ir augstāka nekā citiem, vienkāršākiem modeļiem, taču arī ērtība un pielāgošanas iespējas ir krietni plašākas. Lielākoties šos ratiņkrēslus izmanto iekštelpās.
4. Elektriskie ratiņkrēsli.
Kā jau nosaukums parāda, šie ratiņkrēsli spēj darboties un kustēties paši, bez cilvēka spēka, un tos visbiežāk izvēlas pacientiem, kuru veselības stāvoklis ir tik nopietns, ka viņi paši nespēj nodrošināt pārvietošanos klasiskā tipa ratiņkrēslos, taču var kontrolēt elektrisko ratiņkrēslu, izmantojot rokas vadību.
Pateicoties tam, ka ratiņkrēsls ir aprīkots ne tikai ar pilnībā pielāgojamu sēdekli un balstiem, to iespējams noregulēt tā, lai krēslā sēdošais cilvēks justos maksimāli ērti. Tāpat šī tipa ratiņkrēsli ir pietiekoši kompakti, lai ar tiem viegli varētu iekļūt arī pa durvīm un iebraukt liftos.
Vidējais pārvietošanās ātrums ir 6 līdz 15 km/h, atkarībā no modeļa un zīmola. Ratiņkrēsls darbojas ar uzlādējamu akumulatoru, kurš bez uzlādes var nobraukt līdz pat 50 km. Tā kā šos ratiņkrēslus savā ziņā var uzskatīt par nopietniem transportlīdzekļiem, tiem vajadzētu būt aprīkotiem ar gaismām gan priekšpusē, gan aizmugures daļā.
Vidēji elektriskie ratiņkrēsli spēj izturēt līdz 160 kg lielu svaru, taču pieejami arī izturīgākas konstrukcijas modeļi ar maksimālo slodzi līdz pat 200 kg. Šie ratiņkrēslu modeļi ir visdārgākie, un to cenas sasniedz vairākus tūkstošus, taču tie nodrošina ievērojamu brīvību personai, kas ratiņos atrodas, kā arī nav nepieciešams pavadonis, kas stumj ratus.
Ja meklē vietu, kur iegādāties kvalitatīvus ratiņkrēslus un cita veida tehniskos palīglīdzekļus, ielūkojies plašajā Kid-man.lv piedāvājumā jau šodien!
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»