BauskasDzive.lv ARHĪVS

Būs jāfotografējas ar aunu, zosīm un Antoniņu

Anita Rozentāle

2019. gada 26. februāris 00:00

75
Būs jāfotografējas ar aunu, zosīm un Antoniņu

Arī šosezon, no 1. maija līdz 30. septembrim, ikvienam būs iespēja piedalīties Latvijas un Lietuvas pierobežas apceļošanas akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!», gūstot jaunus piedzīvojumus, kā arī pretendējot uz kādu no 16 balvām.

Bauskas novada atpūtas kompleksā «Miķelis» Gailīšu pagastā pagājušajā nedēļā Latvijas un Lietuvas pierobežas astoņu pašvaldību vadītāji parakstīja sadarbības līgumu par projekta «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» īstenošanu 2019. gada tūrisma sezonā. Jau ziņots, ka akcijas mērķis ir iepazīstināt latviešus un lietuviešus ar pierobežas tūrisma objektiem un pasākumiem.

Objekti bez ieejas maksas un mobilā aplikācija
Kaimiņus labāk iepazīt, apceļojot mūspuses novadus un rajonus Lietuvā, varēs no 1. maija līdz 30. septembrim. Tūrisma projektā aicināti piedalīties Latvijas un Lietuvas zinātkārie iedzīvotāji gan kopā ar ģimeni, gan draugiem un klasesbiedriem. Maršruta un akcijas brošūra, kurā būs pieejama informācija par 24 objektiem un pasākumiem, un papildu apskates vietām kopīgajā maršrutā, tiks izdota aprīlī un būs pieejama Tūrisma informācijas centros Bauskā, Biržos, Pasvalē, Pakrojā un Jonišķos, «Bauskas Dzīvi» informē Inese Turkupole-Zilpure, Bauskas tūrisma informācijas centra (TIC) un šī projekta vadītāja.

Kā «Bauskas Dzīve» uzzināja projekta līguma parakstīšanas laikā piektdien, 22. februārī, šogad akcijā ir daudz jaunumu – visi objekti pieejami jebkurā diennakts laikā; tajos nav ieejas maksas (tātad pārsvarā tie būs pieminekļi, skulptūras, parki, ēkas no ārpuses, bezmaksas svētki pilsētās u. tml.); lai saņemtu zīmogu, akcijas dalībniekam ir jānofotografējas pie akcijas objekta (jāuztaisa pašbilde); akcijas zīmogu varēs saņemt Bauskas, Biržu, Pasvales, Pakrojas, Jonišķu tūrisma informācijas centrā, uzrādot fotogrāfijas (telefonā vai fotoaparātā), kurās jābūt redzamam akcijas dalībniekam un akcijas objektam. Iesniedzot apzīmogotās projekta kartes Bauskas, Biržu, Pakrojas, Pasvales vai Jonišķu tūrisma informācijas centrā līdz 1. oktobrim, būs iespēja pretendēt uz kādu no 16 balvām.

Lai novadu apskatei vairāk piesaistītu jauniešus – skolēnus un studentus –, šosezon ir vēl kāds īpašs jaunums: tiek izveidota apceļošanas akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» mobilā aplikācija. Tās tapšanā nozīmīgs ieguldījums ir Jonišķu rajona Tūrisma informācijas centram. TIC vadītāja Jurgita Bučinskiene «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka riskējuši rakstīt projektu ar finansējuma pieprasījumu Lietuvas Tūrisma padomei, lai šādu aplikāciju, kas maksā 5000 eiro, varētu atļauties. Pagājušajā nedēļā saņemta pozitīva atbilde, un, piedaloties projekta partnerēm pierobežas pašvaldībām, kā arī saņemot Lietuvas valsts budžeta atbalstu, taps mobilā aplikācija.

Pasvalieši ik gadu pārsteidz
Iepriekšējos gados vieni no visvairāk apmeklētajiem apskates objektiem bijuši kaimiņiem Pasvalē – gan dzirnakmeņu un dobakmeņu kolekcija, gan Pasvales novadpētniecības muzejs ar modernu vēstures, etnogrāfijas, arheoloģijas ekspozīciju. Ļoti aktīvi pasvaliešus Latvijas pierobežas apceļošanai organizējusi rajona TIC vadītāja Gita Rachmančiukiene. Viņa «Bauskas Dzīvei» atklāja stāstu par šīs sezonas jaunumu – Pasvalē, Levuo un Svales upes satecē, uz rekonstruēta tiltiņa uzstādīta vijolnieka Antoniņa skulptūra, kas iekļauta akcijas objektu sarakstā. Antons pilsētā pagājušā gadsimta 20. – 30. gados bijis reāls muzikants, mēdzis sēdēt upes krastā un spēlēt savu vijoli. Daži pilsētnieki pat viņu atcerējušies. Pērn Pasvales novadpētniecības muzejs atzīmējis 20 gadu jubileju un savā dzimšanas dienā pasniedzis dāvanu pilsētniekiem – skulptora Martina Gaubas veidoto Antoniņa statuju. Tādējādi muzejs sirsnīgi pateicies pasvaliešiem par sadarbību un draudzību. Turklāt nu visi tūristi var fotografēties pie Antoniņa, kura seja un rokas veidotas bronzā, pārējais tēls – no moderna plastikas materiāla.

Daudzviet šosezon paredzēti pilsētu un novadu svētki, uz kuriem dosies projekta pašvaldību TIC darbinieki ar stendiem, lai vairāk iepazīstinātu kaimiņus ar savu piedāvājumu, tas arī būs šī gada jaunums, laikrakstu informē Bauskas TIC vadītāja I. Turkupole-Zilpure.

Maršrutu un akciju jau trešo gadu veido un organizē astoņas pašvaldības – Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku novada pašvaldība Latvijā un Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu rajona pašvaldība Lietuvā. Katras vietvaras līdzfinansējums veido 867,75 eiro, kas tiks novirzīti maršruta bukleta izdošanai, balvu iegādei, noslēguma sarīkojuma organizēšanai, skaidro I. Turkupole-Zilpure.

Apceļošanas akcijas nobeigums ar dāvanu pasniegšanu tās ieguvējiem plānots oktobrī Iecavā, līdz ar to simboliski noslēdzot aktīvo tūrisma sezonu.


Projektā plānotie tūrisma apskates objekti:
Projekta «1836» Leišmalītes iepazīšanas ceļa stabs Skaistkalnē, Mēmeles krastā;

Bārbeles sēravots (iespējams, objekts varētu tikt mainīts);

Liliju svētki Vecumniekos;

Iecavas dzelzceļa stacija;

Gājēju tiltiņš Iecavas parkā, iepretī Brīvības piemineklim;

Festivāls Iecavā «Pulkā eimu, pulkā teku»;

Dzejnieka Plūdoņa skulptūra Saules dārzā Bauskā;

Vides objekts «Auns un zosis» atpūtas kompleksā «Miķelis» Gailīšu pagastā;

Bauskas vecpilsētas Pagalmu svētki;

Rundāles ūdensdzirnavas;

Svitenes muiža;

Rundāles novada svētki;

Freska «Jonišķu kultūras darbinieki»;

Mūsas tīreļa dabas taka Žagares reģionālajā parkā;

Jonišķu pilsētas svētki;

Klovaiņu ozols Pakrojas rajonā;

Pakrojas sinagoga;

Pakrojas pilsētas svētki;

Antoniņa skulptūra Pasvalē;

Jonišķēles muiža un parks Pasvales tuvumā;

Pasvales pilsētas svētki;

Smardones avots Biržu rajona karsta kriteņu rajonā (iespējams, objekts varētu tikt mainīts);

Karsta kritene «Govs ala» pie Biržiem;

Biržu pilsētas svētki.

Avots: Bauskas TIC.