BauskasDzive.lv ARHĪVS

Pretī saulei un sējējam

Ruta Keiša

2019. gada 22. februāris 00:00

100
Pretī saulei un sējējam

Dārzeņu un puķu audzētāji apmeklē specializētos sēklu veikalus Bauskā un Iecavā.

Pavasaris nāk ne tikai ar putnu dziesmām, bet arī ar kādu jauku nodarbi. Daudzi sāk čabināt un pārskatīt sēklu krājumus pat tad, ja rīcībā ir tikai viena vienīga palodze vai balkons, kur novietot kastīti ar iesēto un gaidīt uzdīgstam.

Vērot šo procesu ir interesanti un lietderīgi, tas novērš domas no ikdienas stresa un ļauj spilgti iztēloties aprūpēto dārzeņu un puķu turpmāko dzīvi. Taču var piedzīvot arī sarūgtinājumu, ja sēklas slikti dīgst.

Dārzeņu un puķu audzētāju aprindās labi pazīstami divi specializētie veikali, kam izveidojusies plaša sadarbība ar daudziem partneriem – šķirņu selekcijas un pavairošanas firmām Eiropā. Tās ir «Kurzemes sēklas» un SIA «Agrimatco Latvia».

Izmēģina savā dārzā
«Kurzemes sēklu» firmas veikalā Bauskā jau visu februāri rit spraiga tirdzniecība, īpaši dienas pirmajā pusē. Tad atbrauc vairāk pircēju no laukiem, bet netrūkst arī pilsētnieku, atklāj pārdevēja Liesma Karitone.

Viņa stāsta: «Veikalā ir vairāk nekā 300 dažādu šķirņu dārzeņu un puķu sēklu. Pēdējos gados pieprasītākas ir zaļumu, garšaugu un arī diedzējamās sēklas, pārdošanā ir biešu, sinepju, redīsu, brokoļu, kressalātu pavairojamais materiāls. Talsos ir aptuveni hektāru liels lauks un siltumnīcas, kur jauno šķirņu sēklas tiek izmēģinātas. Dīdzību pārbauda arī laboratorijā Rīgā. Lai gan mums ir lauksaimniecības izglītība, nepārtraukti mācāmies. Vislabākos ieteikumus var dot par to, kas izmēģināts pašu dārzos. Pavasarī, pat ja mitruma diezgan, bet zeme vēl auksta, gurķu sēklas dīgst slikti. Liela nozīme ir augsnes sastāvam, mitrumam un siltumam. Reizēm arī pieredzējušam dārzniekam kaut kas var neizdoties. Precizitāti mīlošs dārzkopis pie mums var iegādāties sēklas uz lentēm – tās izvietotas katrai kultūrai atbilstīgā attālumā četru metru garumā. Šogad burkānus, salātus, redīsus papildina spināti un dilles uz lentēm. Jaunums ir tomāti ‘Toboļsk H’, baltie redīsi ‘Vodka’, kabači ‘Faro H’. Puķu klāstā jaunumi ir linārijas, dekoratīvās raudenes, torēnijas, rožainās katarantes un oranžas pildītās balzamīnes.»

Svarīga ir pieredze
Daudzi pircēji veikalā ierodas ar sarakstu. Citam aizmirsies nosaukums, un tad pārdevēja L. Karitone pēc apraksta mēģina to uzminēt. Kāda sieviete no Ozolaines atzina, ka vienmēr iegādājas sēklas tikai specializētajā veikalā, lielveikalos ne, un viss dīgstot ļoti labi.

Brunavieša Ginta Druseika ģimene pieredzi dārzkopībā krājusi kopš 90. gadu beigām. Saimniecība specializējusies galda biešu audzēšanā un strādā tikai ar profesionālu materiālu, ko iegādājas firmā «Kurzemes sēklas». Uzņēmums tās saņem no Holandes, bet sēklas iegūtas Āfrikā. G. Druseiks pārliecināts, ka svarīga ir pieredze. Lielo platību īpašniekiem īpaši būtiska ir dīdzība, tai jābūt augstai – 97 – 98% . Dārzeņu audzētājs ir apmierināts ar sēklas materiālu un uzsver, ka tam ir liela loma visā turpmākajā darbā – audzēšanā un ražas kvalitātē.

Rūpīgi seko kvalitātei

SIA «Agrimatco Latvia» veikals atrodas Iecavā. Bauskas filiāle slēgta jau pirms vairākiem gadiem. Egita Savicka, veikala vadītāja, pastāstīja, ka «Agrimatco Latvia» veikalam šī ir 12. sezona, bet tirgotava atvērta pirms vairāk nekā 20 gadiem. E. Savicka atzīst, ka pirmsākumos tiešām saņemtas dažādas kvalitātes sēklas, bet tagad situācija ir ļoti mainījusies.

«Firmu konkurence liela, un tās ir ieinteresētas rūpīgi sekot kvalitātei. Materiāls nāk tikai no Eiropas Savienības valstīm – Polijas, Vācijas, Holandes u. c. Dīgst, nedīgst – tādu precīzu kritēriju jau nav. Noteicošais ir pircēja nolūks – ko viņš grib sasniegt, no tā atkarīga arī izvēle. Jāsaprot, ka ir divas pamatgrupas: profesionālās un amatieru sēklas. Piemēram, 100 gramu profesionālo redīsu sēklu maksā 15 eiro. Vai mazai dobītei tādas vajag? Protams, tās var iegādāties ikviens. Profesionālās sēklas pārsvarā sagatavo Holandē. Dīgstība tām ir augsta – ap 97 – 98%, produkcija veidojas izlīdzināta, spēcīga. Šādam materiālam priekšroku dod lielie dārzeņu audzētāji. Taču šīs sēklas ir daudz prasīgākas – nepieciešama pilnvērtīga kopšana, jāievēro visi agrotehniskie nosacījumi. Ir taču atšķirība, kā tiek audzēts un ar ko barots lauku krancītis vai šķirnes vācu aitu suns! Tāpat ir ar dārzeņu un puķu sēklām. Mēs cenšamies pēc iespējas vairāk informācijas dot pircējam, un viņa ziņā paliek izvēle,» atklāj E. Savicka.

Pašapkalpošanās stūrītis amatieriem
Ilggadējā, pieredzējusī SIA «Agrimatco Latvia» veikala pārdevēja Ināra Nolberga sarunas laikā ar «Bauskas Dzīvi» ir aizņemta ar pircējiem. Amatieru sēklu stends pieejams kā pašapkalpošanās stūrītis, var lasīt, domāt un jautāt. Veikalā ir plašs augu aizsardzības līdzekļu piedāvājums, minerālmēsli un daudz cita praktiskajos dārza darbos nepieciešamā. Kāda iecavniece teic, ka gadu gadiem iepērkas šeit un neesot vīlusies.

Veikalos sastaptie pircēji bija optimisma, enerģijas un labas gribas pārņemti. Šķiet, arī šo subjektīvo piedevu ir nepieciešams pievienot sēšanas procesam, lai puķes, garšaugi un dārzeņi ar prieku tiektos pretī saulei un sējējam.

VIEDOKLIS

Anda Rūtenberga-Āva, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības fakultātes Augu šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšanas laboratorijas vadītāja, saimnieko un praktiskajā dārzkopībā gūst atziņas savā īpašumā Bauskas novada Vecsaules pagastā, kur 1,2 hektāru platībā ir iekopts augļu dārzs un tiek stādītas un pētītas jaunākās kartupeļu šķirnes. Strādā arī kā praktizējoša agronome-konsultante ar kartupeļu un dārzeņu audzētājiem. Lūk, viņas viedoklis par Latvijā pieejamo dārzeņu un puķu sēklu materiālu:

«Veiksmīgai sēklu dīgšanai svarīgi ir vairāki faktori – kvalitatīvs sēklas materiāls neatkarīgi no kultūrauga, piemērota augsne, tās temperatūra, mitruma nodrošinājums, gaisa temperatūra – krasas svārstības nelabvēlīgi ietekmē gan cilvēkus, gan augus. Nozīmīgs arī sējas dziļums. Iegādājoties sēklas, jāapskata fasēšanas datums un derīguma termiņš. Zirņus un pupas vislabāk sēt gada simtajā dienā. Šī gudrība nāk no mūsu senčiem, kas lielu uzmanību pievērsa konkrētu kultūraugu sējas laikam, skatījās Mēness fāzes, vēroja laiku. Pareiza izvēle nodrošina maksimālo mitrumu šo pākšaugu dīgšanai, tiek novērsti kaitēkļu uzbrukumi, jo to attīstība nesakrīt ar augam vitāli svarīgo veģetācijas periodu. Agra sēja nodrošina, ka augiem veidojas spēcīgāka sakņu sistēma. Praktizēju šajā dienā arī sīksīpoliņu stādīšanu, ieguvums – agrāka raža.

Augi ir «jāpabaro», jānodrošina ar nepieciešamām barības vielām, ja vēlas ražu. Pabarots augs ir vesels un daudz labāk iztur nelabvēlīgus laikapstākļus – krasas temperatūras svārstības, spēj pretoties dažādām slimībām. Visātrāk barības vielas var  uzņemt ar ārpussakņu mēslošanas līdzekļiem, ko pievieno laistāmajam ūdenim, augs to iegūst caur lapām. Ja ir karsti, šādu laistīšanu veic pašā vakarā, jo tiešos saules staros var apdedzināt auga lapas.

Pašlaik lielākās bažas rada kopš pagājušās vasaras ieilgušais mitruma trūkums augsnē. Gada norma ir ap 550 – 650 mm, pašlaik trūkst ap 250 mm. Vai tas atjaunosies pavasarī, nevar zināt, sniega nav pārāk daudz. Arī Latvija ir pakļauta globālajai sasilšanai, kas maina meteoroloģiskos apstākļus. Ieguvums – agrāks pavasaris, garāks rudens, līdz ar to ilgāks veģetācijas periods augiem, bet ir arī neparedzams nokrišņu daudzums. 2017. gadā ļoti daudz lija, savukārt pērn tika piedzīvots ilgstošs sausums. Mums jāmācās pielāgoties un palīdzēt augiem arī šādās situācijās.»