BauskasDzive.lv ARHĪVS

Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursam Zemgalē iesniegti 202 darbi, to vidū arī no Bauskas, Iecavas un Vecumnieku novada skolām

Ziņu aģentūra LETA

2019. gada 15. februāris 08:40

242
Skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursam Zemgalē iesniegti 202 darbi, to vidū arī no Bauskas, Iecavas un Vecumnieku novada skolām

Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) sākusies Zemgales reģiona skolēnu zinātniski pētniecisko darbu recenzēšana, kurā iesaistīti ap 40 universitātes mācībspēku un zinātnieku, un kopumā nepieciešams novērtēt 202 darbus, aģentūru LETA informēja augstskolā.

Šogad no Zemgales reģiona skolām izvirzīti 202 labākie zinātniski pētnieciskie darbi sešās zinātņu nozaru grupās. Visvairāk darbu ir sociālajās zinātnēs, kur reģiona konkursam izvirzīti 77 pētnieciskie darbi. Otra plašāk pārstāvētā ir dabaszinātņu nozare, kurā iesniegti 48 darbi, bet humanitāro un mākslas zinātņu nozarē iesniegti 47 darbi. Mazāk pārstāvētas ir medicīnas un veselības nozare ar 16 darbiem, kā arī inženierzinātņu un lauksaimniecības, meža un veterināro zinātņu nozares, kur abās iesniegti pa septiņiem darbiem.

LLU Mūžizglītības centra pārstāve un konkursa koordinatore Zane Zeltiņa skaidroja, ka skolēni izstrādājuši darbus par ļoti dažādām, interesantām un oriģinālām tēmām – pētītas sociālekonomiskas norises vietējā pilsētā un novadā, meklēti praktiski pielietojumi un arī risināti sarežģītāki jautājumi teorētiskajās zinātņu nozarēs. Darbos apskatīti regulāru piramīdu iespējamie modeļi, uzdevumi par heksamondu dvīņiem, izvērtēti dažādu tēlu atspoguļojumi literatūras un mākslas darbos, alternatīvie energoresursi un pat raķešdzinēja izbūve.

Turklāt pētījumi veltīti arī dabas vides un lauksaimniecības problemātikai, atklājot zinātnes lietišķo jeb pielietojamo pusi – putnu migrācija, vaboļu faunas novērtējums, medījamie dzīvnieki, pārtikas produktos esošie vitamīni, olbaltumvielas un pienskābes baktērijas, dažādu augu šķirņu izvērtējums un ēteriskās eļļas.

Skolēni arī izvēlējušies pētīt aktuālas problēmas cilvēka ikdienā, kas saistītas ar psihisko un fizisko veselību – miega kvalitāti, «īsziņu kakla» sindromu, kreilību, emocionālo inteliģenci, laimes izjūtu, trauksmes izpausmes. Turklāt sociālpolitiskās aktualitātes atainojas darbos par reklāmu ietekmi, populisma izpausmēm politiskajā vidē, viltus ziņām, datorspēļu un spēļu ietekmi uz dažādiem procesiem un nākotnes karjeras izvēli.

Kopumā konkursā piedalās skolēni no 31 reģiona skolas. Vairāk darbu reģiona konkursam izvirzījušas Jelgavas Valsts ģimnāzija, Jelgavas Valsts Spīdolas ģimnāzija, Dobeles Valsts ģimnāzija, Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskola, Tukuma Raiņa ģimnāzija, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, Pļaviņu novada ģimnāzija, Tukuma 2. vidusskola, Engures vidusskola un Bauskas Valsts ģimnāzija. Labāko vidū ir arī skolēni no Aizkraukles novada vidusskolas, Aknīstes vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Augstkalnes vidusskolas, Bauskas 2. vidusskolas, Elejas, Iecavas, Jelgavas 4. vidusskolas, Jelgavas 5. vidusskolas, Jelgavas 6. vidusskolas, Jēkabpils 3. vidusskolas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Kandavas internātvidusskolas, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas, Ozolnieku, Salas, Skaistkalnes, Vecumnieku, Viesītes un Zemgales vidusskolas.

Pēc recenziju saņemšanas marta sākumā skolēni gatavosies savu darbu aizstāvēšanai Zemgales reģiona skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē, kas notiks 8. martā LLU Jelgavas pilī. Tajā noskaidros skolēnus, kuru darbi tiks izvirzīti Latvijas skolēnu 43. zinātniskās pētniecības darbu konferencei. Tāpat atsevišķu sekciju labākajiem un zinošākajiem skolēniem būs iespēja iestāties LLU studiju programmās ārpus konkursa.