Planē tik viegli kā stārķi

Vallē rīko skolēnu aviomodelistu sacensības.
Vecumnieku novada Valles vidusskolas sporta zālē sestdien, 9. februārī, notika skolēnu un pieaugušo komandu aviomodelistu sacensības.
Pašu gatavotos modelīšus dalībnieki lidojumā ievadīja ar rokas atvēzienu. Sacīkstēs piedalījās Bārbeles zēnu privātās pamatskolas audzēkņu un pieaugušo komanda, kā arī zēnu vienības no Rīgas, Kuldīgas, Jūrmalas un Tukuma.
Modeli izgatavot var katrs
Bārbeles zēnu pamatskolā kopš 2018. gada septembra darbojas aviomodelēšanas pulciņš. To vada viens no Latvijas pieredzējušākajiem aviatoriem Aivars Grahoļskis. Sacensībās viņš bija galvenais tiesnesis. Bārbeles zēnu komandā startēja audzēkņi Kristians un Olivers Buši, Namejs Dambergs, Jēkabs un Miķelis Baltruki, Romāns Broļs, Toms Zvanītājs.
Savukārt pieaugušo sacensībās piedalījās Nameja tētis Kaspars Dambergs, kā arī Bārbeles zēnu pamatskolas pedagogi Agnis Bušs, Agris Lielbārdis un Alvis Rubenis. Par modeļu gatavošanu un sacensību noteikumiem «Bauskas Dzīvei» stāsta dabaszinību skolotājs Agnis Bušs: «Lidmodeļus darinām no putuplasta, balzas koka, arī no oglekļa šķiedras izturīgiem stienīšiem. Tiek izmantoti arī palīgmateriāli, kā, piemēram, stieplītes. Tie visi ir viegli pieejami un nav dārgi. Sacensībās galvenais mērķis ir noskaidrot, kurš modelis var ilgāk noturēties gaisā. Skolēniem noteiktais augstākais kritērijs ir 20 sekundes, pieaugušajiem – vismaz 30.
Sacīkstes risinās trijos posmos. Katram komandas dalībniekam jāveic trīs metieni, bet kopā – deviņi. Vērtējumā tiek ņemts vērā katra posma dalībnieka labākais rezultāts. Vissvarīgākais ir rokas atvēziena treniņš. Modelis var būt izcili labs, taču, ja trūkst prasmes lidaparātu pareizi ievadīt trajektorijā, uz veiksmi nevar cerēt. Es un mani dēli Kristians un Olivers esam ļoti aizrāvušies. Šīs nav pirmās sacensības, kurās piedalāmies. Pērn Bārbeles zēnu pamatskolas komanda startēja līdzīgās sacīkstēs Kuldīgā.»
Vecāku klātbūtne
Vērot miniatūro aviomodelīšu lidināšanos patiešām bija aizraujoši. Sacensību pārtraukumos sporta zālē to vienlaikus izmēģināja visi dalībnieki. Trauslie modeļi lidojumā vizuāli atgādina stārķus, bet Agnis Bušs, diplomēts ornitologs, uzskata, ka ideāli tiem būtu jāplanē kā lauku lijai. Tas ir Latvijā diezgan bieži sastopams putns, kura eleganti līdzsvarotais spārnu atvēziens, vieglais un lēnais lidojums atgādina prasmīga pilota vadītu vieglu lidaparātu.
Starpbrīdī ap Bārbeles zēnu pamatskolas treneri Aivaru Grahoļ-ski pulcējās komandas zēni, lai uzdotu gluži profesionālus jautājumus un prasītu padomu. Sacensības vēroja arī bērnu vecāki. Nameja Damberga mamma Sintija sporta zāles priekštelpā pēc savas iniciatīvas bija ierīkojusi kafejnīcu ar salātiem, uzkodām, siltiem dzērieniem un zupu. Sintija un viņas vīrs Kaspars ir tukumnieki. Vecākais dēls Namejs kopš pagājušā gada 1. septembra mācās Bārbeles zēnu privātajā pamatskolā.
Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» Nameja mamma Sintija atklāj: «Par jauno skolu Bārbelē uzzinājām no televīzijas raidījuma, kurā piedalījās topošās izglītības iestādes iniciators un katoļu priesteris Andrejs Mediņš. Nevaru izskaidrot, kas notika, taču es un vīrs intuitīvi jutām, ka Bārbeles skola ir kā radīta Namejam. Iepriekšējā skolā Tukumā zēnam nebija it nekādu problēmu. Viss bija ļoti labi, jo dēls ir atvērts, zinātkārs, viņam labi padodas mācības. Tomēr šķita, ka būtu vajadzīgs arī kas cits... Aizbraucām ar vīru uz Bārbeli. Bijām sajūsmināti. Nākamajā reizē ar mums bija Namejs. Viņš burtiski ienira tajā vidē un pat nevēlējās braukt mājās. Es un Kaspars nekad neuzdrīkstētos mainīt dēla skolu, ja viņš pats to negribētu. Esam ļoti apmierināti. Kaspars, tā to paredz skolas noteikumi, regulāri brauc uz Bārbeli un iesaistās visdažādākajās aktivitātēs kopā ar dēlu. Mums ir četri bērni. Vidējā meita, pusaudze, atbraucot uz Bārbeli, allaž uzver, ka gribētu mācīties līdzīgā meiteņu skolā.»
Desmit gadu vecais Namejs nosauc vismaz septiņas, viņaprāt, gluži brīnumainas lietas, kas Bārbeles skolu atšķir no iepriekšējās. Taču bērna vaļsirdībā piemetina, ka dažreiz vakaros skumst pēc mājām, mammas un tēta. Bārbeles zēnu pamatskolas 1. – 4. klašu audzēkņi nav vietējie. Viņi skolā pavada piecas dienas un tikai nedēļas nogalē dodas uz mājām.
Būvē «Dullo Dauku»
Aivars Grahoļskis, Bārbeles zēnu iedvesmotājs, ir Latvijas civilās aviācijas leģenda – pilots, izpletņlēcējs, lidaparātu būvnieks, arī jauno lidmodelistu skolotājs Rīgā jau 23 gadus. Pašlaik viņš ir Civilās aviācijas aģentūras inspektors (Latvijā tādi ir tikai trīs). Pārbauda gan privāto, gan lielo aviosabiedrību lidaparātu gatavību lidojumiem.
Aivars skaidro: «Lai gan esmu ļoti aizņemts, nevarēju noraidīt Bārbeles zēnu pamatskolas administrācijas lūgumu kļūt par lidmodeļu konstruēšanas pulciņa vadītāju. Nodarbības notiek divas reizes nedēļā. Viena ir praktiska, kad braucam uz Valles sporta zāli un trenējamies. Bārbeles skolā nav tik plašu telpu ar ļoti augstiem griestiem. Tagad es būvēju planieri «Dullais Dauka» speciāli Bārbeles zēnu skolai. Lai gan mana specializācija ir 20. gadsimta sākuma lidmašīnu versiju būvniecība, šis lidaparāts būs paredzēts reālām darbībām – mācībām, treniņu lidojumiem. Bārbeles skolā zēniem ir trīs aviosimulatori.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»